Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

23 ώρες πριν, akis73 said:

Λογικά όμως θα πρέπει να ανεβάσεις όλες τις έντυπες μελέτες στο σύστημα για να πάρουν barcode.

Αυτό ήθελα να αποφύγω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ με ενημέρωση να αλλάξω το τίτλο της οικ. αδείας από κατοικία με ξενώνα σε τρεις κατοικίες.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αναθεώρηση-Αλλάζουν φορολογικά ιδιοκτήτη και αμοιβές μηχανικού και ίσως και πυρασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι με τις αλλαγές που κάνω ο προυπολογισμός μου δεν αλλάζει οπότε σίγουρα τα φορολογικά μένουν τα ίδια και με τις μελέτες θα το ψάξω να δω τι γίνεται καθώς τα κτίρια μένουν ίδια σαν οδεύεσεις κλπ. Το θέμα είνα αν μου επιτρέπει η ενημέρωση να αλλάξω τίτλο έργου καθώς στη νομοθεσία δεν αναφέρεται πουθενά ούτε για την ενημέρωση ούτε για την αναθεώρηση αυτή η επιλογή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να κάνω μια διόρθωση σε άδεια που εκδόθηκε τον περασμένο Νοέμβριο καθώς κατά τον αρχικό έλεγχο του ελεγκτή δόμησης κατάλαβα ότι αν και η θέση του κτιρίου εντός του οικοπέδου είναι σωστή έχουν αναγράφει λάθος οι συντεταγμένες των κορυφών του κτιρίου. Χρειάζεται ενημέρωση ή αναθεώρηση (προδηλο λάθος)???

Επίσης προσπαθώ να περάσω νέα όραση σε συνέχεια υπάρχουσας και δεν μου εμφανίζει καμία επιλογή;;; Έχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία;;;; Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει διότι είναι εν εξέλιξη η διαδικασία του αρχικού ελέγχου δόμησης;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω οικοδομική άδεια του 2011 με έναρξη εργασιών 12/2011  για διώροφη κατοικία με στέγη. Έχει περατωθεί το ισόγειο και ο Φ.Ο του ορόφου, δηλ. υποστυλώματα και πλάκα οροφής. Δεν έχει κατασκευαστεί η τοιχοποιία του α' ορόφου, ούτε η στέγη.

Τώρα που θέλει ο πελάτη να αποπερατώσει τον όροφο (με αλλαγές όμως στα αρχιτεκτονικά του ορόφου) και να κατασκευάσει την στέγη τι άδεια πρέπει να βγάλω? 

Άραγε ισχύει ακόμα η οικοδομική άδεια και άρα πάω για αναθεώρηση αυτής?

Διαβάζω το άρθρο 52 του ν.4495/17 που μιλάει για λήξη ισχύος 31.12.2024, καλά καταλαβαίνω?

Επιβεβαίωσα με την Πολεοδομία ότι πράγματι η άδεια αυτή είναι σε ισχύ και πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν δεν αλλάξει κάτι ως προς τις μελέτες μπορούν να συνεχιστούν οι εργασίες χωρίς κάποια ενέργεια στην Πολεοδομία πλην των ελέγχων δόμησης (??) Θα το ψάξω αυτό και θα επανέλθω....αν αλλάξω κάτι ως προς την εσωτερική διαμόρφωση θα κάνω μία ενημέρωση, αν αλλάξω πολλά παραπάνω πάω για αναθεώρηση κ.ο.κ.

Βέβαια εγώ θα πάω για αναθεώρηση διότι υπάρχει αλλαγή επιβλέποντος! Και λογικά θα έχω ενδιάμεσο και τελικό έλεγχο.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή, 

προέγκριση με ημερομηνία έκδοσης 29/03/2023 (1 ημέρα μετά την έκδοση του 5037 όπου λέει πως η προέγκριση ισχύει για 2 χρόνια) δίνει ισχύ ως 29/03/2024! 

Δεν θα έπρεπε να έχει ισχύ 2 χρόνια; Θα πρέπει να στείλω mail να φανεί και στο σύστημα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.