Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

καλημερα σας.....

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Εχω κτισμα που εχει δηλωθει με τον 1337/83 (α+β φαση) δεν εχει παρει την γ φαση....στο 4495/17 χρειαζεται να δηλωθει ξανα;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

#archAD

 

Καλησπέρα συνάδελφε και καλωσήρθες στο forum.

Οπως λες και ο ίδιος, επειδή δεν έχεις μεγάλη εμπειρία σε θέματα αυθαιρέτων, καταρχας να διαβάσεις πολύ προσεκτικά τον νόμο και δευτερευόντος καλό θα ήταν για τις πρώτες σου δουλειές να συνεργαστείς με κάποιον γνωστό σου συνάδελφο με μεγαλύτερη εμπειρία μέχρι να αποκτήσεις τη σιγουριά που χρειάζεσαι. Οι περισσότεροι εδω έχουμε παιδευτεί πολύ μέχρι να καταλήξει ο καθένας στον τρόπο αντιμετώπισης των υποθέσεών του και όπως θα διαπιστώσεις ακόμα υπάρχουν διφορούμενες απόψεις σε διάφορα θέματα. Όπως μπορούμε κι εμείς θα σε βοηθήσουμε.

 

Στο θέμα σου:

-Καταρχας όσον αφορά την απόπειρα ένταξης στον 1337, εφόσον όπως λες η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε και δεν υπάρχει καμία απόδειξη πληρωμής, την αγνοείς πλήρως σαν να μην έγινε. Άρα τακτοποιείς όλα τα τετραγωνικά σου. Φυσικά δεν σε απασχολούν επίσης και τα τότε σχέδια αποτύπωσης αφού δεν χρησιμοποιήθηκαν επίσημα πουθενα. Εσύ αποτυπώνεις όλα αυτά που βλέπεις σήμερα.

-Λες ότι έχεις αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. Ο σταύλος δηλαδή ήταν νομίμως υφιστάμενος; Με άδεια; Ως προ του 55;

-Το θετικό στην περίπτωσή σου είναι ότι απ’ ότι λες οι αυθαιρεσίες σου είναι μάλλον προ του 83 (άρα χαμηλό πρόστιμο). Για να το αποδείξεις αυτό ζητάς αεροφωτογραφίες από ΕΚΧΑ και επίσης ζητάς από τον πελάτη να διορθώσει το Ε9 του σύμφωνα με τα τετραγωνικά που αποτύπωσες και με τις σωστές χρονολογίες.

-Μην ξεχάσεις να ελέγξεις αν υπάρχουν και μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές (πχ αντικατάσταση στέγης) που θα ενταχθούν σε ξεχωριστή κατηγορία.

-Η διαφορά της κατηγορίας 5 είναι ότι προκειμένου να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αγορά συντελεστή δόμησης όοοταν ξεκινήσει η σχετική διαδικασία.

-Όσον αφορά τα μελλοντικά σχέδια του ιδιοκτήτη θα του πεις να τα ξεχάσει. Υπαγωγή κατασκευών μετά το 2011 επισύρει και για τους 2 σας πρόστιμα και ποινές. Αν θέλει να κάνει τα δικά του θα τα κάνει με δική του ευθύνη μετά την υπαγωγή σου και αφού τον πληροφορήσεις ότι

Α)Θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης και κάθε χρόνο πρόστιμο διατήρησης

Β)δεν θα μπορέσει ποτέ να τα νομιμοποιήσει αφού το ακίνητο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο

Γ)δεν θα μπορέσει ποτέ να μεταβιβάσει γιατί κανείς δεν θατου δώσει βεβαίωση νομιμότητας.

 

Καλή τύχη

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθεια σε όλα.

Μία ερώτηση ακόμα, από την υπηρεσία για την φωτογραφία αυτή, αν τη ζητήσω και τελικά δεν δείξει αυτό που θέλω μπορώ να μην την καταθέσω τελικά σαν στοιχείο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δείξει αυτό που θέλεις τότε μήπως δεν μπορείς να δηλώσεις αυτό που θέλεις...?

Ότι θεωρείς εσύ ότι σε καλύπτει ανεβάζεις. αν δε σε κλαλύπτει αεροφωτογραφία θα πρέπει να αναζητήσεις άλλα αποδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δείξει αυτό που θέλεις τότε μήπως δεν μπορείς να δηλώσεις αυτό που θέλεις...?

Ότι θεωρείς εσύ ότι σε καλύπτει ανεβάζεις. αν δε σε κλαλύπτει αεροφωτογραφία θα πρέπει να αναζητήσεις άλλα αποδεικτικά.

Σωστό και αυτό. Πόσο χρόνο τους παίρνει για να μου δώσουν την φωτογραφία αφού την ζητήσω; και τι χρειάζεται να καταθέσω για να ξεκινήσει αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Από ΕΚΧΑ βρήκα αυτή την ανακοίνωση

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=396

Δεν ξέρω αν έχει ξανααρχίσει η λειτουργία. Ψάξε κάποιο τηλέφωνο ή αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει

Μπορείς να δείς και ΓΥΣ

http://web.gys.gr/GeoSearch/GYS/

ΕΚΧΑ και ΓΥΣ κάνουν κανένα μήνα από την παραγγελία

Η και αυτό που είχε παραθέσει ένας συνάδελφος

https://www.terraserver.com/

 

Αυτά γνωρίζω εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο. Μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Από ΕΚΧΑ βρήκα αυτή την ανακοίνωση

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=396

Δεν ξέρω αν έχει ξανααρχίσει η λειτουργία. Ψάξε κάποιο τηλέφωνο ή αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει

Μπορείς να δείς και ΓΥΣ

http://web.gys.gr/GeoSearch/GYS/

ΕΚΧΑ και ΓΥΣ κάνουν κανένα μήνα από την παραγγελία

Η και αυτό που είχε παραθέσει ένας συνάδελφος

https://www.terraserver.com/

 

Αυτά γνωρίζω εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο. Μπορεί.

