Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

2 hours ago, Mengin said:

Καλησπέρα σας,

Σε αναθεώρηση παλαιάς έντυπης άδειας για αλλαγή επιβλέποντα, χωρίς μεταβολή μεγεθών κάλυψης/δόμησης το σύστημα ζητάει το "Στέλεχος τροποποιούμενης οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης". Γνωρίζει κάποιος αν εννοεί το παλιό στέλεχος ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο εκτός το στέλεχος της αρχικής άδεια, οπότε το σκανάρεις και το ανεβάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

σε αναθεώρηση ηλεκτρ.άδειας σε ισχύ για προσθήκη μιας επιπλέον αποθήκης, με βεβαίωση όρων δόμησης (κατ,3), μου ζητάει μόνο την δήλωση ανάθεσης. Πρέπει να επιλέξω να ανεβάσω και το τοπογραφικό ή δεν είναι απαραίτητο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε αναθεώρηση παλιάς έντυπης οικοδομικής άδειας, με ισχύ επ' αόριστον το σύστημα μου ζητάει την ημερομηνία λήξης. Τι βάζετε?

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Ως προς τι την αναθεωρείς?? Μάλλον θα βάλεις πάλι το επ' αόριστον

Ως προς τον επιβλέποντα μηχανικό. Μόλις μου απάντησε το ΤΕΕ ότι στο σύστημα το επ' αόριστον είναι το 31/12/2099!!

  • Like 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση. Ο.Α. με το ΠΔ93 , του 2003 για παραδειγμα, με ολοκληρωμενο Φ.Ο.(δεν απαιτειται στεγη, αρα ολοκληρωμενες οψεις) , κανουμε αναθεωρηση ως προς τους επιβλέποντες και αποπεράτωση εργασιων και τη κλεινουμε σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, για πόσο ισχύει μία οικοδομική άδεια για περιτοίχιση και στέγαστρο αν εκδοθεί τώρα? Λογικά για 1 έτος...αλλά δεν είμαι σίγουρη, έκανα ένα πρόχειρο ψάξιμο στο Ν4495/17 αλλά δεν βρήκα κάτι...αν ξέρει κάποιος που να ψάξω, ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ίδιο το άρθρο 42 του θέματος

2. Η οικοδομική άδεια ισχύει για τέσσερα (4) έτη από τη χορήγησή της. Κατ’ εξαίρεση, άδειες για την ανέγερση κτιρίου ή κτιρίων με συνολική επιφάνεια μεγαλύτερη των πέντε χιλιάδων (5.000) τετραγωνικών μέτρων ισχύουν για έξι (6) έτη, ενώ οι άδειες κατεδαφίσεων, εκσκαφών, επιχώσεων, διαμορφώσεων και κοπής δέντρων ισχύουν για ένα (1) έτος από τη χορήγησή τους.

Οι άδειες νομιμοποίησης αυθαίρετων κατασκευών, στις οποίες δεν προβλέπεται η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών τους, δεν έχουν χρόνο ισχύος.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.