Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω μια άδεια του 2018. Η κατασκευή είναι σε εξέλιξη και ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να αλλάξει τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου αυξάνοντας την επιφάνεια του πρασίνου και να επενδύσει το κτίριο με πέτρα . Να κάνω ενημέρωση ή αναθεώρηση , ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

@έφη ντίνα η φύτευση είναι στοιχείο του διαγράμματος κάλυψης, κατά τη γνώμη μου μάλλον πρέπει να πας αναθεώρηση...

 

Link to comment
Share on other sites

@argi11 έχω αντίστοιχη περίπτωση, με αλλαγή του ΚΕΝΑΚ λόγω τοποθέτησης εξωτερικής θερμοπρόσοψης και έχω την ίδια απορία...Δηλαδή, εφόσον δεν αλλάζω τα μεγέθη στο διάγραμμα κάλυψης, γιατί να μην πάω με ενημέρωση; Μάλιστα στο e-adeies, στην περίπτωση της ενημέρωσης περιλαμβάνεται τροποποίηση μελέτης ενεργειακής απόδοσης.

Πάντως πιστεύω πως η αλλαγή της μελέτης Κ.Α. επειδή ενδεχομένως υπόκειται στο: "με την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα" της περίπτωσης η του άρθρου 28, μάλλον πας με αναθεώρηση... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την περίπτωση ενημέρωσης φακέλου για αλλαγή χρήσης ενός ισόγειου καταστήματος σε κατοικία. Οι αλλαγές που θα γίνουν είναι ότι στην πρόσοψη θα αλλάξει από τζαμαρία σε θύρα εισόδου και παράθυρο με συναίνεση ιδιοκτητών. Το λουτρό θα μεγαλώσει λίγο, θα γίνει κουζίνα με δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης που θα συνεχιστεί από το λουτρό. Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι το ρολόι της ΔΕΗ βρίσκεται στο εσωτερικό του καταστήματος, αυτό δημιουργεί θέμα? Από τις εργασίες που επιτρέπονται με ΕΕΜΚ αναφέρει διάνοιξη νέου ανοίγματος εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και δεν αντίκειται σε ειδικότερες διατάξεις, το αναφέρω γιατί θέλει να ανοίξει ένα παράθυρο μικρό προς τον ακάλυπτο πίσω, όμως ο κανονισμός το απαγορεύει, οπότε φαντάζομαι δεν μπορεί να το κάνει (Αναρωτιέμαι τι υπερισχύει από τα δυο)?Δεδομένου ότι δεν έχω αλλαγή στο ΔΚ προς το δυσμενέστερο, δεν έχω προυπολ >25000€, θα μπορούσα να πάω με ενημέρωση φακέλου? Δεν έχω πάρει μια σαφή απάντηση και στο ψάξιμο που έχω κάνει, αν κάποιος το έχει κάνει θα ήθελα τα φώτα του.

Να συμπληρώσω ότι η οικοδομική άδεια ειναι του 1962

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Σε περίπτωση ενημέρωσης αδείας (που εκδόθηκε με την ηλεκτρονική διαδικασία) για αλλαγή ιδιοκτήτη, τι δικαιολογητικά απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πενταώροφη οικοδομή που ανεγείρεται με άδεια του 2006. Με τις διάφορες παρατάσεις ισχύει μέχρι τον Μάρτιο του 2020. Απαιτείται αλλαγή επιβλεπόντων, καθότι ένας συνάδελφος απεβίωσε και ένας άλλος συνταξιοδοτήθηκε. Πάω με ενημέρωση ή αναθεώρηση και παρακαλώ πολύ, μήπως κάποιος γνωρίζει τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλλω? Το ηλεκτρονικό σύστημα έκδοσης αδειών με έχει ψιλομπερδέψει. Να σημειωθεί ότι δεν τροποποιείται κάτι στις μελέτες.

 

Edited by MOUGGOLIAS
Link to comment
Share on other sites

παρ 1.α) VI του άρθρου 5α της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143 (ΦΕΚ Β' 1049/29-03-2019)- που επικαλούμαι ως σχετικό στην παραπάνω αίτηση -έχει ως εξής:

 

«1. Η αναθεώρηση παλαιών (σ.σ έντυπων) οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης, χωρίς μεταβολή  των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, δόμησης και όγκου, καθώς και η αναθεώρηση των αδειών αυτών για αλλαγή επιβλέποντα, ή για παράταση ως προς τον χρόνο ισχύος τους, εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα με την εξής διαδικασία:

α) Υποβάλλεται αίτηση από τον διαχειριστή, με εισαγωγή στο σύστημα των εξής στοιχείων και δικαιολογητικών:

  1. αίτηση για αναθεώρηση
  2. υπεύθυνη δήλωση του κυρίου του έργου ή του έχοντος το νόμιμο δικαίωμα για την ανάθεση της διαχείρισης της αίτησης στον Διαχειριστή αίτησης
  3. τον αριθμό της (έντυπης) οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης του κτιρίου, καθώς και τυχόν αναθεωρήσεων αυτής
  4. τα στοιχεία του κυρίου του έργου ή του έχοντος το νόμιμο δικαίωμα
  5. τεχνική έκθεση μηχανικού και φωτογραφίες της κατασκευής ή του κτιρίου και του περιβάλλοντος χώρου
  6. το στέλεχος και τα εγκεκριμένα σχέδια όλων των μελετών της αδείας σε ηλεκτρονικά αρχεία τύπου pdf
  7. στοιχεία, σχέδια και δικαιολογητικά που τροποποιούνται σε σχέση με την αρχική οικοδομική άδεια
  8. εισφορές και κρατήσεις σύμφωνα με την περ. β  της παρ. 9 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017
  9. αμοιβή επίβλεψης του παλαιού επιβλέποντα μηχανικού σε περίπτωση αλλαγής αυτού
  10. υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή της αίτησης ότι αναλαμβάνει την ευθύνη της πληρότητας των υποβαλλόμενων στοιχείων και δικαιολογητικών που συνοδεύουν την αίτηση
  11. πόρισμα αυτοψίας, στην περίπτωση που απαιτείται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (π.χ παράταση χρόνου ισχύος, αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την συναίνεση του).»

 

 

                                                  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια του 1965 στο στέλεχος αναφέρεται στο ισόγειο 3 καταστήματα. Στην κάτοψη του ισογείου έχουν το χαρακτηρισμό "ΑΠΟΘΗΚΗ". Στην όψη είναι αποτυπωμένα με τζαμαρίες που φαίνεται να είναι καταστήματα με ύψος 4μ. στην τομή. Στα συμβόλαια επίσης αναφέρονται καταστήματα. Στο εμβαδομετρικό (σχέδιο υπολογισμού του ακαλύπτου και του όγκου της οικοδομής) προσμετράτε στον όγκο και εμβαδομετρείται. Επίσης ανέκαθεν λειτουργούσαν ως καταστήματα. Έχει γίνει τακτοποίηση ν.4495 για την διαρρύθμιση και διαμερισμάτωση, διότι ενωθήκαν τα 2 και κατασκευάστηκαν W.C.  Μπορώ να κάνω ενημέρωση της άδειας ως προς την κάτοψη του ισογείου και να τα δείξω καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.