Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών


Recommended Posts

Η γνωστοποίηση είναι δήλωση του κυρίου του έργου που συνοδεύεται από τεχνική έκθεση του μηχανικού ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις του νόμου ώστε να υποβληθεί (η δήλωση) και να παράγει αποτελέσματα.

Ο καθένας υπογράφει το δικό του χαρτί και αναλαμβάνει την ευθύνη αυτού ...

Βέβαια υπάρχουν και αστείες ΥΔΟΜ ανά την χώρα που θεωρούν τη γνωστοποίηση δική τους διοικητική πράξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο της  τεχνικής έκθεσης, αλλά στο περιεχόμενο της υ.δ. μηχανικού που όπως προκύπτει από τα προαπαιτούμενα του συστήματος αποτελεί διαφορετικό έγγραφο.

image.thumb.png.d90ce6de030e7d43c5cdcdd1c364f4b2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλήμερα και υγεία σε όλους ευχομαί .

Εχούμε εκδοσεί Ο.Α. σε βιομηχανικό κτήριο και θελούμε να κανούμε προσθήκη σε αλλή θέση κατ' επέκταση υφίσταμενου κτήριου με γνωστοποίηση εργασίων .  Απο μου είπαν από τους ελεκτές βορείου Ελλάδος που ρώτησα μου είπαν ότι θα καταθέσουμε στην γνωστοποιήση της μελέτες θεμελιώσεις και θα καλέσουμε ελεκτή δομήσης με το παλίο τρόπο. Το έχει κανει κάποιος συνάδελφος ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οι ελεκτές βορείου Ελλάδος τι είναι οι πολεοδομικές χαρτορίχτρες της περιοχής ?

Γιατί ακριβώς τους ρωτήσατε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντήση . Με συγχωρείτε αν δεν εγίνα κατανοητός. Σε  οικοδομική αδεία που ειναι ύσχυ θελούμε γίνει προσθήκη κατ' επεκτάση ανεξαρτήτη απο του προσθήκες που συμπαιριλαμβάνονται στην αρχική αδεία . Θέλουμε να προχωρήσουμε στις εργασίες αυτές μετά απο γνωστοποίηση εργασίων συμφώνα με το αρθρο 42 του Ν.4495/17 οπώς εχεί αλλαξεί με το νέο νόμο. Διοτί θα γίνει νέα θεμελίωση που δεν καλύπτεται απο τις μελέτες της οικοδομίκης είχα σαν ερώτημα πως θα γίνει ο αρχικός ελεγχός δομήσης που απαιτείται. Και ρώτησα στην ΤΕΔΚ για να μου δώσει μια απαντήση. Και μου είπαν να αναρτήσω τις μελέτες της θεμελιώσεις και να καλέσω ελεκτή δομήσης με το παλίο τρόπο και οχι αυτόματα με το eadeies. Kαι ρώτησα εδώ στο φορούμ αν εχει κανει καποίος συναδελφός κατι παρομοίο

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακούσει. Είναι αυθάιρετες ερμηνείες/οδηγίες. Φαντάζομαι τηλεφωνικά στο απάντησαν. Ο νόμος και η σχετική Υ.Α. δεν προβλέπει ανάρτηση μελέτης παρά μόνο κατά τη διαδικασία της αναθεώρησης εντός 4 μηνών. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... δηλαδή εκτός από προβλέψεις έστησαν και παραμάγαζο που διεκπεραιώνει ιδιωτικές υποθέσεις "ερμηνεύοντας" το νόμο αντίθετα με αυτόν.

Νομίζουν ότι έτσι προάγουν τη θεσμοθετημένη διαδικασία των ελεγκτών δόμησης. Κρίμα ...

Να προκαλέσετε διαδικασία απάντησης ερωτήματος στην αρμόδια ΥΔΟΜ (μπορεί μέχρι την απάντηση να υπάρξει και η Κεντρική ΥΔΟΜ).

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρουσα για όλους τους συναδέλφους οποιαδήποτε σχετική αλληλογραφία για το θέμα.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, panapara1 said:

Καλήμερα ,

Δηλαδή από τα που διαβάζω στις απαντήσεις   καταλαβαίνω ότι  δεν απαιτείται αρχικός έλεγχός βαση του νόμου. Αλλά αυτό δεν είναι λίγο αντιφατικό με την γενικότερη φιλοσοφία του 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνεις μελέτη, να την ανεβάσεις, να καλέσεις ελεγκτή, να γίνει ο έλεγχος και μετά να ρίξεις τι καινοτόμο έχει η δήλωση γνωστοποίησης; 

Να σου απαντήσουν γαρπτώς αυτή την χαζομάρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι, σχετικά με την γνωστοποίηση και το κατά πόσο με καλύπτει;

Έχω διώροφο με υπόγειο (μέσα στο χώμα) και κατά στις εκσκαφές βρίσκω βράχο, οπότε πρέπει να θεμελιώσω πιο ψηλά κατά 0,40μ. Μιλώντας με το ΤΕΕ (2103291235 e-adeies) μου είπαν ότι η γνώμη τους είναι ότι δεν με καλύπτει η ενημέρωση της άδειας (Άρθρο 42 παρ. 10 ν.995/2017) (παρόλο που δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψη, δόμηση, όγκος, ύψος, πλάγιες αποστάσεις..κτλ) και θα χρειαστώ αναθεώρηση, καθώς στις τομές του κτηρίου στο ΔΚ, το ύψος του υπογείου θα είναι χαμηλότερο και έχω μεταβολή πάνω από 2%.

Μπορώ κάνοντας γνωστοποίηση των εργασιών, τροποποιώντας τα στατικά και τις τομές και να καλέσω ελεγκτή δόμησης για τον πρώτο έλεγχο ή πρέπει να γίνει η αναθεώρηση, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνω και την γνωστοποίηση;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.