Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

αυθαίρετη περιτοίχιση ύψους 1,50 μέτρου, συνολικά 2,88 τμ, τότε σε εκτός σχεδίου πλέον σε οικισμό εντός σχεδίου που υπερβαίνει τη ρυμοτομική γραμμή. προσπαθώ να βγάλω άδεια για κατεδάφιση με Φ/Κ. Προκύπτει κάποιο πρόστιμο ? Γιατί δε μου το εμφανίζει στο σύστημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα σε όλους. 

Σε ένα αγροτεμάχιο υπάρχουν συνολικά 6 κτίρια+3 δεξαμενές. 

Από αυτά θέλουμε να βγάλουμε άδεια κατεδάφισης για να κατεδαφιστούν 2  κτίρια (από τα 6 συνολικά ) 

και 2 δεξαμενές (από τις 3 συνολικά)

Θα χρειαστεί διάγραμμα κάλυψης?  

Βασικά δεν καταλαβαίνω την φράση ''ολοσχερώς''. 

 

 

καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

αν τα γκρέμιζες όλα (δεξαμενές και κτίσματα) δεν θα χρειαζόσουν Δ.Δ-ενώ τώρα  χρειάζεται 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστος

καλημερα Βασίλη

2. Δικαιολογητικά άδειας κατεδάφισης: α) τοπογραφικό διάγραμμα με ένδειξη της θέσης του κατεδαφιστέου κτιρίου ή της κατασκευής και φωτογραφίες όλων των όψεων του προς κατεδάφιση κτίσματος, β) περίγραμμα κάτοψης σε κλίμακα τουλάχιστον 1:100 του κατεδαφιστέου κτιρίου και των περί αυτό κτισμάτων, γ) σχηματικές τομές του κτιρίου,

δ) διάγραμμα κάλυψης, μόνο αν τα κτίσματα του οικοπέδου ή γηπέδου δεν κατεδαφίζονται ολοσχερώς,

ε) τεχνική έκθεση της παρ. 6 του άρθρου 11 της υπ αριθμ. 31245/22.5.1993 απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Εργων (Β 451) με τις μελέτες που τη συνοδεύουν, στ) άδεια που χορηγεί η Αστυνομική αρχή αν η κατεδάφιση γίνει με εκρηκτικά, ζ) σχέδιο και φάκελος ασφάλειας και υγείας του έργου, όπου απαιτείται, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 305/1996, η) αποδεικτικά κατάθεσης των οφειλόμενων εισφορών του έργου υπέρ του Δημοσίου και ΕΦΚΑ για την έκδοση της άδειας, θ) σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων ή αδρανών υλικών, ι) εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών και διοικητικών οργάνων, όπου απαιτούνται. Επίσης, υποβάλλεται, όπου απαιτείται, γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) ή απόφαση του ΠΕ.Σ.Α.. «ια) τίτλοι ιδιοκτησίας, πρόσφατο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας ή κτηματολογικό φύλλο και απόσπασμα κτημα-τολογικού διαγράμματος για κάθε ακίνητο.» . Οπου απαιτείται έγκριση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, προσκομίζεται και βεβαίωση περί μη υποβολής ένστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλό μήνα, καλό καλοκαίρι! τα φώτα σας σας παρακαλώ, καθώς έχω ασχοληθεί ελάχιστα με θέματα αδειών.

Ένας πελάτης, θέλει να γκρεμίσει παλιά 2οροφη  οικία  (κατασκευή 1897, από μαρμάρινη πλάκα στην πρόσοψη) η οποία  βρίσκεται σε οικισμό προ του 23 στη Χαλκιδική.

Η οικία είναι ερειπωμένη  δεκαετίες  και δεν υπάρχει καμία μεταγενέστερη της αρχικής κατασκευής προσθήκη.

επειδή λοιπόν  η οικία είναι και στην πλατεία ,θέλει κ ορθά , η κατεδάφιση να γίνει σύννομα και με ασφάλεια,.

Να σημειώσω ότι σε επαφή που είχα με την αρμόδια υπηρεσία δόμησης( έδωσα μία αίτηση-τεχνική έκθεση) για να κριθεί  επικινδύνως ετοιμόρροπο   και να απλουστευθεί η κατεδάφιση , μου είπαν ωστόσο από τις φώτο που είδαν  πως δεν συντρέχουν οι συνθήκες  να χαρακτηριστεί επικίνδυνο.

Οπότε το ερώτημά μου είναι πρέπει να ακολουθήσουμε την διαδικασία υποβολής όλων των δικαιολογητικών του  άρθρου 40 του ν4495?

τοπογραφικό , τομές , κατόψεις??? άντε το τόπο οκ. πρέπει να δείξουμε  που είναι το προς κατεδάφιση. αλλά τομές , κατόψεις?  θα κάνουμε δηλαδή ολόκληρη αρχιτεκτονική αποτύπωση-μελέτη για κάτι που θα πέσει?  

Υπάρχει άλλη οδός πιστεύετε? ( κάτι μου είπαν όχι για άδεια κατεδάφισης αλλά για έγκρισή εργασιών κατεδάφισης επειδή είναι προ του 55, ( νομίμως υφιστάμενο μεν,) αλλά δίχως κανονική άδεια- αυθαίρετο δε. Ξέρει κανείς τίποτε σχετικά?

