Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 47 - Ν. 4495/17] Αποπεράτωση έργου και σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με την αποπεράτωση ενός έργου και τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας του Άρθρου 47 του Ν. 4495/17.

 

Μετά την τελευταία αυτοψία από τον Ελεγκτή Δόμησης και αφού εκδοθεί το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α.) από τον ενεργειακό επιθεωρητή, εφόσον απαιτείται σύμφωνα με το ν. 4122/2013, εκδίδεται από την Υ.ΔΟΜ. το Πιστοποιητικό Ελέγχου Κατασκευής (Π.Ε.Κ.) και ενημερώνεται ηλεκτρονικά το τοπικό Παρατηρητήριο Δομημένου Περιβάλλοντος και ο κύριος του έργου για να διατυπώσει τυχόν αντιρρήσεις. Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κατασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας υποβάλλεται από τον ιδιοκτήτη αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η οποία ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής των οφειλόμενων εισφορών υπέρ του Δημοσίου και ΕΦΚΑ και το αποδεικτικό καταβολής της συμφωνηθείσας αμοιβής επίβλεψης και θεωρεί την οικοδομική άδεια. Η οικοδομή ή τμήμα της με αυτοτελή λειτουργία, θεωρούνται περατωμένα, αν υπολείπονται εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια. Θεώρηση της οικοδομικής άδειας μπορεί να γίνει και για περατωμένο τμήμα της οικοδομής, εφόσον αποτελείται από χώρους με αυτοτελή λειτουργία. Μετά τη θεώρησή της για σύνδεση με τα δίκτυα, η

οικοδομική άδεια παύει να ισχύει για το τμήμα το οποίο αποπερατώθηκε.
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει ένταξη αυθαιρέτου στον ν. 4178/13 και εκκρεμεί η έκδοση αδείας για αλλαγή χρήσης. Εκτύπωσα την αντίστοιχη βεβαίωση για σύνδεση με την ΔΕΗ και η ΔΕΗ μου ζήτησε (σωστά) βεβαίωση με τον ν. 4495. Κανένας όμως, ούτε το ΤΕΕ, γνωρίζει να μου απαντήσει για τον τρόπο. Με τον ν. 4178/13 πλήρωσα τα παράβολα και εκκρεμούσε η νομιμοποίηση με την έκδοση της αδείας. Ο 4178/13 ισχύει ακόμη για την περίπτωσή μου, αλλά η βεβαίωση δεν ισχύει. Τα φώτα σας παρακαλώ. Μόνος μου πρέπει να προχωρήσω, διότι άμα περιμένω από τους αρμόδιους,....

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Η θα πρέπει να κάνεις μεταφορά της δήλωσης στο 4495 και να εκδόσεις απο εκεί τη βεβαίωση για τη σύνδεση με δίκτυα

ή να εκδόσεις την οικοδομική άδεια και να πας για σύνδεση με την άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης (βάσει άρθρου 4, παρ.6 του ΝΟΚ), ποια διαδικασία ισχύει για θεώρηση στελέχους για ηλεκτροδότηση; Απαιτείται ελεγκτής; (δεν αναφέρεται η νομιμοποίηση στις αντίστοιχες κατηγορίες). Ή ισχύει η παλιότερη διαδικασία με υπεύθυνες δηλώσεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

μήπως ξέρετε αν υπάρχει διαδικασία θεώρησης οικοδομικής άδειας πριν το '85 για σύνδεση με τα δίκτυα?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε Νέα οικοδομική άδεια ο πελατης θέλει να αποπερατωθεί μόνο το ισόγειο και το υπόγειο για να δουλέψει ως κατάστημα. 

Ποια διαδικασία ακολουθείτε και σε ποιόν νόμο θα βρω αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας (άρθρο 47α Ν4495/17, παρ.3)Αυτή γίνεται μέσω  συστήματος έκδοσης ηλ αδειών και για  νεοανεγειρόμενες  οικοδομες -μόνον ?

Γιατι εχω κάνει μια τακτοποίηση κατα 4495 και αντί της 

 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 1ης ΔΟΣΗΣ ΕΝΙΑΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας/για χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης (παρ. 3, άρθρ. 105, του Ν.4495/2017, όπως ισχύει)"

μας ζητειται  απο την ΔΕΗ η  Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας (άρθρο 47α Ν4495/17, παρ.3

Παρακαλώ για την γνώμη σας 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.