Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Η Ο.Α εκδόθηκε ηλεκτρονικά ή όχι?

Γιατί αν δεν εκδόθηκε ηλεκτρονικά, νομίζω ότι το e-Αδειες δεν δέχεται γνωστοποιήσεις έντυπων Ο.Α

edit

αν δεν κάνεις καθόλου γνωστοποίηση ή δεν την υποβάλεις εγκαίρως το πρόστιμο στην περίπτωσή σου το εκτιμώ στα 1000+200€

Αυτό γιατί; 

Θεωρείς πως το σιλό θα υπολογισθεί σαν εγκατάσταση; 

Νομίζω πως αν αφορά αποθήκευση λογίζεται με επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα 1200 μόνο για την εδαφόπλακα -το silo παίζεται -γενικά όμως πηγαίνει με τα τ.μ-όχι ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί και ως ειδικός μηχανισμός-εγκατάσταση  (άσχετα αν προσωρινά΄σταθεροποιείται-εδράζεται όπως το ίδιο ισχύει και για τα silo-μηχανήματα στην πράξη  εντός των αλευρόμυλων)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε έντυπη άδεια που είναι σε ισχύ μέχρι 31-12-2020 θέλω να καταθέσω εκτέλεση πρόσθετων εργασιών αλλά δεν είμαι ο επιβλέπων μηχανικός της αρχικής άδειας. Στο αρθρο 42 παρ. 6 αναφέρει ''Η δήλωση γνωστοποίησης εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών υπογράφεται από τον κύριο του έργου και συνοδεύεται από τεχνική έκθεση του εξουσιοδοτημένου επιβλέποντος μηχανικού''.  Δεν λέει ο επιβλέπων Μηχανικός αλλά ένας εξουσιοδοτημένος Μηχανικός. Επίσης το σύστημα στα διακιολογητικά ζητάει να κατατεθεί ανάθεση/ανάληψη επίβλεψης. Άρα σου δίνει τη δυνατότητα να γίνει η αίτηση από άλλον Μηχανικό, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι δηλαδή ο επιβλέπων μόνο στις πρόσθετες εργασίες; 

Τι αφορά το αντικείμενο; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο αφορά πολυκατοικία εντός σχεδίου με αποπερατωμένο σκελετό όπου αλλάζουν οι όψεις (έγκριση ΣΑ), αλλαγή στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις και στο είδος της τοιχοποιίας πλήρωσης. Στην αναθεώρηση που θα κατατεθεί (εντός 4 μηνών όπως προβλέπεται στο άρθρο 42) θα γίνει και αλλαγή επιβλέπων Μηχανικού. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αντίστοιχη διαδικασία, άσχετα από το τι λέει ο νόμος και η Υ.Α., εφόσον μέχρι και σήμερα που θα κάνεις το αίτημα, δεν έχει αλλάξει ο επιβλέπων νομίζω πως μόνο αυτός μπορεί να υπογράψει την τεχνική έκθεση για τις πρόσθετες εργασίες καθώς αυτός θα τις επιβλέψει και αυτός διασφαλίζει με αυτό τον τρόπο πως εκτελεστούν εντός του πλαισίου των περιορισμών των διατάξεων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτημα : Σε οικοδομική άδεια που είναι σε ισχύ (έκδ. 07/2019) αποφασίσαμε με τον ιδιοκτήτη ένα τμήμα ημιυπαίθριου χώρου να γίνει κατοικία (έχει υπόλοιπο Σ.Δ). Δεν αλλάζουν στατικά παρα μόνο αρχιτεκτονικα , ΚΕΝΑΚ κλπ... από τη στιγμή που δεν εχω επιπλεόν θεμελιωση με καλυπτει η ανωτερω διαδικασια για το "κλεισιμο" του ημιυπαιθριου και εντος 4 μηνων να υποβαλλω την αναθεωρηση με όλες τις μελετες κανονικα? Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και νέα προσθήκη να είχες πάλι μπορείς να κάνεις γνωστοποίηση εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.