Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

On 14/1/2021 at 12:15 ΜΜ, chris8 said:

Καλημέρα και καλή χρονιά, δεν είμαι σίγουρη σε ποιο θέμα πρέπει να γράψω το ερώτημά μου.

Άδεια του 1998 για προσθήκη Α ορόφου, κατασκευάστηκε και αποπερατώθηκε πλήρως τότε, αλλά δεν ρευματοδοτήθηκε ποτέ και ούτε πήρε σφραγίδα από την Πολεοδομία για αποπεράτωση των εργασιών. Η επίβλεψη είχε πληρωθεί κανονικά. Ουσιαστικά το μόνο που εκκρεμεί είναι η σφραγίδα της Πολεοδομίας για σύνδεση με τα δίκτυα.

Τώρα, για να πάρει ρεύμα και ενώ ο επιβλέπων μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί, απ' ότι διαβάζω στη νομοθεσία πρέπει να γίνει αναθεώρηση και αλλαγή επιβλέποντος. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Ο ν.4495 αναφέρει στο άρθρο 42 παρ. 9 για αναθεώρηση κατά το χρόνο ισχύος. Από που προκύπτει εάν μία άδεια είναι σε ισχύ ή έχει λήξει; Στη δική μου περίπτωση η άδεις του 1998 είναι σε ισχύ;

2) Εάν όντως πρέπει να προχωρήσω σε αναθεώρηση, ποια επίβλεψη θα αναλάβω και τι αμοιβές πρέπει να καταθέσω εφόσων η οικοδομή έχει αποπερατωθεί;

Ευχαριστώ

 

Συμφωνώ με τον @desptsouk

Ότι το πρόβλημα θα είναι η υπεύθυνη δήλωση που θα πρέπει να προσκομίσεις , ώστε να ολοκληρωθεί η παραλαβή με το παλιό τρόπο.

Δεν συμφωνώ μα τον @desptsouk

ως προς την ισχύ της ΟΑ.

Εάν αποδεδειγμένα η οικοδομή αποπερατώθηκε το 1998 και αυτό μπορεί να αποδειχθεί εύκολά από τις καταστάσεις του ΙΚΑ, τότε θεωρώ ότι η άδεια είναι ακόμα σε ισχύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@karanusόταν λες αποπερατώθηκε αναφέρεσαι στο ότι έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός, σωστά; (αλλιώς, αν έχουν τελειώσει όλες οι εργασίες, δε νοείται φαντάζομαι οικοδομική άδεια σε ισχύ). Τότε συμφωνώ μαζί σου πως η άδεια ισχύει επ' αόριστο. Αυτό αποδεικνύεται μόνο από τις καταστάσεις του ΙΚΑ; (ρωτάω και για περίπτωση άλλου πελάτη μου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως αυτό που γράφεις, δλδ έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός, αλλά

και σε περίπτωση που το 1998 είχε αποπερατωθεί όλο το έργο και δεν είχε γίνει  παραλαβή τότε.

Και έρχονται τώρα να κάνουν την παραλαβή.

Γιατί να μην είναι σε ισχύ η άδεια;

Η άδεια ξέρω ότι ακυρώνεται σαν διοικητική πράξη με την παραλάβη της, άρα μέχρι τότε ισχύει. Έτσι νομίζω.

Προφανώς και δεν αποδεικνύεται μόνο απο τις καταστάσεις του ΙΚΑ.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις , οποιοδήποτε στοιχείο κρίνεις ότι το αποδεικνύει και φυσικά το δέχεται και η υπηρεσία.

Αναφέρθηκα στις καταστάσεις του ΙΚΑ , γιατί είναι δοκιμασμένο και αποδεκτό.

