Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Τώρα δημιουργούνται και τα εξής ερωτήματα:

1. Τα δυο Π που αναφέρεις είναι φωταγωγοί (Το αλλο τετράπλευρο στο κόκκκινο περίγραμμα είναι κλιμακοστάσιο εσωτερικό..ας μη μπερδέψει στα υπόλοιπα που ρωτάω...κακώς το ανέβασα σ αυτη τη φωτο) Ο πίσω λοιπόν φωταγωγός υπάρχει και στο κτίριο κανονικά. ο δεξιά στην οριζόντια ιδιοκτησία που μελετάω (1ος όροφος ιδιόκτητου διώροφου) έχει κλείσει και αποτελεί μέρος του διαμερίσματος. Ο προβληματισμός μου τώρα ειναι κατά πόσο θα πάρω ΥΔ,ΥΚ γι αυτό ενώ στην άδεια (1974) τα μετράει στην κάλυψη.

2.Τοπογραφικό νέο δεν έχω. Την πραγματική κάτοψη την έχω από συνδυασμό κτηματολογίου, σχέδιου πόλεως, google earth, επί τόπου μετρήσεις κτλ. 

Σε τέτοιες περιπτώσεις απαιτείται να κάνεις και νέο τοπογραφικό μάλλον...?

Σημείωση: Ta AB και ΒΓ να αναφέρω ότι και είναι οι διευθύνσεις των ορίων όπως τα αποτύπωσε τότε ο μηχανικός και η κατασκευή έγινε όντως στα όρια του οικοπέδου που απλά είναι λίγο διαφοροποιημένες οι διευθύνσεις στην πράξη. Θέλω να πω ότι προφανώς ο τοπογράφος τότε ¨απλοποίησε της γωνίες¨ σε σχέση με την πράξη. Οπότε και στη μιά περίπτωση (σχέδια άδειας) και στην αλλη(κατασκευή) το κτίριο είναι κανονικά στο όριο. Αυτό το τονίζω για α ξεκαθαρίσω κατά πόσο θα πρέπει να πάρω ΥΔ ΥΚ και στο ανατολικό τμήμα που ανέφερες

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση που το οικόπεδο μου τέμνεται από τον οικισμό, ο οποίος είναι παραδοσιακός.

Στην άδεια το όριο του οικισμού έχει φανεί λανθασμένα. Στην πραγματικότητα ένα πολύ μικρό τμήμα μένει εντός οικισμού.

Με ποιά λογική θα αντιμετωπίσω τις αυθαιρεσίες?? Σαν εντός/εκτός? Με ή χωρίς ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση:

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου εμβαδού 2.000τ.μ. υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (αποθήκες, στέγαστρο,θερμοκήπιο) χωρίς οικοδομική άδεια. (Κατηγορία 5)

Στο γειτονικό αγροτεμάχιο του ΙΔΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ εμβαδού 4.500τ.μ., εκτός σχεδίου, υπάρχει μία κατοικία με οικοδομική άδεια και επιπλέον αυθαίρετες κατασκευές.(Κατηγορία 4)

Ο ιδιοκτήτης αφαίρεσε την περίφραξη που χωρίζει τα δύο αγροτεμάχια (χωρίς να προβεί σε Συμβόλαιο συνένωσής τους), δηλαδή στα σχέδια φαίνονται σαν δύο αγροτεμάχια.

Μπορώ να προβώ σε δήλωση του Ν.4495/2017 Κατηγορίας 5 για το πρώτο μόνο αγροτεμάχιο 2.000τ.μ. ή το αντιμετωπίζω σαν ενιαίο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@makiskoutsas Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Δημήτρης κάνεις σε κάθε αυτοτελές ακίνητο ξεχωριστή δήλωση υπαγωγής, εκτός και αν έχεις κάποιο κτίσμα που "πατάει" και στα δυο γήπεδα οπότε λόγω αυτής της κατασκευής δεν θα είχες πλέον αυτοτελή ιδιοκτησία και θα έπρεπε να κάνεις υπαγωγή στο τοις πράγμασι συνενωμένο, αλλά εικάζω ότι δεν σε αφορά η εν λόγω περίπτωση. 

Υ.Γ1  Αυτή τη στιγμή με ποιο τρόπο θα υποβάλλεις δήλωση κατηγορίας 5 αφού η προθεσμία για την κατηγορία αυτή έχει λήξει και αναμένεται νομοθετική ρύθμιση;

ΥΓ 2:  Μήπως οι κατασκευές προυφίστανται του 1983 οπότε, παρά το ότι είναι χωρίς Ο.Α, μπορείς να τις υπάγεις στην κατηγορία 2;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

έχω αποθήκες που είναι από 2004-2011 και μία αποθήκη πριν το 1975. Δεν μπορώ να δηλώσω Κατηγορία 1 και Κατηγορία 5?

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ξεχωριστα για το καθε ενα

Ευχαριστώ πολύ dimitrisGM

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, makiskoutsas said:

@Pavlos33

έχω αποθήκες που είναι από 2004-2011 και μία αποθήκη πριν το 1975. Δεν μπορώ να δηλώσω Κατηγορία 1 και Κατηγορία 5?

 

'Εχεις επικρατούσα χρήση κατοικία στο ακίνητο ώστε να κάνεις υπαγωγή σε κατηγορία 1.;

Αν όχι δεν μπορείς, καθώς δεν πληροί την μια από τις δυο προϋποθέσεις υπαγωγής της εν λόγω κατηγορίας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Pavlos33 said:

'Εχεις επικρατούσα χρήση κατοικία στο ακίνητο ώστε να κάνεις υπαγωγή σε κατηγορία 1.;

Αν όχι δεν μπορείς, καθώς δεν πληροί την μια από τις δυο προϋποθέσεις υπαγωγής της εν λόγω κατηγορίας.

 

Δεν έχω επικρατούσα χρήση κατοικία, έχεις δίκιο pavlos33, είμαι στην Κατηγορία 5

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν μπορεί να υποβληθεί Δήλωση Υπαγωγής στο Ν.4495/2017, η οποία "ολόκληρη" ή εν μέρει έχει ΦΚ κατηγορίας 5. Απλώς περιμένεις....

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σήμερα δεν μπορεί να υποβληθεί Δήλωση Υπαγωγής στο Ν.4495/2017, η οποία "ολόκληρη" ή εν μέρει έχει ΦΚ κατηγορίας 5. Απλώς περιμένεις....

Ευχαριστώ πολύ Ιάσονα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.