Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγίες για τη χορήγηση ασφαλιστικής ενημερότητας από τον ΕΦΚΑ


Engineer

Recommended Posts

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση George, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε αυτη η υπηρεσία!

Για την ασφαλιστική ενημερότητα, βλέπω ότι ζητάει ταυτότητα (με την επιλογή ναι ή όχι), αυτό απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είχα εγγραφεί πριν πολλά χρόνια, για αν εκτελέσω κάποια ηλεκτρονική υπηρεσία από τις κατηγορίες 1 και 2, έπρεπε --και είχα πάει-- μετά την εγγραφή μου για επιβεβαίωση στοιχείων ταυτότητας, ΑΦΜ από το ΚΕΠ.

Τώρα που έχει ενεργοποιηθεί η διαδικασία μέσω κωδικών taxis --όπου και με αυτήν πλέον μπαίνω-- δεν γνωρίζω αν απαιτείται αυτό που ρωτάς, διότι όπως έγραψα είχα κάνει παλαιά την διαδικασία.

Δεν έχεις παρά να κάνεις ένα τηλέφωνο σε οποιοδήποτε ΚΕΠ και να βεβαιωθείς.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

όντως μέσω taxisnet γίνεται, άρα δεν νομίζω να χρειαζεται , ετσι κιαλλιως την δέχτηκε την αίτηση, και τωρα περιμενουμε το sms, χεχε

Link to comment
Share on other sites

Άρα προχώρησε. Γιατί σε 'μένα τότε χρονικά που σου έγραψα, δεν με άφηνε να κάνω αίτηση αν πρώτα δεν είχα πάει για πιστοποίηση από το ΚΕΠ. Οπότε μάλλον μέσω του Taxis διαβάζει ότι στοιχεία θέλει.
Χαίρομαι. Ενημέρωσε πότε θα την λάβεις να ξέρουμε πόσο χρόνο περίπου κάνει (αν και υποψιάζομαι εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας ΚΕΠ και ΤΣΜΕΔΕ --καλό το τελευταίο ...με τον φόρτο ....μου άρεσε...και μπράβο μου :-?.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

11 και πλεον μερες, και καμια απάντηση..

Περιττό να πω ότι στο τσεμεδε-τμεδε, καμία απάντηση από τα τηλέφωνα που μπορουν να δώσουν μια καθοδήγηση ως προς το σε ποιο σταδιο βρισκεται η αιτηση... Δεν ειμαι σίγουρος τωρα με το κεπ τι παίζει, γιατι εχω την εντυπωση ότι δεν έχει κάποια ευθύνη για την καθυστέρηση.

Αυτα και μη χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
5 ώρες πριν, georgegaleos said:

Δεν μπορούμε ηλεκτρονικά ... ακόμη ... 

Γιατί, πέρα από Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης, μπορούμε να εκτυπώσουμε κάποιο άλλο έγγραφο πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αίτηση μέσα από ΕΡΜΗΣ που είχα εγγραφεί από αρχής της εφαρμογής...

Αν και όταν πάρω απάντηση θα ενημερώσω...

 

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά άκουσα για τον ΕΡΜΗ, ενδιαφέρουσα περίπτωση φαίνεται, μάλλον θα έπρεπε να του έχουν δώσει λίγο περισσότερη δημοσιότητα

σχετικά με την εγγραφή, σε μένα δε ζήτησε τίποτα. Διάλεξα πιστοποίηση μέσω taxis, προχώρησε κανονικά, μου ζήτησε κάποια στιγμή και ένα email (που δεν έστειλαν τίποτα απολύτως)

πρέπει να πάω από ΚΕΠ? (δε μου ζήτησε το σύστημα κάτι)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.