 

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την παράταση ισχύς επ' αόριστο, πέρα από τον Φ.Ο., χρειάζεται να έχει ολοκληρωθεί και η κατασκευή της στέγης, όπου αυτή είναι υποχρεωτική. Για νεώτερες άδειες ισχύει σίγουρα (πχ 2009) . Για άδειες του '89 ίσως να μην έχει εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Το 2011 εκδόθηκε άδεια οικοδομής για εργασίες που αφορούσαν την αποκατάσταση κτιρίου που έχει κριθεί μνημείο. Ωστόσο, οι εργασίες που περιλάμβανε η άδεια δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω για να πραγματοποιηθούν τώρα οι εργασίες αυτές;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σοφία,αν η άδεια είναι ακόμη σε ισχύ,θα  πρέπει να γίνει αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού με την νέα ηλεκτρονική διαδικασία του e-adeies-Καλό είναι να συνεννοηθείς εκ των προτέρων και με την Υδομ για τα δικαιολογητικά που πρέπει να παραλάβεις στα χέρια σου από τον παλιό μηχανικό,ώστε να είσαι σίγουρη ότι μπορούν αυτά να εξασφαλιστούν, πριν προχωρήσεις παρακάτω.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και υγεία σε όλους του συνάδελφους εύχομαι.  Θέλω να ρωτήσω σε οικοδομική αδεία που εκδόθηκε το 2000 και έχει λάβει παράταση επι ορίστου διότι εχει κατασκεύαστει ο φέροντας οργανισμός και έχει ολοκληρωθεί ο όροφος ενώ το ισόγειο όχι ( δεν έχουν κατασκευαστεί οι τοιχοπληρώσεις , τα δάπεδα και τα κουφώματα  στο ισόγειο  ) θέλει ο ιδιοκτήτης τα αλλάξει τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις του ισογείου και να κάνει προσθήκη. Λογικά επειδή η οικοδομική αδεία είναι σε ισχύ μπορεί να γίνει αναθεώρηση της Ο.Α.;. Δεύτερον ο επιβλέπον μηχανικός της αδείας που την είχε έκδοση πρέπει να κάνει παραίτηση ;     

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η παράταση που γράφεις προφανώς είναι η αναθεώρηση επ΄αόριστον της ΟΑ.

Άρα  η άδεια σου είναι σε ισχύ και μπορείς να προβείς σε αναθεώρηση  χωρίς να καλέσεις ελεγκτή.

Για το ερώτημα σου σχετικά με τον επιβλέποντα μηχανικό δεν το κατάλαβα.

Αν θέλεις διατύπωσέ το ξανά.

Να ξέρεις ότι όλες αυτές οι διαδικασίες θα γίνουν πλέον στο e-adeies.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ρωτώντας σε διαφορετικές πολεοδομίες έχω λάβει αντικρουόμενες πληροφορίες.

Στην πρώτη μου είπαν ότι η άδεια παρότι είναι σε  υσχυι μεν επ΄ οριστον  αλλά για να ολοκληρωθούν οι εργασίες που προέβλεπε η Ο.Α. . Αν θέλουμε να κάνουμε διαφορετικές διαρρυθμίσεις και κάποια προσθήκη πρέπει να κατατεθεί νέα αδεία. Στην άλλη πολεοδομία μου είπαν ότι μπορώ να αναθεωρήσω την Ο.Α.. Όσο αφόρα την αλλαγή επιβλέποντα επειδή άλλος μηχανικός είχε την επίβλεψη της αρχικής αδείας  νομίζω ότι αν γίνει αναθεώρηση πρέπει να γίνει και αλλαγή επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

Ρύθμισα με τον Ν 4495/17 τις αυθαίρετες επεκτάσεις ενός Παιδικού βρεφονηπιακού σταθμού ανεγερθέντος το 2006

Παράλληλα πρέπει να τροποποιηθεί η μελέτη Παθητικής και Ενεργητικής Πυροπροστασίας, επειδή αφενός βάση του Π.Δ  41/2018 οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται πλέον στην κοινωνική πρόνοια και αφετέρου λόγω αυθαίρετης επέκτασής του

Αναθεώρηση ή ενημέρωση δεν μπορεί να γίνει, καθώς α. η Ο.Α έχει λήξη και β.επειδή απαιτούνται εγκρίσεις άλλων αρμόδιων φορέων

Επομένως πάμε για έκδοση νέας Ο.Α με προφανή τίτλο "εναρμόνιση  παθητικής και ενεργητικής πυρ/σίας με το Π.Δ 41/2018 μετά από ρύθμιση αυθαιρέτων"

σε ποια κατηγορία έκδοσης Ο.Α εντάσσεται 1-2-ή 3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.