Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Όχι, δεν έχω συμβούλιο αρχιτεκτονικής. Εμένα μου μπήκαν ιδέες γιατί κάπου διάβασα στο forum σε κάποιες πολεοδομίες υπήρχε διαφορετική ερμηνεία. Ο υπάλληλος έλεγε ότι αφού αλλάζει η κάτοψη->αλλάζει η όψη->αλλάζει το σχέδιο του ΔΔ άρα δεν μπορείς....  

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πει "και που ξέρω ότι οι ενδεικτικές δεν είναι μέρος του αμιγούς ΔΔ;", μπορεί να καταρριφθεί με κοινή λογική. Αν λέει ο νομοθέτης "ενδεικτικές" είναι επουσιώδες μέρος του διότι νομοτελειακά μπορεί να μην φαίνονται όλες!

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά τι ισχύει για την ενημέρωση? Εγκρίσεις φορέων και συλλογικών οργάνων ή μόνο φορέων?

Στη δεύτερη περίπτωση του άρθρου 42 αποκλείεται το ΣΑ καθώς είναι συλλογικό όργανο. Ποια η γνώμη σας?

 

4495

Άρθρο 28
Ορισμοί

η) «Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»:
Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο
ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με
την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, καθώς και η
αλλαγή ιδιοκτήτη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 42 του παρόντος.

 

Άρθρο 42
Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών και προεγκρίσεων και εγκρίσεων μικρής
κλίμακας και γνωστοποίησης πρόσθετων εργασιών

4. Αν τροποποιηθούν διαγράμματα ή αρχιτεκτονική μελέτη ή μεταβληθούν οι λοιπές μελέτες για τις οποίες
δεν επιτρέπεται η ενημέρωση της άδειας, ή αν απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς, η προέγκριση και η
οικοδομική άδεια αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, OLINAPAL said:

Τελικά τι ισχύει για την ενημέρωση? Εγκρίσεις φορέων και συλλογικών οργάνων ή μόνο 

Καλησπέρα!Με απλά λόγια η αρθρ.42 παρ.4, για μένα, λέει ότι αν τροποποιούμε διάγραμμα ή  μελέτη που δεν πληρούν τις προυποθέσεις για ενημέρωση του άρθρου 28,τότε πάμε για αναθεώρηση.Εάν λοιπόν για παράδειγμα εγώ αλλάζω την αρχιτεκτονική μου μελέτη η οποία απαιτεί υποχρεωτικά έγκριση ΣΑ ,δεν χρειάζεται καν να ανατρέξω στο 42 διότι μου έχει ήδη απαγορευτεί η ενημέρωση από το 28.Αλλά ας ανατρέξω και στο 42 παρ.4.Αλλάζω αρχιτ/κά,άρα ήδη συμπεριλήφθηκα στο 42 παρ.4!Δεν ενδιαφέρει να αναφερθεί ότι περνάω ΣΑ αφού και μόνο το ότι τροποποιώ τα αρχιτ/κά μου με "ρίχνει" σε αναθεώρηση και η νέα αρχ.μελέτη μου θα συνοδεύεται από ΣΑ (ή όχι αν δεν απαιτείται!).Το "ή αν απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς" σημαίνει ότι εάν απαιτείται έγκριση φορέα για την αλλαγή που θα κάνω,εμπίπτω αυτόματα στην αναθεώρηση.🌝 Με άλλα λόγια,στο ερώτημα σου,πιστεύω ότι δεν χρειαζόταν να αναφερθεί η φράση "συλλογικό όργανο" αφού αν αλλάζεις αρχ/κά σε μελέτη που απαιτείται ΣΑ,θεωρείται αυτονόητο ότι θα την προσκομίσεις...Όπως πάντα,είναι μόνο η προσωπική μου άποψη επί των άρθρων!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ChristinaK Ας υποθέσουμε ότι μετακινείς ένα στέγαστρο 50 εκατοστά μπροστά (ενημέρωση αφού δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό) και αυτή είναι όλη η αλλαγή, αλλά το οικόπεδο βρίσκεται σε Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο. θέλει ΣΑ ή όχι? Θέλει ενημέρωση ή αναθεώρηση?

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, OLINAPAL said:

ChristinaK Ας υποθέσουμε ότι μετακινείς ένα στέγαστρο 50 εκατοστά μπροστά (ενημέρωση αφού δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό) και αυτή είναι όλη η αλλαγή, αλλά το οικόπεδο βρίσκεται σε Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο. θέλει ΣΑ ή όχι? Θέλει ενημέρωση ή αναθεώρηση?

Γεια και πάλι-μπορεί να μην είναι ουσιαστική η αλλαγή της μετακίνησης,συμφωνώ, αλλά αλλάζει το διάγραμμα κάλυψης-άρα δυστυχώς κατά την γνώμη μου η υδομ θα σε παραπέμψει σε αναθεώρηση κι όχι σε ενημέρωση...

συμπλήρωση-ναι ΣΑ ήθελες εξαρχής,και στην προηγούμενη θέση του στεγάστρου,τώρα δεν χρειάζεται να αλλάξεις αρχ/κή μελέτη,το καταλαβαίνω,τώρα όμως το διάγραμμα κάλυψης άλλαξε με την μετακίνηση-ελπίζω να σε βοηθώ κι όχι να σε μπερδεύω περισσότερο...

Edited by ChristinaK
συμπλ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μελέτη είχε έγκριση ΣΑ. Απλά διαβάζοντας καλύτερα τον 4495, αναρωτήθηκα τι γίνεται με τα άρθρα 28 και 42. Για να είμαι ειλικρινής ακόμα προσπαθώ να εμπεδώσω τι λες στην αρχική σου απάντηση.

Εντάξει σήμερα με καθαρό μυαλό κατάλαβα τι είπες. Ευχαριστώ.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.