Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

το κύριο για αυτή την περίπτωση σου, είναι αν κατά  το χρόνο  που παραιτήθηκε ο επιβλέπων οι εργασίες της οικοδομής ήταν πράγματι τελειωμένες όλες ή π.χ οι μισές

Γιατί αν δεν ήταν,  τότε όσες έγιναν μετά θεωρούνται αυθαίρετες. Εσύ ποιες εργασίες ενέταξες?. Αν τις ρύθμισες όλες τότε κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος αναθεώρησης της Ο.Α. 

Ζητάς  με απ΄ευθείας  αίτηση στην ΥΔΟΜ

και την άρση της διακοπής των εργασιών της ...Ο.Α και

την ηλεκτροδότηση της οικοδομής σύμφωνα με την παλιά διαδικασία (με αυτοψία ΥΔΟΜ ή με Υ.Δ δική σου)

 

Link to comment
Share on other sites

O επιβλέπων των στατικών παραιτήθηκε  ενώ είχε κατασκευαστεί ο σκελετός, οι τοιχοποιίες, τα επιχρίσματα και τα κουφώματα κατά πληροφορίες από τον ιδιοκτήτη γιατί στον φάκελο της αδείας δεν υπάρχει τεχνική έκθση σταδίου εργασιών ούτε από τον επιβλέποντα μηχανικό των στατικών ούτε από τον μηχανικό της γενικής επίβλεψης του έργου.

Το 2006 με την παραίτηση του μηχανικού αυτού, έγινε σήμα διακοπής όπως έγραψα και παραπάνω και ο ιδιοκτήτης συνέχισε τις εργασίες και τις τελείωσε έχοντας κάνει και υπερβάσεις κάλυψης-δόμησης που τις τακτοποιώ με τον Ν.4495/17 (δεν έχω προβεί σε οριστική υποβολή ακόμη).

Πρέπει στην τακτοποίηση να εντάξω και τις εργασίες που έγιναν μετά το σήμα διακοπής (δάπεδα-χρώματα κλπ) με αναλυτικό και μετά να κάνω αίτηση για ηλεκτροδότηση προσκομίζοντας την άδεια, την τακτοποίηση και ζητώντας άρση σήματος διακοπής και ηλεκτροδότηση;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω το είδος της οικοδομής ανέγερσης, αν δηλαδή πρόκειται για μονώροφη ή διώροφη κτλ που ανάλογα με το ύψος  σε πολλές περιπτώσεις, οι εργασίες  των χρωμάτων απαιτούν την λήψη μέτρων ασφαλείας ικριωμάτων κτλ (με μέριμνα - επίβλεψη και έλεγχο - από το Ε.Μηχανικό) 

Οι επιστρώσεις ή πλακοστρώσεις πάντως δεν απαιτούν επίβλεψη μηχανικού

υ.γ τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεσαι σε επιβλέποντα στατικών -ενώ είχε ολοκληρωθεί ο Φ.Ο 

Έχεις άλλον μηχανικό ως επιβλέποντα αρχιτεκτονικών ή ο ίδιος ήταν τότε?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναθεώρηση έντυπης αδείας πενταώροφης οικοδομής με τροποποιητικά σχέδια: Δεν υπάρχει στο e-adeies επιλογή για αναθεώρηση αδείας με τροποποιητικά σχέδια - κατ.3 (έντυπη αρχική άδεια). Γιατί? Και ποια επιλογή έχω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας καθώς ειμαι νέος μηχανικός. Εχω αναλάβει την επίβλεψη ο.α., λογω συνταξιοδότησης του παλιου μηχανικού, η οποία έχει εκδοθεί την 17.10.2017 με το 8-7-93 π.δ.. προσεχως λήγει το εργοταξιακο ρεύμα και πρεπει να κανω ανανέωση. Η ισχύς της αδειας με βάση καποιο νομο βρίσκεται αυτόματα σε παραταση; και αν ναι με ποιον; ή πρεπει να γίνει αναθεώρηση ως προς την ισχύ της;  βρηκα το άρθρο 76 του ν.4368/16 αλλα δεν ξέρω αν με καλύπτει ως προς την αυτόματη ανανέωση της ισχύος της.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό αφορά άδειες που λήγουν έως και 31/12/17 οι οποίες και παίρνουν αυτόματα παράταση 3 ετών χωρίς καμία άλλη ενέργεια.

