Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Δεν έγινα σοφότερος...

Το άρθρο 42 του 4495 αναφέρεται για το θέμα μου, αλλά σε άδειες δόμησης που έχουν εκδοθεί με τον 4030 (παράγραφος 7).

Επίσης οι μεταβατικές διατάξεις (άρθρο 50) και το άρθρο 51 δεν ασχολούνται με τόσο παλαιών διαταγμάτων άδειες.

Θυμήθηκα, και έχω ως δεδομένο, το άρθρο 34 του ΝΟΚ : "Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων, που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους."

Κάτι αντίστοιχο με την Εγκύκλιο 18/2012 του ΥΠΕΚΑ, που καθόριζε ένα πλαίσιο αναθεώρησης ΟΑ που είχαν εκδοθεί βάσει του ΠΔ93 μετά την ισχύ του 4030, δεν έχει δημοσιοποιηθεί.

Η λογική μου, λέει οτι θα πάω για αναθεώρηση αρχιτεκτονικών με ΓΟΚ, αλλαγή ιδιοκτήτη και επιβλέποντος, στο ίδιο έντυπο της άδειας του 1989, και σύνδεση με δίκτυα Κ.Ο. κατά τα τότε ισχύοντα (υπεύθυνη δήλωση).

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, pavlg said:

Δεν έγινα σοφότερος...

Το άρθρο 42 του 4495 αναφέρεται για το θέμα μου, αλλά σε άδειες δόμησης που έχουν εκδοθεί με τον 4030 (παράγραφος 7).

Επίσης οι μεταβατικές διατάξεις (άρθρο 50) και το άρθρο 51 δεν ασχολούνται με τόσο παλαιών διαταγμάτων άδειες.

Θυμήθηκα, και έχω ως δεδομένο, το άρθρο 34 του ΝΟΚ : "Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων, που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους."

Κάτι αντίστοιχο με την Εγκύκλιο 18/2012 του ΥΠΕΚΑ, που καθόριζε ένα πλαίσιο αναθεώρησης ΟΑ που είχαν εκδοθεί βάσει του ΠΔ93 μετά την ισχύ του 4030, δεν έχει δημοσιοποιηθεί.

 

το πρόβλημα θα προκύψει από την διαφορετική ρύθμιση -σε σχέση με όλες τις προηγούμενες διατάξεις - που γίνεται με αυτό

γ) για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική και εφόσον ο ιδιοκτήτης και ο επιβλέπων μηχανικός του έργου υποβάλλουν υπογεγραμμένο χρονοδιάγραμμα προόδου της εκτέλεσης του έργου στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ.. Στην περίπτωση μεταβολής του χρονοδιαγράμματος, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ενημερώσει εγγράφως την Υ.ΔΟΜ. και τον αρμόδιο επιβλέποντα μηχανικό πριν από οποιαδήποτε έναρξη – συνέχιση των εργασιών, 

Επομένως το ΥΠΕΝ πρέπει να εκδώσει αποφάσεις κλπ που θα ρυθμίζουν τις διάφορες περιπτώσεις επ' αόριστο ισχυουσών Ο.Α

των  προηγούμενων τρόπων έκδοσης Π.Δ 1983 -1993 -Ν4030 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σύμφωνα με το άρθρο 42 του ν.4495, η ισχύς των αδειών νομιμοποίησης ισχύουν χωρίς χρονικό περιορισμό.

Μια άδεια νομιμοποίησης (χωρίς καμία πρόσθετη εργασία) που είχα εκδόσει με τον 4178 αναγράφει ισχύς τα 4 έτη. Το θεωρείται σωστό?, ή έπρεπε να γράφει επ αόριστον? ή δεν έχει σημασία...

Ευχαριστώ

Απαντάω για τον εαυτό μου, στις άδεις νομιμοποίησης μπαίνουν 4 έτη, γενικώς έτσι παρατήρησα σε όλες της υπηρεσίες δόμησης.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26/10/2018 at 3:32 ΜΜ, kan62 said:

Σε ισχύουσα προφανώς. Καλημέρα και καλό ΣΚ όπως είπες ...

