Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

υποθετω οτι εννοεις οτι εχεις " να" εκδοσεις τετοια αδεια.

Για  την περιφραξη προχωρας κανονικα, αναλογα με το "ειδος" της κατασκευης

Για την πισίνα, μαλλον θες να πας με ΕΕΔΜΚ με την παρ.  "ιε"

Πλην ομως πισινα χωρις να συνοδευεται απο κτισμα δεν γινεται.

Η ίδια παρ. "ιε" οριζει οτι  επιτρεπεται η πισίνα.....εφ'  όσον πραγματοποιειται η προβλεπομενη απο τις κειμενες διαταξεις φυτευση του υποχρεωτικως ακαλυπτου.

Τετοιος υποχρεωτικος ακαλυπτος υπαρχει επι δομησης κτιριων  και εσυ  δομηση δεν εχεις.

Για τις ΘΣΑ

δες δω σχετικες αδειες

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"πισινα εεδμκ εκτος σχεδιου"&page=1&sort=relative

καμμια δεν αναφερει μεταγραφη δηλωσης παρκιν.

ομοιως και εδω  με αδεια δομησης

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αδειαδομησης πισινας"&page=0

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2020 at 9:01 ΜΜ, dimitris GM said:

υποθετω οτι εννοεις οτι εχεις " να" εκδοσεις τετοια αδεια.

Για  την περιφραξη προχωρας κανονικα, αναλογα με το "ειδος" της κατασκευης

Για την πισίνα, μαλλον θες να πας με ΕΕΔΜΚ με την παρ.  "ιε"

Πλην ομως πισινα χωρις να συνοδευεται απο κτισμα δεν γινεται.

Η ίδια παρ. "ιε" οριζει οτι  επιτρεπεται η πισίνα.....εφ'  όσον πραγματοποιειται η προβλεπομενη απο τις κειμενες διαταξεις φυτευση του υποχρεωτικως ακαλυπτου.

Τετοιος υποχρεωτικος ακαλυπτος υπαρχει επι δομησης κτιριων  και εσυ  δομηση δεν εχεις.

Για τις ΘΣΑ

δες δω σχετικες αδειες

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"πισινα εεδμκ εκτος σχεδιου"&page=1&sort=relative

καμμια δεν αναφερει μεταγραφη δηλωσης παρκιν.

ομοιως και εδω  με αδεια δομησης

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αδειαδομησης πισινας"&page=0

 

 

 

 

dimitris Ναι "έχω να εκδώσω"

Δεν καλύπτεται από ΕΕΔΜΚ, πρόκεται για πισίνα 150τμ με μηχανοστάσια, δεξαμ. υπερχείσλισης κλπ

Επίσης το θέμα της ύπαξης κτιρίου στο οποίο αναφέρεσαι, δεν υφίσταται, διότι στο όμορο γήπεδο υπάρχει κατοικία του ιδιοκτήτη, οπότε το έχω αιτιολογήσει και η πολεοδομία το έχει δεχτεί

Αυτά όμως δεν σχετίζονται με το ερώτημα

Επί του θέματος, είδα τα αρχεία που ανέβασες (και σ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση) και όντως δεν συμπεριλαμβάνεται η δηλωση παρκινγκ

Το θέμα όμως είναι ότι στο σύστημα μου το βγάζει σαν απαιτούμενο δικαιολογητικό,

Επομένως ή κάτι έχω επιλέξει λάθος, ή θα πρέπει να ανεβάσω ΥΔ ότι δεν απαιτείται, αλλά γι αυτό θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει σε κάποια σχετική διάταξη..

 

 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Νόμος 1221 ΦΕΚ Α΄292/5.10.1981

Περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως του Ν. 960/1979 "περί επιβολής υποχρεώσεων προς δημιουργίαν χώρων σταθμεύσεως αυτοκινήτων δια την εξυπηρέτησιν των κτιρίων και ρυθμίσεως συναφών θεματών" και άλλων τινών διατάξεων.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Κυρούμεν και εκδίδομεν τον κατωτέρω υπό της Βουλής ψηφισθέντα νόμον.

 
 
Άρθρο 1

Το άρθρον 1 του Ν. 960/1979 αντικαθίσταται ως κάτωθι:

Άρθρον 1.

 

1. Δια την ανέγερσιν των κτιρίων επιβάλλεται η εκπλήρωσις των κατά τας διατάξεις του παρόντος υποχρεώσεων προς δημιουργίαν χώρων σταθμεύσεως αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Ναι τον έχω υπόψη μου αυτό το νόμο. Αλλά από αυτή τη διατύπωση εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Φαντάζομαι εννοείς ότι αφού δεν ανεγείρεται κτίριο, συνεπώς δεν απαιτείται η δηλωση παρκινγ.

Αυτό έχει βάση, καθώς η πισίνα γίνεται για χρήση του όμορου κτιρίου, για το οποίο υποτίθεται ότι έχει γίνει ήδη η διαδικασία των θέσεων στάθμευσης...

Με βάση αυτό, λογικά απλά θα ανεβάσω δική μου ΥΔ ότι δεν απαιτείται Δήλωση θέσεων στάθμευσης διότι δεν ανεγείρεται νέο κτίριο?

