Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

...βασιλη, συμφωνω απολυτως

[με την επιφυλαξη οτι "ποιος" θα κρινει οτι ισχυουν ολα τα   παρακατω...]

 

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Στην περίπτωσή σου αυτό πιστεύω. Πληροίς όλα τα δεδομένα και ειδικότερα αυτά

- μικρές διαφοροποιήσεις
των εξωτερικών διαστάσεων των όψεων

- χωρίς να γίνε-
ται αντιληπτή η τροποποίηση της αναλογίας τους

- ή να
επηρεάζεται η αντιληπτική εικόνα της ογκοπλασίας του
κτιρίου

- δεν επηρεάζουν την κε-
ντρική ιδέα,

τις συνθετικές αρχές

- και δεν θίγουν την αρ-
χιτεκτονική άποψη της μελέτης

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Οικοδομική άδεια που έχει εκδοθεί από Δήμο το 2010 και έληξε το 2014 για Δημόσιο Κτίριο (εκπαίδευση) ισχύει ώς το 2023?  Ν. 4610/2019

 

Άρθρο 71
Διατάξεις πολεοδομικού χαρακτήρα

Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με το από 8.7.1993 προεδρικό διάταγμα (Δ΄ 795) και αφορούν σε κτίρια ή εγκαταστάσεις του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. ή Ν.Π.Ι.Δ. που ανήκουν στο Δημόσιο και εποπτεύονται από το Κράτος ή των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού ή σε κτίρια που οι μελέτες τους είναι προϊόν Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού, έως τις 31.12.2023, ακόμα και αν έχουν λήξει.

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα χρειαστεί ωστόσο αναθεώρηση ; Έχει μη εξαρτημένο τοπογραφικό και λοιπά χαρακτηριστικά εποχής 2010 ... 

Πως κινούμαστε σε αυτή την περίπτωση ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα και έχω να ρωτήσω τα εξής;

Σε Ο.Α. του 2010 Δημόσιου Κτιρίου (σχολείο) που είναι σε ισχύ έως το 2023

1) Έως το 2023 πρέπει να έχει γίνει και η ανέγερση;

2) Όταν έρθει ελεγκτής δόμησης, πως θα ελέγξει τη θέση του κτιρίου με ΔΔ του 2010 μη εξαρτημένο

3) Σε περίπτωση που αλλάξει ο επιβλέπων μηχανικός δημοσίου τι ενέργειες χρειάζονται;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αναθεώρηση  μια έντυπης άδειας(2006)για ενα ισόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης . Μαζί με την αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε : α)προσθήκη ενός ανοίγματος και β) να "σηκωθεί" όλη η κατασκευή(η μελέτη δίνει βάθος εκσκαφής 1,30μ και αυτός θέλει να το κάνει 0.30μ)
Για το Α πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα νέες κατόψεις/όψεις στο ίδιο αρχείο με τα παλιά που θα ανεβάσω; ή έχει κάποια άλλη διαδικασία ;

Για το Β θα χρειαστεί νέα στατική μελέτη, σωστά ; 

2) Σε όποιες μελέτες ανεβάσω θα πρέπει να προσθέσω τα στοιχεία μου/σφραγίδα; 

3)Το e-adeies ζητάει να ανεβάσω μελέτες εγκαταστάσεων. Η άδειας δεν έχει μηχανολογικά . Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση?

Ευχαριστώ !

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2009 και τα μπετά ξεκίνησαν το 2016-2018 και μέχρι σήμερα έγιναν 6 αναθεωρήσεις για διάφορους λόγους. 
σήμερα θελουμε να αλλάξουμε ιδιοκτήτη επιβλέπων μηχανικό και Να αλλάξουμε τις όψεις. (Βέβαια θα ξανά περάσουμε συμβούλιο αρχιτεκτονικης) 
1) μέχρι ποτέ ισχύει η άδεια το 2020 ή 2021;

2)η κατασκευή έχει κάποιες διάφορες σε κάποιους ΗΧ. Πρέπει να κάνει αναθεώρηση ο παλιο μηχανικος Με το νέο ιδιοκτήτη πριν αναλάβω εγώ;
 

Ευχαριτω πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, DE GI said:

Καλησπέρα, οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2009 και τα μπετά ξεκίνησαν το 2016-2018 και μέχρι σήμερα έγιναν 6 αναθεωρήσεις για διάφορους λόγους. 
σήμερα θελουμε να αλλάξουμε ιδιοκτήτη επιβλέπων μηχανικό και Να αλλάξουμε τις όψεις. (Βέβαια θα ξανά περάσουμε συμβούλιο αρχιτεκτονικης) 
1) μέχρι ποτέ ισχύει η άδεια το 2020 ή 2021;

2)η κατασκευή έχει κάποιες διάφορες σε κάποιους ΗΧ. Πρέπει να κάνει αναθεώρηση ο παλιο μηχανικος Με το νέο ιδιοκτήτη πριν αναλάβω εγώ;
 

Ευχαριτω πολύ!!

 

Καλημέρα!Θα δεις την τελευταία αναθεώρηση ισχύος της.Εάν εκδόθηκε αναθεώρηση της ισχύος της μεταξύ 1/3/12 και 31/12/17 θα λήγει 31/12/21.Η νέα αναθεώρηση θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει και την αλλαγή επιβλέποντος και τις εργασίες που άλλαξαν (ΗΧ).Άρα λογικά,αναλαμβάνεις και δείχνεις εσύ και τις όποιες αλλαγές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.