Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών


Recommended Posts

cien 
Δεν έχει λογική να ισχύουν συγχρόνως γνωστοποίηση και άμεσος έλεγχος θεμελίωσης από Ε.Δ.. Γιατί δεν θα είχε κανένα νόημα η γνωστοποίηση, όταν μάλιστα αυτή προβλέπεται ακόμη  και για καθ' επέκταση προσθήκες!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστω ότι έχεις άδεια για 50τμ και κάνεις γνωστοποίηση για άλλα 50τμ. Η γνωστοποίηση σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις εκσκαφές/επιχώσεις, ξυλότυπο και σιδέρωμα για 100τμ. 

Δεν μπορείς να παραβλέψεις τον αρχικό έλεγχο και να πας κατευθείαν σε τελικό!

Μπορείς να κάνεις γνωστοποίηση πρόσθετων εργασιών ώστε να προχωράει πιο γρήγορα η κατασκευή, αλλά η υποχρέωση ελέγχου ανά στάδιο κατασκευής παραμένει. 

Edited by cien
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/4/2022 at 6:46 PM, harriszante said:

Όλα καλά τελικώς !!

Define «όλα καλά». 

Άλλαξε το πόρισμα ο ελεγκτής ή ηρθε άλλος; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Κατά την υποβολή αίτησης για Γνωστοποίηση , παίρνω το παρακάτω προειδοποιητικό μήνυμα.

Υποχρέωση για ενημέρωση ελεγκτή δόμησης έχω ούτως η άλλως μετά την έκδοση της άδειας αναθεώρησης.

Γιατί μου το επισημαίνει το σύστημα; στο παρελθόν δεν θυμάμαι να έχω πάρει τέτοιο μήνυμα. Παρακαλώ ενημερώστε με αν υπάρχει κάτι νεότερο πέρα από τα παραπάνω που έχουν συζητηθεί.

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.Έχω εκδόσει μια οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή για προσθήκη κατ'επέκταση σε υφιστάμενη κατοικία η οποία είναι υπερυψωμένη και εδράζεται σε πλάκα από σκυρόδεμα. Τώρα ετοιμάζονται να ξεκινήσουν εργασίες με κάποιες τροποποιήσεις δηλαδή αύξηση εξωστών, μερικές αλλαγές σε κουφώματα κλπ. Λογικά εφόσον δεν αυξάνω δόμηση, κάλυψη και όγκο πάω με ενημέρωση σωστά?Επειδή δεν έχω καταλάβει πότε κάνουμε χρήση της γνωστοποίησης πρόσθετων εργασιών αυτή είναι στην περίπτωση που ήθελα να ξεκινήσουν οι εκσκαφές και με την γνωστοποίηση θα ήμουν καλυμμένη κατά τον έλεγχο δόμησης πριν ολοκληρώσω την ενημερωση?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fotinoula said:

καλησπέρα.Έχω εκδόσει μια οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή για προσθήκη κατ'επέκταση σε υφιστάμενη κατοικία η οποία είναι υπερυψωμένη και εδράζεται σε πλάκα από σκυρόδεμα. Τώρα ετοιμάζονται να ξεκινήσουν εργασίες με κάποιες τροποποιήσεις δηλαδή αύξηση εξωστών, μερικές αλλαγές σε κουφώματα κλπ. Λογικά εφόσον δεν αυξάνω δόμηση, κάλυψη και όγκο πάω με ενημέρωση σωστά?Επειδή δεν έχω καταλάβει πότε κάνουμε χρήση της γνωστοποίησης πρόσθετων εργασιών αυτή είναι στην περίπτωση που ήθελα να ξεκινήσουν οι εκσκαφές και με την γνωστοποίηση θα ήμουν καλυμμένη κατά τον έλεγχο δόμησης πριν ολοκληρώσω την ενημερωση?

Ευχαριστώ πολύ

Οι αλλαγές που περιγράφεις όπως πχ. οι αλλαγές στις όψεις, εξώστες επηρεάζουν έστω και έμμεσα τα μεγέθη του ΔΔ, οπότε κατά την προσωπική μου άποψη θα πρέπει να κάνεις αναθεώρηση και όχι απλή ενημέρωση. Η έννοια της γνωστοποίησης είναι να προλάβεις κάτι που δεν προλαβαίνεις άμεσα και εντός τεσσάρων μηνών να κάνεις αναθεώρηση με κλήση ΕΔ τότε, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 3/24/2023 at 4:30 PM, akis73 said:

Οι αλλαγές που περιγράφεις όπως πχ. οι αλλαγές στις όψεις, εξώστες επηρεάζουν έστω και έμμεσα τα μεγέθη του ΔΔ, οπότε κατά την προσωπική μου άποψη θα πρέπει να κάνεις αναθεώρηση και όχι απλή ενημέρωση. 

Νόμιζα ότι με την τροποποίηση του Αρ.42 (με τον ν.4819/21) , όταν δεν μεταβάλόνται τα παρακάτω στοιχεία του Δ.Κ., τότε επιτρέπεται απλή ενημέρωση:
"β) τροποποιήσεις των μελετών, εφόσον δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου, ύψους, οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις και ο υπολογισμός των αναγκών σε χώρους στάθμευσης του διαγράμματος κάλυψης "

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χρήστο, νομίζω ότι αρχικό ποστ στο οποίο είχα απαντήσει, έκανε αναφορά σε άυξηση του ποσοστού εξώστών, άρα έμμεσα έστω επηρεάζει τα μετρικά στοιχεία γι' αυτό το έγραψα. Θα μπορούσε να ισχύει όμως και αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη,
ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος. Αν αυξανόταν η επιφάνεια των Η/Χ θα είχαμε αύξηση του όγκου και τότε σίγουρα θα απαιτούνταν αναθεώρηση. Στη περίπτωση όμως αύξησης της επιφάνειας εξωστών (χωρίς φυσικά να υπερβαίνει το μέγιστο επιτρ.), μήπως επιτρέπεται η απλή ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωστοποίηση μετά από Μικρής Κλίμακας;;;

Αν και ΔΕΝ προβλέπεται, συμβαίνει (συχνά) οι εργασίες μικρής κλίμακας να δημιουργούν "ανάγκη" μεταβολής στοιχείων, έτσι ώστε να απαιτείται έκδοση κανονικής αδείας. Κι οι περιπτώσεις είναι πολλές.

Αυτό μπορεί να γίνει μόνον αν τροποποιηθεί ο νόμος.

Κι η τροποποίηση ή συμπλήρωση του νόμου, μπορεί να γίνει μόνον μετά από πρόταση των Υπηρεσιών Δόμησης (όπως μου είπαν).

Έχετε αντιμετωπίσει το θέμα κι εσείς ή μόνον σε μένα "έτυχε";;...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.