Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] ΚΥΑ Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 Διαδικασίες Ηλεκτρονικής Υποβολής


Recommended Posts

Είναι η ΚΥΑ που βγήκε στις 14 Νοεμβρίου.

 

Πρόταση προς τους διαχειριστές: Ας πάρει κι αυτή τίτλο και να μπει μετά το τελευταίο άρθρο του 4495 για να τα βρίσκουμε εύκολα.

 

Εδώ λοιπόν, στο Α2 παρ.3 γράφουν:

 

 3. Για την εφαρμογή της παρ. 9 του άρθρου 83 του

ν. 4495/2017, ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληρο-

φοριακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται

αντίγραφα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφρα-

γίδα Μηχανικού, στα οποία αναγράφεται ο αύξων αριθ-

μός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4495/

2017 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγ-

χου της δήλωσης, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση

του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν

εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα.

 

 

Δηλαδή τι μας λένε???

 

Ότι τα σχέδια που δίνουμε για συμβόλαιο, θα πρέπει να έχουν ΗΔΗ ΕΙΣΑΧΘΕΙ στο σύστημα του ΤΕΕ και όχι ότι ΘΑ ΕΙΣΑΧΘΟΥΝ εντός της προβλεπόμενης από τον νόμο προθεσμίας, όπως γράφαμε στον 4178...

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λένε, μάλλον από λάθος χρήση της "ελληνικής γλώσσας"! Ήθελαν να πουν, αυτό που έλεγαν στον προηγούμενο, που πάει πια, αλλά δεν το είπαν, οπότε την "πατήσαμε"! Έχει όμως και μια λογική. Όταν βρε Καραμήτρο, χρειαστείς "νόμιμα" σχέδια, το πιθανότερο για να πας στο συμβολαιογράφο, προφανώς πρέπει να  έχεις σχέδια και προφανώς αυτά τα σχέδια θα είναι αυτά που έχεις ανεβάσει και στο σύστημα. Οπότε όλα καλά, όλα ανθηρά Κι αν βγάλεις άκρη απ' ότι έγραψα, σφύρα μου κλέφτικα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καταλαβαίνω πως τα σχέδια είναι Φ/Α (δηλαδή υπογραφή και σφραγίδα είναι και αυτές Φ/Α) και για αυτό δίνεις την ΥΔ που λες ότι λέει....

Και είναι λογικό αφού από την στιγμή που έχεις κάνει σχέδιο (τι θα δώσεις αλλιώς στον συμβολαιογράφο) τα ανεβάζεις στο σύστημα (έχοντας επάνω σφραγίδα και υπογραφή, τον αύξοντα αριθμός της δήλωσης υπαγωγής και τον μοναδικό ηλεκτρονικό κωδικό ελέγχου της δήλωσης) και αυτό που ανέβασες (Φ/Α όχι πρωτότυπο) το δίνεις μαζί με την ΥΔ.

Οπότε όλα καλά, όλα ανθηρά :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα

μετά από επιθυμία του πελάτη μου, έκανα περαίωση σε μια δήλωση υπαγωγής και τώρα (κλασσικά) μου παρουσιάζει κάποια νέα δεδομένα από τη σύσταση μεαποτέλεσμα να πρέπει να διορθώσω κάποια πράγματα. Οπότε λέω, θα κάνω αίτηση για να μεταφερθεί η δήλωση σε προηγούμενη κατάσταση υπαγωγής. Έλα όμως που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο σύστημα... Από ότι κατάάβα από την σγκεκριμένη ΚΥΑ, είναι απλώς σε αναμονή αυτή η δυνατότητα, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

έχω διαφωνία με συμβολαιογράφο ο οποίος μου ζητά να αλλάξω το θα εισαχθούν σε έχουν εισαχθεί.

 

Στο άρθρο 2, παρ. 1 αναφέρεται:

 

"Ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός της παρ. 2 του άρθρου 1 της παρούσας απόφασης, υποχρεούται μέσα σε
διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απα-
ραίτητων δικαιολογητικών στο πληροφοριακό σύστημα.

 

Στο ίδιο άρθρο της ΚΥΑ Αρ. 2, παρ. 2α αναφέρει "δήλωση του εξουσιοδοτημένου μηχανικού ότι έχει στη
διάθεση του όλα τα δικαιολογητικά και τις μελέτες και θα τα υποβάλει ηλεκτρονικά εντός της ανωτέρω προθεσμίας
"

 

Αφού λοιπόν ο Νόμος δίνει την δυνατότητα ανεβάσματος των αρχείων σε διάστημα 6 μηνών και επίσης την μεταβίβαση ακινήτου με πληρωμή 30% του προστίμου πως είναι δυνατό μετά στην παράγραφο 3 να αναφέρεται αυτό το " έχουν εισαχθεί ". Θεωρώ οτι είναι απλά λάθος αφού μπορεί απλούστατα να γίνει μεταβίβαση και τα σχέδια ή τα λοιπά δικαιολογητικά να μην έχουν ανέβει στο σύστημα.

 

Άλλωστε η ίδια η Υ.Δ. Μηχανικού αυτό το νόημα έχει, δεν ενδιαφέρει το ΥΠΕΚΑ αν πράγματι έχουν εισαχθεί ή θα εισαχθούν τα σχέδια, εφόσον έχει την ΥΔ Μηχανικού είναι δική του ευθύνη. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έτσι όπως το γράφουν, πρέπει το κείμενό μας να λέει "έχουν εισαχθεί" και όχι "θα εισαχθούν".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

συνάδελφοι σε μια δήλωση Ν.4495 κατηγορία 3 (αλλαγή κουφωμάτων και εξωστών ) έχω σχεδιάσει και ενδεικτική κάτοψη αλλά δεν είναι υποχρεωτική η υποβολή της στα αρχεία της δήλωσης . Ήθελα να την ανεβάσω για να συνοδεύει την δήλωση, όμως μου διέφυγε γιατί δεν την ζητούσε  το σύστημα και εγώ έκανα περαίωση της διαδικασίας. Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση καθώς η συμβολαιογράφος μου ζητάει να βάλω και δήλωση πάνω στο σχέδιο που συνοδεύει την δήλωση ότι έχει υποβληθεί στο σύστημα του ΤΕΕ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.