Καλησπέρα

Σε Ο.Α. η οποία έχει γίνει αναθεώρηση επ' αόριστου χρόνου μπορώ να κάνω αναθεώρηση για αλλαγή τοπογραφικού διαγράμματος (εντελώς διαφορετικό) και εργασίες εντός του νέου τμήματος του οικοπέδου όπως περίφραξη και διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου ή απαιτείται έκδοση νέας άδειας?

Δηλαδή μια Ο.Α. με ισχύ αορίστου χρόνου αναθεωρείται για οποιαδήποτε εργασία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κάνεις εκ νέου αναθεώρηση για αλλαγή τοπογραφικού και δ. κάλυψης και δείχνεις περίφραξη και τη διαμόρφωση που θα γίνει.  Όμως γιατί άλλαξε το τοπογραφικό έναντι του αρχικού; Τι συνέβη;

 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε δρόμος ο οποίος είχε διανοιχτεί άτυπα ως κοινόχρηστος , ο δήμος δεν τον αναγνώρισε ως κοινόχρηστο και έρχεται ο γείτονας και λέει οτι είναι ιδιωτικός δικός μου άτυπα παραχωρημένος και το διεκδικεί πίσω. Οπότε προκύπτει μια εδαφική λωρίδα 50 τ.μ. τα οποία προσθέτει στο τοπογραφικό του διάγραμμα. Το θέμα το δικό μου είναι οτι μια αναθεώρηση μιας ο.α.του 1990 γενικά το λέω , η οποια έχει αορίστου χρόνου αναθεωρείται πάντα για οποιαδήποτε εργασία? Δηλάδή αν έκανα προσθήκη ορόφου θα έβγαζα άδεια αναθεώρησης ή νέα άδεια προσθήκης σε υπάρχον κτίριο με την τάδε άδεια του 1990. Κατάλαβες σε τι προβληματίζομαι?  Θεωρώ οτι στην περίπτωση που προκύπτει ενελώς διαφορετικό τοπογραφικό διάγραμμα απαιτείται νέα ο.α. με νέο αριθμό και όχι αναθεώρηση αυτής. Εξάλλου η αορίστου χρόνου έγινε για τις συγκεκριμένες εργασίες που όριζε η άδεια του 1990 και οι οποίες δεν αποπερατώθηκαν πλήρως. (Εκτός από Φ.Ο., όψεις ,στέγη)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να υπάρχουν 2 άδειες σε ισχύ για το ίδιο ακίνητο. Εφόσον θες να κάνεις επιπλέον εργασίες θα πρέπει είτε να κάνεις αναθεώρηση είτε να κλείσεις πρώτα την παλιά άδεια και μετά να βγάλεις νέα.

Link to comment
Share on other sites

Εκ νέου αναθεώρηση για αλλαγή τοπογραφικού διαγράμματος, διαγράμματος κάλυψης και όποιων άλλων μελετών αλλάζουν. Η άδεια κανονικά θα έκλεινε με την ολοκλήρωση των εργασιών και θεώρηση στελέχους για ρεύμα με τι άλλοτε υπεύθυνες δηλώσεις (επιβλέποντος για άρτια εφαρμογή των μελετών - τήρηση πολεοδομικών διατάξεων και ολοκλήρωσης Π.Χ) και ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

κάναμε αναθεώρηση άδειας για αλλαγή μηχανικού, αναλάβαμε την επίβλεψη και θα ξεκινήσει η κατασκευή της οικοδομής τον Μάρτιο. Η πελάτισσα θέλει αλλαγές εντός περιγράμματος αδείας και προσθήκη κάποιων παραθύρων (δεν επηρεάζουν τον σκελετό), θα προχωρήσω σε ενημέρωση μέσω eadeia σωστά? δεν χρειάζεται αναθεώρηση?

Η ενημέρωση μπορεί να γίνει και αργότερα, ενώ ρίχνουμε τα μπετά? ή χρειάζεται να γίνει από τώρα? ρωτάω στην πολεοδομία και δεν ξέρουν να μου απαντήσουν, 'ρωτήστε ιδιότες συναδέλφους' ήταν η απάντηση..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.