Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Καλημέρα
Έχω μια άδεια που έχω σε ισχύ σε εκτός σχεδίου περιοχή σε αγροτεμαχιο κάτω των 1200  .Η άδεια εκδόθηκε τον Οκτώβριο του 2022 και αφορούσε προσθήκη κατ'επέκταση σε υφιστάμενη κατοικία και επισκευές αυτής και είχε και αυθαιρεσίες τακτοποιημένες με το Ν.4495/2017.
Η κατοικία έχει δίρριχτη στέγη και ο ιδιοκτήτης θέλει να την κάνει εγκιβωτισμένη δίρριχτη παλι. Ουσιαστικά δεν θα αλλάξει ο κορφιάς της στέγης ούτε οι κλίσεις της αλλά θα εγκιβωτιστεί. Μπορώ να προχωρήσω σε ενημέρωση του φακέλου της άδειας καθώς ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στο διάγραμμα κάλυψης της κατοικίας ή πρέπει να κάνω αναθεώρηση? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή πρόκειται για εκτός σχεδίου περιοχή και ανήκω στις παρεκκλίσεις ? Μπορεί να γίνει αναθεώρηση γενικά ? και αν θέλω να μεταβάλλω τα μεγέθη του διαγράμματος κάλυψης αλλά χωρίς να υπερβώ τα επιτρεπόμενα? Γνωρίζει κανεις?
Ευχαριστώ πολύ.

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω βγάλει άδεια το 2020 για 80 τμ σε κατά παρέκκλιση εκτός σχεδίου. Δεν έχει ξεκινήσει εργασίες, τίποτε, το δικαίωμα για το υπόλοιπο δόμησης το κρατάει , αν κάνει τώρα αναθεώρηση; Η πάει;

Link to comment
Share on other sites

Σε Ο.Α. του 2006 με ισχύ έως τα τέλη του 2010, δεν ζητήθηκε αναθεώρηση για επέκταση του χρόνου ισχύος της για 4 επιπλέον έτη. Επομένως τυπικά δεν ήταν σε ισχύ την 01/03/2011, ενώ θα μπορούσε.

Μπορεί να κάνει κάτι τώρα, η λόγο αμέλειας του ιδιοκτήτη και μηχανικού την κλαίει;

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια του 2004 θα γίνει αναθεωρηση για αλλαγή επιβλεποντα για ρευματοδότηση.Στα στοιχεια λήξης της άδεια τι βάζω; 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, χαιδω said:

Οικοδομική άδεια του 2004 θα γίνει αναθεωρηση για αλλαγή επιβλεποντα για ρευματοδότηση.Στα στοιχεια λήξης της άδεια τι βάζω; 

 

31-12-2024

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι με ένα ερώτημα που πιστεύω απασχολεί αρκετούς συναδέλφους.

Στα κατά παρέκκλιση γεωτεμάχια στα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια μετά την έναρξη ισχύος του 4759/2020 είναι δυνατή η αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας?? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε παλιά έντυπη άδεια έγινε προέγκριση αναθεώρησης και μετά αναθεώρηση στα πολεοδομικά μεγέθη κλπ.

Όμως εκ σφάλματος  δεν τίκαρα την επιλογή για αλλαγη επιβλέποντα, αν και έχω όλα τα απαραίτητα έγγραφα και ΥΔ των προηγούμενων μηχανικών. Πραγματικά δεν ξέρω πως μου ξέφυγε .

Τι κανω τώρα ; αναγκαστικά αναθεώρηση ; Ή θα μπορουσα να κάνω ενημέρωση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.