Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια πλυντηρίου-λιπαντηρίου αυτοκινήτων


Recommended Posts

Π.Δ 455/76 όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ 326/91 «περί όρων και προϋποθέσεων ιδρύσεως και λειτουργίας σταθμών αυτοκινήτων, αντλιών παροχής καυσίμων ως και προϋποθέσεων χορηγήσεως των προς τούτο απαιτουμένων αδειών»

Αυτό ισχύει + 1 έγγραφο του '96 του ΥΜΕ περί "Λειτουργία εγκαταστάσεων πλυντηρίων λιπαντηρίων αυτ/των" το οποίο δεν μπορώ να βρω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την κυκλοφοριακη σύνδεση τί ισχυει;

Αναφερομαι σε δημοτικο δρομο εκτος σχεδιου. Ισχυει ότι ισχυει για τα πρατηρια (24μ. περιπου προσωπο για να βγει η Δ) ή απλη εισοδος έξοδος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα,

 

είμαι νέος μηχανικός και μου ανατέθηκε η έκδοση άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτου (όχι στεγασμένου) σε βενζινάδικο όπως επίσης και άδεια λειτουργίας παντοπωλείου (mini market). Θα ήθελα αν κάποιος συνάδελφος έχει ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο να με ενημερώσει για την διαδικασία που χρειάζεται

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν από μια νέα δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναζήτηση στο φόρουμ χρησιμοποιώντας την επιλογή google search (μενού αναζήτηση).

 

Θα βρεις αρκετά

 

Και ρίξε μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα δικαιολογητικά για άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων είναι τα εξής:

 

1. Αίτηση ιδιοκτήτη

2. Οικοδομική άδεια

3. Βεβαίωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία

4. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/ 86 του επιβλέποντος κατά νόμο μηχανικού ότι "η κατασκευή του σταθμού και οι εν αυτώ εγκαταστάσεις εξετελέσθη-σαν σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχεδιαγράμματα και ότι κατά την επίβλεψη των εργασιών ετηρήθησαν οι όροι και περιορισμοί της άδειας ίδρυσης και του Π.Δ/τος 455/ 76"

5. Βεβαίωση Ε.Υ.Δ.Α.Π. για την αποχέτευση των υδάτων

Η διαδικασία περιλαμβάνει τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μετά τη χορήγηση της άδειας λειτουργίας, ενώ ο χρόνος διεκπεραίωσης συνήθως είναι 20-30 μέρες από την πλήρη υποβολή των δικαιολογητικών.

 

Η άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων ισχύει για 10 χρόνια και μπορεί να ανανεωθεί αφού υποβληθούν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

 

Σχετικά με τη διαδικασία δες και στο: http://www.provataslaw.gr/DB61964C.el.aspx

που μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης δες και εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5748.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Το πλυντήριο δεν ειναι στεγασμένο απλά θα δημιουργηθεί μια τάφρος και θα χρησιμοποιηθεί μια απλή πλυστική μηχανή, θα χρειαστεί οπως αναφέρετε οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρξει πλυντήριο αυτοκινήτων χωρίς στεγασμένο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για σας...εχω σκοπο να ανοιξω ενα λιπαντηριο αυτοκινητων.....ειμαι μηχανικος αυτοκινητων αλλα δεν εχω ακομα αδεια εξασκησεως επαγγελματος και για αυτο τον λογο σκεφτομαι να το κανω εναρξη για αρχη τουλαχιστον σαν λιπαντηριο αυτοκινητων....

Γνωριζετε μηπως τι δικαιολογητικα θα χρειαστω για να εχω μια ιδεα περιπου τι θα χρειαστω??

 

Ευχαριστω Πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ρωτήσεις στην αντίστοιχη διευθυνση μεταφορών της περιοχής που ανοίκει ο χώρος που βρίσκεται το μαγαζί που θες να ανοίξεις. πάντως αρχικά βγάζεις άδεια ιδρυσεις με τα πρώτα δικαιολογητικά και υστερα προχωράς για άδεια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5748

 

Αν δεν καλυφθείς όπως είπε και ο προλαλήσαντας, απευθύνσου ή στην Δ/νση Μεταφορών της Νομαρχίας σου ή σε κάποιον μηχανολόγο που θα σου κάνει και τις μελέτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.