Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια πλυντηρίου-λιπαντηρίου αυτοκινήτων


Recommended Posts

αν και δεν ειμαι ειδικος στο θεμα αυτο μπορω να σας συστησω την σελιδα

http://www.nom-athinas.gov.gr/odigos/top_04.htm

,της Νομαρχιας Αθηνών, οπου στο 4.5.3.11 μιλα για την αδεια ιδρυσης πλυντηριου -λιπαντηριου και στο 4.5.3.12 για την αδεια λειτουργειας πλυντηριου -λιπαντηριου.

Ελπιζω να βοηθησα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλυντηριο αυτοκινητων εντος σχεδιου πολης απαιτει εισοδο-εξοδο με βαση το ΠΔ 118/2006 (ομοια με των πρατηριων) ή εισοδο-εξοδο με αλλες προδιαγραφες;

Απο ποιο νομο προκυπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω έναν πελάτη που θέλει στο υπόγειο να κάνει πλυντήριο αυτοκινήτων.

Στην άδεια οικοδομής το υπόγειο είχε βγει ως χώρος στάθμευσης 43 θέσεων

Όμως ποτέ δεν βγήκε άδεια λειτουργία του πάρκιγκ. Σύμφωνα με το μεταφορ'ων επαιδή έληξε ο χρόνος ισχύος της οικ. αδείας παυεί να ισχύει η άδεια του υπογείου ως πάρκιγκ.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μπορέσει ο ιδιοκτήτης να βγάλει άδεια λειτουργίας και ίδρυσης για πλυντήριο αυτοκινήτων. Για πάρκιγκ δεν ενδιαφέρεται

Link to comment
Share on other sites

Για να ιδρύσεις πλυντήριο αυτοκινήτων σε ανοιχτό , μη στεγασμένο χώρο (οικόπεδο) χρειάζεσαι οικοδομική άδεια για πλυντήριο, δεν υπάρχει ανοιχτό πλυντήριο με μία τάφρο. Οικοδομική άδεια δεν απαιτείται μόνο στην περίπτωση εγκατάστασης πλυντηρίου εντός στεγασμένου σταθμού αυτοκινήτων. Σε υπαίθριο γκαράζ αυτοκινήτων δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση πλυντηρίου.

----------

Η προηγούμενη απάντηση αφορά τον συνάδελφο Ilkar. Για το πλυντήριο αυτοκινήτων σε υπόγειο, η μόνη διαδικασία είναι να βγει αναγκαστικά άδεια σταθμού αυτοκινήτων και να συμπεριληφθεί και η εγκατάσταση πλυντηρίου εντός του στεγασμένου σταθμού. Αυτό γίνεται γιατί η άδεια αυτόνομου πλυντηρίου απαιτεί οικοδομική άδεια με χρήση αποκλειστικά πλυντηρίου, πράγμα το οποίο δεν γίνεται στο υπόγειο. Έτσι αναγκαστικά ακολουθείς τη διαδικασία του σταθμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα, πελάτης με πρατήριο υγρών καυσίμων θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας για πλυντήριο αυτοκινήτων .

Υπάρχουν κάπου τα απαιτούμενα δικαιολογητικα? Επίσης χρειάζεται πολιτικός μηχανικός για την άδεια λειτουργίας?

Είναι διαφορετική η διαδικασία και τα δικαιολογητικά στην περίπτωση εγκατάστασης πλυστικού μηχανήματος και πλυσίματος με το χέρι?

Στην περίπτωσή μας ενδιαφέρεται για πλύσιμο χειροκίνητο περισσότερο.

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

 

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις πολλές πληροφορίες και κάποια λινκ από νομαρχίες κτλ δεν λειτουργούν, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Μου ζήτησε συνάδελφος πολ.μηχ. να αναλάβω πυρασφάλεια και μελέτη περιβ. επιπτώσεων για πλυντήριο αυτοκινήτων.

ΟΚ για την πυρασφάλεια, για τα υπόλοιπα:

 

Απαιτείται κάποια μελέτη ή αρκεί η δήλωση υπαγωγής σε ΠΠΔ (σαν ερωτηματολόγιο); Επίσης από ΔΕΥΑ-ΕΥΔΑΠ ζητείται μελέτη για τα απόβλητα ή είναι βεβαίωση; Γενικά δεν έχω καταλάβει το είδος και τον όγκο της δουλειάς και επειδή δεν το έχω ξανααναλάβει φοβάμαι μην μπλέξω..!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

σχετικά με άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων (ΟΧΙ λιπαντήριο, μόνο πλυντήριο και όχι εντός σταθμού αυτοκινήτων) με κωδικό δραστηριότητας 45.20.30 "υπηρεσίες πλυσίματος, γυαλίσματος οχημάτων"

α) απαιτείται άδεια λειτουργίας απο το Υ.Μ.Ε ;;;

β) απαιτείται η εγκατάσταση "υδραυλικού ανυψωτήρα ή αναβαθμού ή κατάλληλης κατασκευής τάφρου" σύμφωνα με το Π.Δ. 455/1976, δεδομένου ότι δεν θα γίνεται λίπανση ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 18/3/2020 at 10:14 ΠΜ, dib said:

Ναι και στο α) και β)

Εφόσον δεν χρησιμοποιείται ως λιπαντήριο δε χρειάζεται ανυψωτικό μηχάνημα.

Για το πλυντήριο θέλει άδεια από το Μεταφορών με τα πιστοποιητικά που απαιτούνται (άδεια διάθεσης λυμάτων και τις απαραίτητες εγκαταστάσεις της).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.