 

Έγινε, ευχαριστώ πολύ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη κατοικία με υπόγειο (ΟΑ του 2002 ), μετατράπηκε ολόκληρο το υπόγειο σε ισόγειο και χρησιμοποιείται το μισό σαν κατοικία. Ο ιδιοκτήτης έχει τακτοποιήσει το μισό υπογείο ( αυτό που μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης )με τον 3843/2010 και το άλλο μισό παρέμεινε γκαραζ. Στο τοπογραφικό που συνέταξα διαπίστωσα ότι εσκεμμένα παρουσίασαν το οικόπεδο μεγαλύτερο απ΄οτι πραγματικά είναι για να πιάσει την αρτιότητα ( από 1500 τ.μ που είναι το παρουσίασαν 2,020 τ.μ). Οι ερωτήσεις καθότι καινούργιος στο επάγγελμα , είναι οι εξής 
Α) Για την μετατροπή του υπογείου έχω ΥΔ χωρίς αλλαγή χρήσης με μειωτικό συντελεστή ( επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο) ? Αν ναι , δεν υπολογίζω την επιφάνεια του γκαραζ , εφόσον παραμένει γκαραζ ?
Β) όσον αφορά το λανθασμενο τοπογραφικό ? υπάρχει επίπτωση ή δεν εμπλέκομαι με την νομιμότητα της άδειας ?
γ) το μισο υπόγειο (και το πρόστιμο του 3843/2010 ) θα τα υπολογίσω μέσα στις επιφάνειες σαν ΥΔ και θα αφαιρέσω στη συνέχεια το πρόστιμο που πληρώθηκε τότε ?

Edited by jimisciv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα λίγη βοήθεια επειδή ειναι ουσιαστικά η πρώτη περίπτωση που αναλαμβάνω προς υπαγωγή.

Σε κτίριο με άδεια του 82, το κτίριο κανει δύο εσοχές και εκεί δείχνει βεραντα.

Ο ιδιοκτήτης στην φάση της σκυροδέτησης συνεχισε την πλακα και μεγαλώνοντας κατα 1μ τα δωματια και έβγαλε τις βεραντες πιο εξω. Επίσης έφτιαξε ένα διαδρομο που συνδεει τις 2 βεραντες.

Σκέφτομαι να το περάσω ως εξής και θα ήθελα να ρωτήσω εαν συμφωνείτε ή μου διαφεύγει κατι.

Υπέρβαση δόμησης και καλύψης (επειδή στο συγκεκριμενο σημείο ήταν οι βεραντες) 1μ Χ πλατος δωματιων.

Και προβληματιζομαι για τις βεραντες που βγηκαν πιο εξω και ενωθηκαν. Αν καταλαβαίνω καλά μπορώ να το ενταξω στις μικρες αυθαιρεσιες με τα 250μ (αρθρο 93, κατηγ.3 γγ" υπερβαση επιφανειας εξωστη εως 20%").

Παραβιαση αποστασεων δ δεν εχω.

Επίσης αν επιβεβαιωσω με αεροφωτογραφια ότι η κατασκευη ολοκληρωθηκε πριν τις 31,12,82 δεν χρειαζομαι και στατική μελέτη, Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υπέρβαση δόμησης και κάλυψης για τα κλειστά τμήματα.

Οι βεράντες με αναλυτικό.

Η κατηγορία 2 απαλάσσεται από Μελέτη Στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την τακτοποίηση της παρακάτω περίπτωσης:

 

Κατοικία εκτός σχεδίου με άδεια από το 2003 η οποία έχει λήξει πλέον.

Στην άδεια φαίνεται διώροφη οικοδομή από οπλισμένο σκυρόδεμα, στην πραγματικότητα το κέλυφος του κτηρίου (κάλυψη,όγκος) είναι σύμφωνα με την άδεια, αλλά δεν κατασκευάστηκε η πλάκα του δευτέρου ορόφου (πρόκειται για μικρή κατοικία κάλυψης 6.00μ*8.00μ και ύψους 5.40μ (+ 1.20μ. στέγη) με κολόνες και δοκάρια περιμετρικά τα οποία φαίνεται να είναι σύμφωνα με την άδεια). Αντί τής πλάκας υπάρχει αυτόνομο ξύλινο πατάρι στην μισή περίπου επιφάνεια του ορόφου. Επίσης, η σκεπή αντί για πλάκα με κεραμίδι έγινε ξύλινη με κεραμίδι και υπάρχει απόκλιση και στα ανοίγματα των όψεων.

 

Τα ερωτήματα μεταξύ άλλων είναι:

Όταν έχει λήξει η άδεια αντιμετωπίζουμε την περίπτωση σαν με ή χωρίς οικοδομική άδεια?

Τι γίνεται σε περιπτώσεις σαν αυτή που δεν έχει εφαρμοστεί πλήρως η άδεια, έχει υλοποιηθεί μικρότερη δόμηση από αυτή της άδειας με σημαντική απόκλιση του φέροντος οργανισμού?

Μπορεί να πάει με αναλυτικό ή το θεωρούμε ως άλλη κατασκευή?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.