Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

Όχι μόνο,αναφέρεται στην αντιμετώπιση των ακινήτων ανά περίπτωση,σε επιτρεπόμενες εργασίες μετά την υπαγωγή σε νόμους αυθαιρέτων κλπ κλπ.Διάβασε την παράγραφο 5.β.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, 

έχω περίπτωση ακινήτου με κτίσμα υφιστάμενο προ 55, μεταγενέστερη προσθήκη με ΟΑ του '99 και πρόσφατη τακτοποίηση αυθαίρετων μικρών κτισμάτων αποθήκης στο οικόπεδο. Μια εκ των αποθηκών θέλουμε να κατεδαφιστεί κι επίσης να βγει άδεια για πισίνα από μπετόν (ΟΑ κατ. 3) και να γίνουν μικρές διαμορφώσεις στον περιβάλλοντα χωρο. Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η σωστή σειρά για να γίνουν τα παραπάνω; 

Με όσα έχω διαβάσει παραπάνω καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να βγάλω έγκριση εκτέλεσης εργασιών για την κατεδάφιση της τακτοποιημένης αποθήκης, να καλέσω Ελεγκτή Δόμησης και στη συνέχεια να βγάλω την άδεια κατηγορίας 3 για την κατασκευή πισίνας και μετά να ξανακαλέσω Ελεγκτή Δόμησης; 

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέχουν παράληλλα η έγκριση εκτέλεσης εργασιών και η οικοδομική άδεια και να έρθει ΕΔ μία φορά στο τέλος; Μπορεί η κατεδάφιση να συμπεριληφθεί με κάποιο τρόπο στην ΟΑ κατ 3; 

Edited by ySp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

     σε βιομηχανικό κτίριο με οικοδομική άδεια ο ιδιοκτήτης θέλει να κατεδαφίσει κάποιες φάτνες και τοιχεία από Ο/Σ καθώς και τμήμα περιτοίχισης (περιγράφονται στην άδεια).

Ποιά η διαδικασία; Έκδοση Άδειας Κατεδάφισης με αναλυτικό; Με ποιόν κωδικό;

Έκδοση Έγκρισης Εργασιών; Θα προηγηθεί Δήλωση περί μη Αυθαιρεσιών;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

Είναι η πρώτη κατεδάφιση που ασχολούμαι και γενικά δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο κομμάτι. Έχω ένα ισόγειο κατάστημα που θέλει κατεδάφιση. Είναι εκτός ιστορικού κέντρου και με άδεια του 56'. Μου είπαν από πολεοδομία ότι υποχρεωτικά πάει με προέγκριση και θέλει και τακτοποίηση. 

Τα δικαιολογητικά είναι σύμφωνα με το αρθ 40 παρ2.

Για την τακτοποίηση

1)στην τακτοποίηση πληρώνει όλο το ποσό ή μόνο το παράβολο σύμφωνα με το αρθ 106 παρ 1α?

2)είναι κατηγορία 1 αφού δεν έχει χρήση κατοικίας? 

3)στο φ.κ επιλέγω έκδοση έγκρισης κατεδάφισης ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, είναι η πρώτη άδεια για κατεδάφιση που βγάζω. Θα εκδοθεί άδεια για ολική κατεδάφιση και των δύο κτιρίων το τοπογραφικό που θα ανεβάσω στο σύστημα θα πρέπει να είναι καινούργιο ή μπορεί να είναι το τοπογραφικό απο την τακτοποίηση που είχε γινει πριν απο μερικά χρόνια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, ένα τοπογραφικό που να απεικονίζει την υφιστάμενη κατάσταση χρειάζεται, ανεξαρτήτου παλαιότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το τοπογραφικό της τακτοποίησης είναι σε ΕΓΣΑ ,δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα ...βέβαια για κατεδάφιση ζητάν και αμοιβές τοπογραφικου αδείας απ`όσο θυμάμαι .Επίσης υποτίθεται οτι στο τοπογραφικό πρέπει να έχεις φωτογραφίες και από το τι κατεδαφίζεται ,εκτός από τις γενικές του οικοπεδου - γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κτίριο με οικοδομική άδεια τον Μάρτιο του 1955 που οι ιδιοκτήτες θέλουν να κατεδαφίσουν.

Ως κτίριο που ανεγέρθη μετά την 1-1-1955 δεν απαιτείται να περάσει από ΣΑ βάσει του ν 4067/2012  αρθρ 6 παρ 8 και της εγκύκλιου  23643/9-5-2016.

Κάποιοι φίλοι συνάδελφοι μηχανικοί μου λένε ότι  με την έκφραση «   προ του 1955» στον παραπάνω νόμο δεν υπονοεί την 30-11-1955 (που ίσχυσε το βδ 5-8-1955) και όχι η 1-1-1955.

Τι ισχύει τελικά ? Μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

@ROPI η διατύπωση του εδαφίου είναι: "κατασκευή που έχει ανεγερθεί προ του έτους 1955". 
Αυτό σημαίνει πριν την 1η Ιανουαρίου 1955.

Edited by Κέλσος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.