Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Σαφώς δεν προβλέπεται. Απλά παλιά δεν έγραφαν κάποιες φορές την ενημέρωση αλλά την εννοούσαν (στις διατάξεις ισχύος και αναθεώρησης).

Στο παραπάνω εδάφιο όμως με τις αλλαγές διατάσεων του οικοπέδου εννούν δύο διαφορετικές καταστάσεις που μπορεί να βρίσκεσαι : α) διαπιστώνεις αλλαγή με άδεια σε ισχύ και β) διαπιστώνεις αλλαγή όταν πηγαίνεις να βγάλεις νέα άδεια.

Στη δεύτερη περίπτωση αναρωτιέσαι τι γίνεται με τους τίτλους και αν θα θέλουν διόρθωση, γιατί το πολεοδομικό περιεχόμενο του οικοπέδου θα "αναθεωρηθεί" έτσι και αλλιώς με τη νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω την εξης ερώτηση:

Οικοδομική Άδεια του 2010 , που εκδόθηκε με το ΠΔ 795 Δ', που λήγει στις 31.12.2020 κατά τον Ν.4513/18, πρέπει να αναθεωρηθεί για αποπεράτωση αυθαιρέτου υπογείου. Πως θα γίνει αυτό; Στο υπάρχον στέλεχος της Αδείας θα μπεί κανονικά πίσω η σφραγίδα της Αναθεώρησης; και πως θα γίνει αυτό ; με ηλεκτρονική υποβολή;  Ή πρέπει να υποβάλω ηλεκτρονικά νέα αίτηση Αδειας Δόμησης; Εχω μπερδευτεί....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να θέσω και το δικό μου προβληματισμό εαν μπορέιτε συνάδελφοι να βοηθήσετε....

Σε διώροφη μονοκατοικία με υπόγειο έγινε ρύθμιση με Ν.4495/17 η αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κύριο χώρο ... το ύψος 2.45μ. που για χώρο κυριας χρήσης όταν εκδόθηκε η άδεια ήταν δεκτό.... τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει στη στάθμη του ισογείου να δημιουργήσει είσοδο ώστε το υπόγειο που είναι πλέον δηλωμένο Κ.Χ. να το αξιοποιήσει προς ενοικίαση κτλ..... Εργασίες εξωτερικά δε θα γίνουν. Ολες οι εργασίες είναι εσωτερικά της οικοδομής.....

Να κάνω ενημέρωση φακέλου προσκομίζοντας την τακτοποίηση και άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες που θα γίνουν? πρέπει έκδοση οικοδομικής αδείας για το διαχωρισμό ή επειδή είναι προς ρύθμιση το υπόγειο δεν μπορώ να κάνω τίποτα επίσημα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα.Έχω την εξής περίπτωση¨: το 1979 βγαίνει άδεια ανέγερσης ισογείου διαμερίσματος. Αργότερα, το ίδιο έτος, άδεια ανεγέρσεως Α και Β ορόφου. Το 2000 βγαίνει άδεια αλλαγής χρήσης για το ισόγειο διαμέρισμα σε κατάστημα. Η άδεια δεν κλείνει ποτέ(δεν παίρνει τη τελική σφραγίδα).

Πάει η ιδιοκτήτρια να ζητήσει επικυρωμένο στέλεχος της λένε δεν έκλεισε βρες μηχανικό. Βρίσκει εμένα(ασχολίαστο) και πάω με αυτόν που της έβγαλε την άδεια να μετρήσουμε ώστε να φτιαχτούν οι τεχνικές κλπ να κλείσει η άδεια. Βρίσκουμε υπέρβαση ύψος, δηλαδή το ισόγειο (και ο Α όμως) έχουν φτιαχτεί 20εκ ψηλότερα από την άδεια, κάτι που δεν δείχνει καμία άδεια. ούτε του 70 ούτε και του 2000 φυσικά. Ο ένας υπάλληλος μου λέει τακτοποιείς και φτιάχνετε τα άλλα (τε κλπ) και έρχεστε. Η άλλη μου λέει τακτοποιείς και πας για αναθεώρηση.

