Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Όλες οι άδειες στηρίχθηκαν σε ψευδή δεδομένα ή δεν εφαρμόστηκαν ως όφειλαν......

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάθε μία από τις άδειες, έδειχνε άδειο οικόπεδο και έχτιζε κάτι άλλο, οπότε τα κτίρια των δύο πρώτων είναι σαν να μην υπάρχουν βάσει της τρίτης. Και η τρίτη τυπικά δεν αφορούσε αυτό το οικόπεδο, καθώς εκεί που βγήκε υπήρχαν κτίσματα, ενώ η άδειά σου μίλαγε για άδειο οικόπεδο. Δεν θα τις λάμβανα υπόψη.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις άκρη βασιζόμενος σε αυτές.

Υ.Γ. Είναι που είναι οι αυθαιρετονόμοι χάλια..... η περίπτωση το σκότωσε.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Έχω μια περίπτωση  αποθήκης 206 τμ περίπου (σε σχήμα Γ)  η οποία κατασκευάστηκε το 1972 με οικοδομική άδεια χρήσης πτηνοτροφείου. Στα Ε9 των κληρονόμων αναφέρεται όλα αυτά τα χρόνια ως αποθήκη. Τα σχέδια της άδειας δείχνουν μια αποθήκη σε σχήμα ορθογώνιο (δεν κάνει Γ) επιφάνειας 264 τμ (μεγαλύτερη από ότι κατασκευάστηκε δηλαδή). Το κτίσμα βρίσκεται μόνο του μέσα στο οικόπεδο. Επιπρόσθετα, ο οικισμός που βρίσκεται το κτίσμα είναι χαρακτηρισμένος ως "στάσιμος οικισμός".

Πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου κι έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Υποθέτω ότι δεν παίζει ρόλο το ότι είμαστε σε "στάσιμο οικισμό" γιατί η χρήση μας δεν είναι αυτή κατοικίας και δεν υπάρχει άλλη κατοικία μέσα στο οικόπεδο . Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μας ευνοεί;

2. Για την υπαγωγή στο νόμο 4495, τι χρήση θα δώσω , μεταποίηση πρωτογενούς ή υπηρεσίες; κι επειδή δεν έχω υπέρβαση δόμησης  παρά μόνο αλλαγή σχήματος του κτίσματος σε σχέση με την οικοδομική άδεια, θα δηλωθεί ως πολεοδομική παράβαση; Επίσης, δεν έχω καμία άδεια λειτουργίας σε ισχύ και κανείς από τους ιδιοκτήτες δεν είναι κτηνοτρόφος ή αγρότης.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Αν στην άδεια λέγανε χρήση "πτηνοτροφείο" στο στέλεχος και στα σχέδια ήταν η αποθήκη του, έχεις σχέδια και πραγματικότητα αποθήκη. Από χρήση είσαι οκ και για αυτό και επειδή έχεις ευμενέστερη χρήση ως ΔΚ.

Αν τα 206τ.μ. είναι εντός περιγράμματος της άδειας, θα μπορούσε να είναι και ημιτελές, αν όσα έχουν φτιαχτεί μέχρι τώρα είναι όπως στην άδεια. Αν υπάρχουν τμήματα που γίνανε διαφορετικά, εντός περιγράμματος με αναλυτικό, εκτός περιγράμματος με τ.μ. (εκτός αν είναι κάτι που θα έμπενε Κ3).

Δεν σε ενδιαφέρει το επάγγελμα του ιδιοκτήτη, για την χρήση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (μεσοτοιχεία) στο οικόπεδο Α εκτός σχεδίου όπου ιδιοκτήτριες είναι δύο αδερφές... Μετράω το ακίνητο και το περίγραμμα είναι ίδιο με αυτό της οικοδομικής άδειας, οπότε έχω μόνο ημιυπαίθριους χώρους που έκλεισαν και υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν... Μέχρι εδώ όλα καλά...

Ο τοπογράφος στο ΕΓΣΑ ανακαλύπτει πως το κτήριο με τις δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες κάθεται σε διπλανή μερίδα!!!!!!!!!!

Για καλή μας τύχη η διπλανή μερίδα ανήκει στην μία από τις δύο αδερφές...
Σκέφτηκα χρησικτησία και μετά τακτοποίηση αλλά η δίπλα μερίδα ανήκει που ανήκει στην μία αδερφή έχει γίνει εξαγορά από το Δημόσιο η οποία ολοκληρώθηκε το 2015... Άρα άκυρο...
Παρένθεση: Τις διαδικασίες της κίνησε ο πατέρας τους και έκανε το λάθος να βάλει στην μερίδα της εξαγοράς μόνο την μία από τις κόρες... Όπως μου είπε ο συμβολαιογράφος αν ήταν και οι δύο, προχωρούσαμε σε αναθεώρηση της άδειας και όλα μέλι-γάλα...

