Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω πάρει προέγκριση για οικ.άδεια κατ.3,με λύπη διαπιστώνω ότι πρέπει να γίνει μεταβολή στο ύψος της εισόδου της pilotis κατά 20 εκατοστά,διαβάζοντας το νόμο 4495/17 έχω το εξής άρθρο 42 παρ.10<<Ενημέρωση του φακέλου......β)τροποποιήσεις των μελετών,εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης,δόμησης,όγκου...γ)μεταβολές των διαστάσεων κτιρίου η του οικοπέδου,εφόσον με τις αποκλίσεις δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι.Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2 τοις εκατό...

Η δεύτερη παράγραφος αναφέρεται μάλλον σε σχέση με την υλοποίηση του κτιρίου σε σχέση με το εγκεκριμένο Δ Δ, η οποία βέβαια αφορά και τα μεγέθη κάλυψης και δόμησης ,όγκου

Η τροποποίηση που θα κάνω ανήκει στη δεύτερη κατηγορία

Γίνεται να Ενημερώσω την άδεια πχ πριν ξεκινήσει το έργο??Η περιμένω να πέσει ο σκελετός και να κάνω την ενημέρωση τότε?(είναι λίγο επικίνδυνα πράγματα αλλά με πιέζει ο χρόνος ).

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, 

Θέλω να κάνω αναθεώρηση σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε 8-2011 και άρχισε να υλοποιείται 9-2011, δηλαδή κατα ΓΟΚ .  Το κτίριο είναι στο στάδιο ολοκήρωσης της τοιχοποιίας. Η αναθεώρηση αφορά διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου (που προσαυξάνει τον όγκο) και τοποθέτηση θερμοπρόσοψης. Η αναθεώρηση θα γίνει σύμφωνα με τα ισχύοντα του ΓΟΚ ? Η πρέπει να γίνει με τα ισχύοντα του ΝΟΚ λόγω του ότι έχω μεταβολή ογκου (λόγω της διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου) και δόμησης και κάλυψης (στο ΓΟΚ η θερμοπρόσοψη προσμετράται)?

Τέλος, την διαδικασία ακολουθώ στο σύστημα του ΤΕΕ? 

Δεν βρίσκω ξεκάθαρα τι πρέπει να ακολουθήσω λόγω της αλλαγής της νομοθεσίας..

Link to comment
Share on other sites

Με μία επιφύλαξη γιατι οι αλλαγές είναι συνεχείς...

Με δεδομένο ότι η οα είναι σε ισχύ:

θα βρεις την κατηγορία του έργου σήμερα με βάση τον Ν4495/17.

Εάν είκαι κατηγ3. , τότε θα πας με την επιλογή του κόκκινου βέλους.

Σε άλλη περίπτωση με αυτήν του πράσινου βέλους.

 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι

Με τις αλλαγές του ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/23.7.2021) το αρθ.42/παρ 10 /περ.β) του Ν.4495/17 διαμορφωνεται ως εξής:

"Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις :

β) τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις και ο υπολογισμός των αναγκών σε χώρους στάθμευσης (άρθρο 39 παρ.3β  του διαγράμματος κάλυψης και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα"

Απο τη στιγμή που διαγράφεται η πρόταση αυτή, αν έχουμε αλλαγές στις όψεις που δεν μεταβάλλουν τα πολεοδομικά μεγέθη, αλλα απαιτείται η νεα εγκριση Σ.Α, πιστεύετε οτι μπορεί να γίνει ενημέρωση άδειας και οχι αναθεώρηση? 

 

 

Edited by bgwmg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής θέμα: σε άδεια κατηγορία 1 με προέγκριση προ Ν4759 και μεταγενεστερη ενημέρωση μελετών θέλουμε να κάνουμε τη τελική αναθεώρηση για να κλείσει η άδεια με αλλαγές στην επιφάνεια του υπογείου (εκτός δόμησης) και τον περιβάλλοντα χώρο, συνεπώς με αλλαγές στο διάγραμμα κάλυψης, αλλά χωρίς αλλαγή των μεγεθών κάλυψης, δόμησης και ύψους του κτιρίου.

α) χρειαζεται προέγκριση η αναθεώρηση επειδή είμαστε εκτός σχεδίου χωρίς κτηματολόγιο (κατ. 1) ή όχι επειδή δεν έχουμε μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών και

β) η αναθεώρηση (ή η προέγκριση) θα γίνει σε συνέχεια της άδειας ή της μεταγενέστερης ενημέρωσής της;

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/9/2021 at 11:48 ΠΜ, bgwmg said:

Καλημέρα Συνάδελφοι

Με τις αλλαγές του ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/23.7.2021) το αρθ.42/παρ 10 /περ.β) του Ν.4495/17 διαμορφωνεται ως εξής:

"Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις :

β) τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις και ο υπολογισμός των αναγκών σε χώρους στάθμευσης (άρθρο 39 παρ.3β  του διαγράμματος κάλυψης και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα"

Απο τη στιγμή που διαγράφεται η πρόταση αυτή, αν έχουμε αλλαγές στις όψεις που δεν μεταβάλλουν τα πολεοδομικά μεγέθη, αλλα απαιτείται η νεα εγκριση Σ.Α, πιστεύετε οτι μπορεί να γίνει ενημέρωση άδειας και οχι αναθεώρηση? 

 

 

Καμια απαντηση γι αυτο το ερωτημα; Ισχυει το ιδιο ερωτημα και σε περιπτωση αλλαγης μελετης καυσιμου αεριου που χρειαζεται εγκριση ΕΔΑ;

Link to comment
Share on other sites

το αλλάξανε 

δηλαδή επιτρέπεται πλέον η ενημέρωση Ο.Α επισυνάπτοντας την έγκριση από συλλογικά όργανα και υπηρεσίες 

δες εδώ https://teetak.gr/?p=18563

στα 17-23 λεπτά 

Υ.Γ μέχρι και η αλλαγή θέσης γίνεται με ενημέρωση Ο.Α 

στα 28-35 λεπτά 

IMG_20211220_213321.thumb.jpg.b404020255d7217a8e1a371f4521e3d1.jpg

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.