Τι να κάνω τελικά???

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος προφανώς μιλάει για νομιμοποίηση, γιατί αναθεώρηση θα γινόταν μόνον αν υπήρχαν ανεκτέλεστες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ισόγειο κατάστημα με υπόγειο.

Δεν υπάρχει ΣΟΙ.

Είναι ενός ιδιοκτήτη.

Δεν υπάρχουν παραβάσεις.

Η  ΟΑ παραλήφθηκε το 2000.

Πλην όμως το 2007 ο ιδιοκτήτης άνοιξε μία τρύπα στο δάπεδο του ισογείου , ώστε να επικοινωνεί με το υπόγειο.

Μπορώ να κάνω ενημέρωση;   Aν και η  διαδικασία με το νέο τρόπο θα είναι επίπονη, πολλά σκαναρίσματα παλαιών σχεδίων κ.λ.π.

Η  πρέπει πρώτα  τακτοποίηση και μετά ενημέρωση;

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν η διαδικασία ελέγχου των ενημερώσεων περνάει από την ΥΔΟΜ,

η

γίνεται μόνο με ευθύνη του μηχανικού;

Γιατί γενικά το θέμα των ενημερώσεων ήταν από τα πλέον ασαφή τα τελευτάια χρόνια.

Ακούγαμε διάφορες ερμηνείες απο την κάθε ΥΔΟΜ.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω την εξής υπόθεση:  Οικοδομική άδεια του 1989 (εκδόθηκε με το ΠΔ του 83) η οποία το 1993 αναθεωρήθηκε για την παράταση ισχύος της επ' αόριστον, αφού είχε ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, συνεχίζει να είναι σε ισχύ, χωρίς από τότε να έχει γίνει καμιά άλλη εργασία. Δηλ. η οικοδομή (τριώροφη) είναι ακόμα στα μπετά. Βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως.

Ο ιδιοκτήτης βρίσκεται σε διαδικασία πώλησης της και ο ενδιαφερόμενος αγοραστής είναι ο πελάτης μου. Αν τελικά αγοράσει το οικόπεδο και την οικοδομή, το προφανές είναι να γίνει αναθεώρηση ως προς την αλλαγή ιδιοκτήτη και του επιβλέποντα.

Τί γίνεται όμως στην περίπτωση που ο νέος ιδιοκτήτης (ο πελάτης μου) θελήσει να κάνει αλλαγές εσωτερικής διαρρύθμισης στα οροφοδιαμερίσματα, οι οποίες επιφέρουν και αλλαγές στις όψεις; (μετακίνηση ανοιγματων, κάποια παράθυρα να γίνουν μπαλκονόπορτες κ.ο.κ.)

Θα αναθεωρηθεί η άδεια του 1989, ως προς τα αρχιτεκτονικά, κοιτάζοντας να τηρεί τον ΓΟΚ του 85 ή σύμφωνα με το ΝΟΚ; Ή μπορώ να επιλέξω, ανάλογα τί συμφέρει τον πελάτη μου;

Η άδεια είχε εκδοθεί σύμφωνα με το ΠΔ του 83. Ποιες διαδικασίες αναθεώρησης θα ακολουθήσουν; Δηλαδή, θα παραμείνει ο ίδιος αριθμός αδείας και η αναθεώρηση θα γίνει στο ίδιο υπάρχων έντυπο;

Και με ποιες διαδικασίες θα γίνει η σύνδεση με τα δίκτυα Κ.Ο., αν γίνει αναθεώρηση αρχιτεκτονικών; Με υπεύθυνη δήλωση;  Προφανώς, λέω εγώ,  αν η άδεια διατηρήσει τον ίδιο αριθμό, και δεν θα βγει νέα άδεια αποπεράτωσης...

Με συγχωρείται για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων, αλλά μιλάμε για μια οικοδομική άδεια 30 χρόνων, που θέλω να εξαντλήσω την πιθανότητα να την κρατήσω ζωντανή, διατηρώντας τα όποια οφέλη των τότε διατάξεων και διαδικασιών...

Ποιά η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.