Τώρα εγώ η μοναδική λύση που σκέφτηκα είναι να προχωρήσω τις δύο τακτοποιήσεις δείχνοντας και τα δύο οικόπεδα λαμβάνοντας υπόψιν πως όλη η κατάσταση έγινε εκ κατασκευής και να ζητήσω και ένορκη βεβαίωση της μίας αδερφής που της ανήκει το δεύτερο οικόπεδο ότι επιτρέπει στην αδερφή της να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες της οριζόντιας ιδιοκτησίας της παρόλο που κάθεται σε οικόπεδο που ανήκει μόνο σε εκείνη και όχι στο άλλο που είναι 50/50 εξ αδιαιρέτου...

Τι λέτε; Μπορώ;
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

[δξ τι ειναι η μεριδα της εξαγορας που αναφερεις...]

τεσπα

-γηπεδο Α, εμβαδου...ανηκει στον....   με συμβολαιο του ετους ,....εκει εχτισε ενας/δυο ...πότε και  τί???

- Γηπεδο Β, εμβαδου,.....ανηκει στον.... με συμβολαιο του ετους....κλπ.

Εγινε απαλλοτριωση....πότε...απο ποιον??? απεμειναν ...τμ

[edit

μαλλον καταλαβα λαθος και  εννοει οτι εκανε εξαγορα  η μια απο το Δημοσιο στο ονομα της το διπλανο]

 

Στα Ε9 εμφανιζεται η εξης κατασταση...

μετα

τα λεμε

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, domerg87 said:

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (μεσοτοιχεία) στο οικόπεδο Α εκτός σχεδίου όπου ιδιοκτήτριες είναι δύο αδερφές... Μετράω το ακίνητο και το περίγραμμα είναι ίδιο με αυτό της οικοδομικής άδειας, οπότε έχω μόνο ημιυπαίθριους χώρους που έκλεισαν και υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν... Μέχρι εδώ όλα καλά...

Ο τοπογράφος στο ΕΓΣΑ ανακαλύπτει πως το κτήριο με τις δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες κάθεται σε διπλανή μερίδα!!!!!!!!!!

Για καλή μας τύχη η διπλανή μερίδα ανήκει στην μία από τις δύο αδερφές...
Σκέφτηκα χρησικτησία και μετά τακτοποίηση αλλά η δίπλα μερίδα ανήκει που ανήκει στην μία αδερφή έχει γίνει εξαγορά από το Δημόσιο η οποία ολοκληρώθηκε το 2015... Άρα άκυρο...
Παρένθεση: Τις διαδικασίες της κίνησε ο πατέρας τους και έκανε το λάθος να βάλει στην μερίδα της εξαγοράς μόνο την μία από τις κόρες... Όπως μου είπε ο συμβολαιογράφος αν ήταν και οι δύο, προχωρούσαμε σε αναθεώρηση της άδειας και όλα μέλι-γάλα...

Τώρα εγώ η μοναδική λύση που σκέφτηκα είναι να προχωρήσω τις δύο τακτοποιήσεις δείχνοντας και τα δύο οικόπεδα λαμβάνοντας υπόψιν πως όλη η κατάσταση έγινε εκ κατασκευής και να ζητήσω και ένορκη βεβαίωση της μίας αδερφής που της ανήκει το δεύτερο οικόπεδο ότι επιτρέπει στην αδερφή της να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες της οριζόντιας ιδιοκτησίας της παρόλο που κάθεται σε οικόπεδο που ανήκει μόνο σε εκείνη και όχι στο άλλο που είναι 50/50 εξ αδιαιρέτου...

Τι λέτε; Μπορώ;
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το γήπεδα Α ανήκει εξ αδιαιρέτου στις 2 αδερφές, οπότε και το τμήμα του κτιρίου που βρίσκεται σε αυτό (50% πλήρης κυριότητα στην κάθε μία). Το όμορο γήπεδο Β ανήκει στη μία αδερφή, οπότε και το τμήμα του κτιρίου που βρίσκεται σε αυτό (100% πλήρης κυριότητα). Στη θέση σου θα υπέβαλα 2 δηλώσεις υπαγωγής στο Ν. 4495/2017:

Δήλωση 1

2 ιδιοκτήτριες με ποσοστό 50% εκάστη

Αυθαιρεσίες στο τμήμα κτιρίου στο γήπεδο Α

Δήλωση 2

1 ιδιοκτήτρια με ποσοστό 100%

Αυθαιρεσίες στο τμήμα κτιρίου στο γήπεδο Β

 

Το τοπογραφικό διάγραμμα, οι κατόψεις και οι τομές θα είναι τα ίδια σχέδια και για τις 2 υπαγωγές. Το διάγραμμα κάλυψης μπορεί να περιλαμβάνει και τα 2 γήπεδα, οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι κοινό και για τις 2 υπαγωγές, ή μπορεί να γίνει ξεχωριστό για κάθε υπαγωγή. Στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη θα αναφέρεται ότι επιθυμούν την τακτοποίηση των αυθαιρέτων κατασκευών. Μετά την έκδοση των 2 βεβαιώσεων μηχανικού, πηγαίνουν βολίδα σε συμβολαιογράφο για επίλυση του ζητήματος (π.χ. συνένωση των 2 γηπέδων σε 1 εξ αδιαιρέτου και σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών στην οικοδομή).