Εσύ ομως λες ότι η άδειά σου εκδόθηκε στις 17/10/17. Οι οικοδομικές άδειες γενικά ισχύουν για 4 χρόνια. Επομένως η άδειά σου έχει κανονικά ισχύ μέχρι 16/10/2021.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Έχουν ρωτήσει 2-3 συνάδελφοι για ενημέρωση φακέλου παλιάς άδειας του 62 και του 65, αλλά δεν έχουν πάρει απάντηση, και έχω και εγώ παρόμοια απορία.
Έχω ανεβάσει όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία στα πλαίσια της ΕΕΔΜΚ, καθώς και όλα τα νέα σχέδια. Έχω λοιπόν και την παλιά άδεια και τα νέα στοιχεία από την ΕΕΔΜΚ, σε ένα μέρος.
Χρειάζεται να κάνω και ενημέρωση, η οποία στην ουσία είναι να ανεβάσω τα ίδια αρχεία και σε 2η πράξη (ενημέρωση ΟΑ) ή απλά να ζητάω συσχετισμό, χωρίς να τα ανεβάσω; Από την στιγμή που με το e-adeies σε κάθε πράξη καλείς τις προηγούμενες, είναι ήδη όλα σε ένα μέρος.
 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ni-di said:

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας καθώς ειμαι νέος μηχανικός. Εχω αναλάβει την επίβλεψη ο.α., λογω συνταξιοδότησης του παλιου μηχανικού, η οποία έχει εκδοθεί την 17.10.2017 με το 8-7-93 π.δ.. προσεχως λήγει το εργοταξιακο ρεύμα και πρεπει να κανω ανανέωση. Η ισχύς της αδειας με βάση καποιο νομο βρίσκεται αυτόματα σε παραταση; και αν ναι με ποιον; ή πρεπει να γίνει αναθεώρηση ως προς την ισχύ της;  βρηκα το άρθρο 76 του ν.4368/16 αλλα δεν ξέρω αν με καλύπτει ως προς την αυτόματη ανανέωση της ισχύος της.

Αν η Ο.Α εκδόθηκε την 17-10-2017 τότε αυτή ισχύει για 4 χρόνια (δηλαδή λήγει την 17-10-2021) και 

η  εργοταξιακή παροχή  ισχύει επίσης  για 4 χρόνια   (όσο και της  Ο.Α)

Σχετική η παρακάτω εγκ31327-ergotajiakes paroxes-ΩΝΓΓ465ΦΘΗ-Χ90.pdf

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Καλησπέρα.
Έχουν ρωτήσει 2-3 συνάδελφοι για ενημέρωση φακέλου παλιάς άδειας του 62 και του 65, αλλά δεν έχουν πάρει απάντηση, και έχω και εγώ παρόμοια απορία.
Έχω ανεβάσει όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία στα πλαίσια της ΕΕΔΜΚ, καθώς και όλα τα νέα σχέδια. Έχω λοιπόν και την παλιά άδεια και τα νέα στοιχεία από την ΕΕΔΜΚ, σε ένα μέρος.
Χρειάζεται να κάνω και ενημέρωση, η οποία στην ουσία είναι να ανεβάσω τα ίδια αρχεία και σε 2η πράξη (ενημέρωση ΟΑ) ή απλά να ζητάω συσχετισμό, χωρίς να τα ανεβάσω; Από την στιγμή που με το e-adeies σε κάθε πράξη καλείς τις προηγούμενες, είναι ήδη όλα σε ένα μέρος.
 

Όσα έκανες αρκούν, καθώς  η  επιπλέον ενημέρωση-συσχετισμός  του φακέλου θα πρέπει να γίνει από την ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι, κάνω ενημέρωση  έντυπης οικοδομικής άδειας για αλλαγή χρήσης και στο σημείο που πρέπει να συμπληρώσω "προγενέστερες Διοικητικές πρέξεις έντυπες ", μου ζητάει ημερομηνία λήξης. Η άδεια που έχω είναι του 1969 και στο στέλεχος δε βλέπω κάπου να λέει ημερομηνία λήξης. Γνωρίζει κανείς τι ίσχυε τότε; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.