Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
danaikaterina

[ΑΡΘΡΟ 41 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

Recommended Posts

Έχει συζητηθεί το θέμα κατά καιρούς αλλά επειδή οι αλλαγές στην δουλειά μας τον τελευταίο καιρό είναι καθημερινές.

Στην έκδοση άδειας μικρής κλίμακας απιτείται τελικά ΦΕΜ η όχι.

Το ρωτάω με την έννοια ότι για την έδοση ΟΑ θα ελεγχθούν από την ΥΔΟΜ οι κρατήσεις ακόμα και με τον νέο ηλεκτρονικό τρόπο, οπότε εκεί θα απαιτηθεί το ΦΕΜ.

Στις άδειες μικρής κλίμακας όμως τι γίνεται;

Τουλάχιστον η υπουργική απόφαση δεν αναφέρει κάτι για πληρωμή ΦΕΜ.

Είναι όμως σωστό να μην πληρωθεί ΦΕΜ;

Και εάν τελικά δεν πληρωθεί ΦΕΜ , μήπως πρέπει να γίνει παρακράτηση του 20%;;

Ακόμα οι άδειες μικρής κλίμακας που αφορούν το εξοικονομώ ΙΙ και η αμοιβή είναι και <300,00ευρώ , εκεί τι θα γίνει;

Δεν θα κοπεί ούτε ΦΕΜ , ούτε παρακράτηση φόρου;;

Edited by karanus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αίτηση του ιδιοκτήτη: εννοείται αυτός που έχει ψιλή κυριότητα (και όχι επικαρπία) ή πρέπει να έχει τηυν πλήρη κυριότητα; 

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

αιτηση,   ειτε απο αυτον που εχει την πληρη κυριοτητα

ειτε την ψιλη κυριοτητα

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/54187-e-αδειεσ-σύστημα-έκδοσης-οικοδομικών-αδειών/?do=findComment&amp;comment=997194

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο ενοικιαστής μπορει να κάνει αίτηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρεπει να προβλεπεται απο το μισθωτηριο

και, επειδη υπαρχουν περιπλοκα φορολογικα θεματα, καλο θα ηταν να ερωτηθει ο λογιστης.

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

για την περίπτωση γ)Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα για την στέγαση τους, θα πρέπει να περάσουμε από ΣΑ?

θεωρείται ο οικίσκος της γεώτρησης ως ειδικό κτίριο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συν/φοι

το άρθρο 41 αναφέρει

2.        Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, καθώς και σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών εφόσον:

α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,

β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα, στα όποια εκτελούνται, δεν βρίσκονται σε δάσος, ρέμα, αιγιαλό  ή παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγορεύεται η δόμηση, σε περιοχή απολύτου προστασίας, σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού, σε κτίρια που είναι στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί η επικινδυνότητα,

με αυτά τα δεδομένα όμως ένα ρυθμισμένο για το οποίο δεν συντάχθηκε η μελέτη στατικής επάρκειας  δεν αποτελεί ένα εν δυνάμει στατικά επικίνδυνο κτίριο?

Επομένως

μπορώ ή δεν μπορώ να εκδώσω Ε.Ε.Δ.Μ.Κ και

αν δεν μπορώ να εκδώσω Ε.Ε.Δ.Μ.Κ  τότε γιατί να μπορώ να εκδώσω Ο.Α νομιμοποίησης για άλλο αυθαίρετο κτίσμα εντός του ιδίου οικοπέδου χωρίς αυτόν τον περιορισμό?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου άλλο στατικά επικίνδυνο (που σημαίνει ότι έχει κριθεί) και άλλο το εν δυνάμει επειδή εκκρεμεί η ΜΣΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστά το σκέφτεσαι  αλλά  λάθος διατυπώνεται 

Ας έγραφαν ...σε κτίρια που έχουν κριθεί στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί η επικινδυνότητα,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26/4/2018 at 8:17 ΜΜ, danaikaterina said:

Σωστά αυτά που λέτε αλλά επιπλέον σύμφωνα με το άρθρο 29 του Ν.4315/18:

"Η παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4495/2017 αντικαθίσταται ως εξής: «2. Μέχρι τη συγκρότηση των συλλογικών οργάνων και επιτροπών των άρθρων 7, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 22 και 24, συνεχίζουν να λειτουργούν τα υφιστάμενα κατά το χρόνο δημοσίευσης του παρόντος όργανα και ασκούν τις αρμοδιότητές τους, αυτές που τους είχαν αποδοθεί πριν τη δημοσίευση του παρόντος, καθώς και αυτές που ορίζονται στον παρόντα."

Επομένως τα ΣΑ γνωμοδοτούν για όλα τα ειδικά κτίρια.

 

Στο άρθρο 29 του Ν.4513/18 γράφει:

«2. Μέχρι τη συγκρότηση των συλλογικών οργάνων και επιτροπών των άρθρων 7, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 22 και 24, συνεχίζουν να λειτουργούν τα υφιστάμενα κατά το
χρόνο δημοσίευσης του παρόντος όργανα και ασκούν τις αρμοδιότητές τους, αυτές που τους είχαν αποδοθεί πριν τη δημοσίευση του παρόντος, καθώς και αυτές που
ορίζονται στον παρόντα.
Η θητεία των υφιστάμενων οργάνων, έστω και αν αυτή είχε λήξει κατά την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος, παρατείνεται έως τις 31.7.2018, με δυνατότητα περαιτέρω παράτασης μετά από απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας ή και των κατά περίπτωση συναρμοδίων Υπουργών.»

 

Εαν το καταλαβαίνω σωστά, η τροποποίηση που έγινε στον 4495/17 από τον Ν.4513/18, έδωσε παράταση στην θητεία των ΣΑ του 4030/11 εως τις 31.7.2018, κι από την 1.8.2018 ισχύει για τους ΣΑ ο 4495/17 .

Εdit Ψαχνοντας διαπίστωσα ότι εχει πάρει πάρει παράταση μέχρι 31.12.2018, αλλά υποτίθεται οτι θα καταργηθούν οι ΣΑ του 4030 με την συγκρότηση των νεών οργάνων. Ποτε όμως θα γίνει αυτό?

 

Edited by Paul_Mix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.