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά έχουμε δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (100% πλήρη κυριότητα η μία αδερφή στην μία και 100% η άλλη αδερφή στην άλλη) που η κάθε μία από αυτές πατάει και στα δύο οικόπεδα... Το ένα είναι 50%-50% όπως είπες και το άλλο είναι 100% στην μία...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσα  την παραπανω αναρτηση μου ως εξης:

[edit

μαλλον καταλαβα λαθος και  εννοει οτι εκανε εξαγορα  η μια απο το Δημοσιο στο ονομα της το διπλανο]

κατα τα λοιπα, για να δοσουμε απαντησεις καλο θα ηταν να

περιμενουμε διευκρινισεις

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2019 at 8:32 ΜΜ, dimitris GM said:

[δξ τι ειναι η μεριδα της εξαγορας που αναφερεις...]

τεσπα

-γηπεδο Α, εμβαδου...ανηκει στον....   με συμβολαιο του ετους ,....εκει εχτισε ενας/δυο ...πότε και  τί???

- Γηπεδο Β, εμβαδου,.....ανηκει στον.... με συμβολαιο του ετους....κλπ.

Εγινε απαλλοτριωση....πότε...απο ποιον??? απεμειναν ...τμ

[edit

μαλλον καταλαβα λαθος και  εννοει οτι εκανε εξαγορα  η μια απο το Δημοσιο στο ονομα της το διπλανο]

 

Στα Ε9 εμφανιζεται η εξης κατασταση...

μετα

τα λεμε

 

 

Η "μερίδα" είναι κτηματολογική... Ρόδος γαρ οπότε ξέχασα να το διευκρινίσω λόγω ταχύτητας...

Βγήκε οικοδομική άδεια στο όνομα του πατέρα στο οικόπεδο Α για δύο διπλοκατοικίες με μεσοτοιχία... Απόλυτα όμοιες στα μέτρα και στο σχήμα και στα πάντα! Mirror!
Κατασκευάζονται οι διπλοκατοικίες και το περίγραμμα παραμένει ίδιο απλά έχουν κλείσει ΗΧ και ξεμπάζωσαν υπόγεια...
Γονικές παροχές στις δύο κόρες με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας...
100% έκαστη στην κάθε κατοικία...

Πρόσφατα διαπιστώσαμε πως οι παραπάνω οριζόντιες ιδιοκτησίες κάθονται στο οικόπεδο Α και το οικόπεδο Β...
Το οικόπεδο Β ανήκει στην μία κόρη από τις δύο μετά από εξαγορά που έκανε από το δημόσιο...
Δηλαδή η άλλη κόρη έχει μία δική της οριζόντια ιδιοκτησία η οποία κατά μεγάλο ποσοστό κάθεται στο οικόπεδο της άλλης κόρης και κατά μικρό ποσοστό σε αυτό που έχουν βάσει οριζόντιας ιδιοκτησίας 50-50 με την άλλη κόρη...
Η δε άλλη κόρη έχει πάλι την δική της οριζόντια ιδιοκτησία η οποία πάλι κατά μεγάλο ποσοστό κάθεται στο οικόπεδο που έχει η ίδια από την εξαγορά από το δημόσιο και κατά μικρό ποσοστό σε αυτό που έχουν βάσει οριζόντιας ιδιοκτησίας 50-50 με την άλλη κόρη...

Το μοναδικό προκειμένου να μπορέσουν να συνενωθούν τα οικόπεδα και να μπορέσει να ξεμπλέξει η όλη υπόθεση είναι να κάνω τακτοποίηση ως οριζόντιες ιδιοκτησίες όπου να περιγράφω πως κάθεται σε δύο γειτονικα οικόπεδο και με ένορκη βεβαίωση η κόρη που έχει το οικόπεδο από την εξαγορά επιτρέπει στην άλλη κόρη που δεν έχει κανένα ποσοστό τα τακτοποιήσει την οριζόντια ιδιοκτησία της που κάθεται κατά μεγάλο ποσοστό στο οικόπεδό της που εξαγόρασε.

Το άλλο που σκέφτηκα αλλά δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό είναι διόρθωση στο συμβόλαιο εξαγοράς για να μπει και η άλλη κόρη κατά 50% και να λυθεί το ζήτημα... Αλλά ξαναλέω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό...

Πολύ μπερδεμένη κατάσταση!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.