Να σημειώσω ότι γνωρίζω πως ώς προ του 55  απαιτείται οκ από  το συμβούλιο αρχιτεκτονικής για την κατεδάφιση πράγμα που θεωρώ δεδομένο.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 10:56 ΠΜ, ch_mp13 said:

Συνάδελφοι καλό μήνα, καλό καλοκαίρι! τα φώτα σας σας παρακαλώ, καθώς έχω ασχοληθεί ελάχιστα με θέματα αδειών.

Ένας πελάτης, θέλει να γκρεμίσει παλιά 2οροφη  οικία  (κατασκευή 1897, από μαρμάρινη πλάκα στην πρόσοψη) η οποία  βρίσκεται σε οικισμό προ του 23 στη Χαλκιδική.

Η οικία είναι ερειπωμένη  δεκαετίες  και δεν υπάρχει καμία μεταγενέστερη της αρχικής κατασκευής προσθήκη.

επειδή λοιπόν  η οικία είναι και στην πλατεία ,θέλει κ ορθά , η κατεδάφιση να γίνει σύννομα και με ασφάλεια,.

Να σημειώσω ότι σε επαφή που είχα με την αρμόδια υπηρεσία δόμησης( έδωσα μία αίτηση-τεχνική έκθεση) για να κριθεί  επικινδύνως ετοιμόρροπο   και να απλουστευθεί η κατεδάφιση , μου είπαν ωστόσο από τις φώτο που είδαν  πως δεν συντρέχουν οι συνθήκες  να χαρακτηριστεί επικίνδυνο.

Οπότε το ερώτημά μου είναι πρέπει να ακολουθήσουμε την διαδικασία υποβολής όλων των δικαιολογητικών του  άρθρου 40 του ν4495?

τοπογραφικό , τομές , κατόψεις??? άντε το τόπο οκ. πρέπει να δείξουμε  που είναι το προς κατεδάφιση. αλλά τομές , κατόψεις?  θα κάνουμε δηλαδή ολόκληρη αρχιτεκτονική αποτύπωση-μελέτη για κάτι που θα πέσει?  

Υπάρχει άλλη οδός πιστεύετε? ( κάτι μου είπαν όχι για άδεια κατεδάφισης αλλά για έγκρισή εργασιών κατεδάφισης επειδή είναι προ του 55, ( νομίμως υφιστάμενο μεν,) αλλά δίχως κανονική άδεια- αυθαίρετο δε. Ξέρει κανείς τίποτε σχετικά?

Να σημειώσω ότι γνωρίζω πως ώς προ του 55  απαιτείται οκ από  το συμβούλιο αρχιτεκτονικής για την κατεδάφιση πράγμα που θεωρώ δεδομένο.

Ευχαριστώ

 

Από την στιγμή που δεν βγαίνει ετοιμόρροπο για να ακολουθήσει την άλλη οδό (έγκριση) δεν βλέπω άλλη λύση...έχω παρόμοια περίπτωση (κτίριο δεκ.'20-'30).Βέβαια σκέψου ότι για να περάσεις Σ.Α. για άδεια ούτως ή άλλως θα απαιτηθεί  αρχ.αποτύπωση...(Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ,τουναντίον βρίσκομαι στην ίδια θέση και συμπάσχω)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδερφοι, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ΣΑΥ- ΦΑΥ κατεδάφισης  συμπληρωμένο? Είδα το αρχείο του Αλέξανδρου, αλλά  μπερδεύομαι στις παραδοχές του ΦΑΥ  (πρέπει να συμπληρωθούν όοοολα?) και στα πινακάκια του ΣΑΥ, όπως και στο σχεδιάγραμμα απεικόνισης του τμήματος Δ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

χρειάζομαι πληροφορίες για αναθεώρηση άδειας κατεδάφισης ως προς την διάρκεια ισχύος της: 

αρχικα, γίνεται; Και εάν ναι, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται; 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

αν η Ο.Α εκδόθηκε ηλεκτρονικά και εφόσον πέρασε η ημερ/νια λήξης,

μπαίνεις στο σύστημα (e-άδειες) και την αναθεωρείς ως προς το χρόνο ισχύος (για ένα 1 έτος ακόμη)

Αν όμως είναι χειρόγραφη πρέπει πρώτα να  ανεβάσεις σε pdf όλα τα σχέδια και τις εγκρίσεις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

αν η Ο.Α εκδόθηκε ηλεκτρονικά και εφόσον πέρασε η ημερ/νια λήξης,

μπαίνεις στο σύστημα (e-άδειες) και την αναθεωρείς ως προς το χρόνο ισχύος (για ένα 1 έτος ακόμη)

Αν όμως είναι χειρόγραφη πρέπει πρώτα να  ανεβάσεις σε pdf όλα τα σχέδια και τις εγκρίσεις

 

Έχει εκδοθεί ηλεκτρονικά και λήγει σε λίγες ημέρες.

Να περιμένω δηλαδή να λήξει και να πάω για την αναθεώρησή;

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.