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Στην ΥΔ σκέφτομαι να γράψω το κείμενο:

"Δεν απαιτείται Συμβολαιγραφική Δήλωση Χωρων Σταθμευσης & Πιστοποιητικό Μεταγραφής, για την αιτούμενη Άδεια Περίφραξης & Πισίνας, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, καθώς δεν ανεγείρονται κτίρια στο γήπεδο"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Allobar said:

Στην ΥΔ σκέφτομαι να γράψω το κείμενο:

"Δεν απαιτείται Συμβολαιγραφική Δήλωση Χωρων Σταθμευσης & Πιστοποιητικό Μεταγραφής, για την αιτούμενη Άδεια Περίφραξης & Πισίνας, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, καθώς δεν ανεγείρονται κτίρια στο γήπεδο"

θα μπορούσες στη συνέχεια να συμπληρώσεις: "όπως προκύπτει και από το Διάγραμμα Δόμησης της παρούσας άδειας"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Θέλω να εκδώσω μία άδεια δόμησης κατηγορίας 3 με τίτλο «Άδεια για κατασκευή περιτοίχισης και στεγάστρου με BBQ» σε οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο περιλαμβάνει κτίσμα (με παλιότερη οικοδ. άδεια). Η μάντρα που θα κατασκευάσω θα είναι από οπλισμ. σκυρόδεμα και θα αντικαταστήσει υπάρχουσα μάντρα. Σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί να ανεβάσω:

1) Τοπογραφικό

2)Διάγραμμα κάλυψης (με τομή-όψη μάντρας)

3) ΣΑΥ ΦΑΥ

4)Δηλώσεις ανάληψης ανάθεσης

5)ΣΔΑ

6) Χρονικό Προγραμματισμό

7) Φορολογικά ιδιοκτήτη 

και από εγκρίσεις: Αρχαιολογία

και από βεβαιώσεις από δήμο: 1)βεβαίωση περί μη οφειλής εισφοράς σε γη και χρήμα και 2) βεβαίωση διανοιγμένου δρόμου

Ξεχνάω κάτι???? Ας πούμε χρειάζεται και ΙΚΑ? Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας ότι δεν έχεις δεσμεύσεις παραδοσιακών, κάλλους κλπ (επομένως ΣΑ):

α) ΙΚΑ

β) Στο ΔΚ είχαν ζητήσει και όψεις-τομές υφισταμένων κτιρίων

γ) Νομιμοποιητικά στοιχεία υφισταμένων με το σύνολο των σχεδίων (scan όλο τον φάκελο αρχιτεκτονικών παλιών αδειών, καθώς και τακτοποιήσεων)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε από πελάτη προσφορά για αδειοδότηση κολυμβητικής δεξαμενής. Είναι η πρώτη φορά που θα εκδώσω άδεια για κολυμβητική δεξαμενή και έχει κάποιες απορίες: 
 
1) Η κολυμβητική δεξαμενή αφορά κατοικία η οποία έχει κατασκευαστεί ήδη μα άδεια. Θα πρέπει να κάνω αναθεώρηση της άδειας της κατοικίας ή να εκδώσω νέα οικοδομική άδεια για τη κατασκευή της κολυμβητικής δεξαμενής? Για νέα άδεια στο e adeies θα ήθελα να κάνω πρώτα προέγκριση. Ωστόσο δε βρίσκω κάποια επιλογή που να ταιριάζει με την προέγκριση οικοδομικής αδείας κατηγορίας 3 (κολυμβητική δεξαμενή είναι Ο.Α. κατηγορίας 3). 
2)Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δω τις απαιτούμενες μελέτες που χρειάζεται για κολυμβητική δεξαμενή? Για παράδειγμα απαιτείται νέο τοπογραφικό από την αρχή ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικο που έγινε για την οικοδομική άδεια της κατοικίας και να τοποθετήσω τη κολυμβητική δεξαμενή μέσα σε αυτό? 
 
Ανεξάρτητα από τα παραπάνω...υπάρχει κάποιου τύπου άδεια για την εγκατάσταση πηγαδιού σε ιδιωτικό γήπεδο σε εκτός σχεδίου περιοχή ή απαγορεύεται καθολικά ? 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Αναζητώντας κάτι άλλο έπεσε το μάτι μου εδώ.

3. Για αιτήσεις έκδοσης οικοδομικών αδειών ανέγερσης νέων κτιρίων ή προσθηκών σε υφιστάμενα κτίρια που υποβάλλονται από την 1η Ιανουαρίου 2023, τα ειδικά κτίρια της παρ. 21 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α’ 79), εξαιρουμένων των τουριστικών καταλυμάτων και των ναών, με κάλυψη μεγαλύτερη των πεντακοσίων (500) τ.μ., υποχρεούνται να τοποθετούν συστήματα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά ή θερμικά ηλιακά συστήματα σε ποσοστό που αντιστοιχεί στο τριάντα τοις εκατό (30%) τουλάχιστον της κάλυψης. Κατ’ εξαίρεση, με απόφαση του οικείου Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής του άρθρου 7 του ν. 4495/2017 (Α’ 167) ή, ειδικώς για κτίρια με συνολική προσμετρώμενη στον συντελεστή δόμησης επιφάνεια άνω των πέντε χιλιάδων (5.000) τ.μ., με απόφαση του Κεντρικού Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής του άρθρου 13 του ως άνω νόμου δύνανται να εξαιρούνται από την ανωτέρω υποχρέωση μεμονωμένα κτίρια, εφόσον τεκμηριώνεται η σχετική αναγκαιότητα για μορφολογικούς ή αισθητικούς λόγους.


Γνωρίζει κανείς εάν έχει πάρει κάποια αναβολή?
Θέλω να υποβάλω μια άδεια για αγροτική αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.