Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Σε ένα κτίριο τριτογενή γιατί στο πιστοποιητικό εκεί που λέει υπολογιζόμεη ετήσια ενεργειακή απαίτηση στο φωτισμό βγάζει παύλες (το κάνει και σε άλλους)΄Από κάτω βέβαια βγάζει κανονικά ετήσια κατανάλωση στο φωτισμό.

Το ίδιο και εδώ. Άγνωστο. Εφόσον τα βγάζει από κάτω φαίνεται να τα βλέπει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Απ’ ότι βλέπω στους αυτοματισμούς, κτίρια-πολυκατοικίες με απλή (χωρίς αντιστάθμιση) αυτόνομη θέρμανση παραμένουν στην ίδια κατηγορία (Δ) με αυτά χωρίς καμία αυτονομία.

Πολυκατοικία του 1960 δηλαδή, είναι στην ίδια κατηγορία με αυτή του 2000.

Διαιωνιζόμενο λάθος, κατά την ταπεινή μου γνώμη…

Edited by vagom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον πρέπει η φωτογραφία του κτηρίου που ανεβάζουμε να είναι με αναλογία 1000:500 (περίπου), αντί για 1000:820 που ήταν παλιά.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα.

 

Έχω 1 απορία εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

Σε διαμέρισμα 60τ.μ. αμόνωτο του 1960 (περιέχει δώμα όχι δάπεδο και το μισό περίγραμμα είναι αδιαβατικό) με πλήρη απουσία συστημάτων παίρνω τα εξής:

Υπάρχον:

Θ: 633

Ψ:116.9

ΖΝΧ: 87.7

Κ.Α.:

Θ: 80

Ψ:26.2

ΖΝΧ: 40.8

 

Έχω προσθέσει θεωρητικό σύστημα:

Στη θέρμανση βάζω: Τοπικές ηλεκτρικές μονάδες με p:0, n:1,cop:1, δίκτυο με n:1, τερματικές με n:0.94

Στην ψύξη αερόψυκτη α.θ. με p:0,n:1,eer:1.7, δίκτυο με n:1 και τερματικές με n=0.93

Σε ΖΝΧ με τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα με n:1, δίκτυο με n:1 και αποθηκευτικές με n:0.98 (τα θεωρητικά).

Εάν βάλω πραγματικά κλιματιστικά (που θα εγκατασταθούν στάνταρ μετά τη μίσθωση παίρνω κατηγορία Ζ, οριακά Η).

 

Παίρνει κάποιος τόσο μεγάλες αποκλίσεις; Το διαμέρισμα βρίσκεται πολύ βαθιά στην Η (5.7  φορές το Κ.Α.). Σε δύο δικές μου περιπτώσεις συμβαίνει το ίδιο. Αμόνωτο με θεωρητικά συστήματα, τα χώνει πολύ βαθιά στο Η. Εάν όμως στα σενάρια μονώσεις και βάλεις ένα καλούτσικο σύστημα θέρμανσης, μοιάζουν πιο λογικά τα αποτελέσματα.

 

2η ερώτηση:

Στις καταναλώσεις το υπάρχον "καίει" μόνο ρεύμα ενώ το Κ.Α. και ηλεκτρισμό και πετρέλαιο; Γιατί πετρέλαιο στο Κ.Α.; Το κτήριο αναφοράς διαθέτει σύστημα πετρελαίου όταν το εξεταζόμενο έχει ηλεκτρικά σώματα, άρα λογικό το πετρέλαιο. 

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

@tsx

Ισχύει ότι στο (πραγματικό) σενάριο τα αποτελέσματα είναι πολύ λογικά αλλά μου καταρακώνει το υπάρχον πριν τη μίσθωση. Όταν νοικιάσει ότι κλιματιστικό και να βάλει δεν θα ναι 6 φορές το ΚΑ (τόσο βαθιά Η).

Έχεις δίκιο για το λέβητα στο ΚΑ. Περίπτωση (δ) της 5.1.1 στην ΤΟΤΕΕ-20701. Το θεωρητικό είναι με τοπικές ηλεκτρικές μονάδες αλλά το ΚΑ εξακολουθεί να έχει λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη σελίδα 67 της νέας 1ης ΤΟΤΕΕ όπου γράφει: "ο συντελεστής θερμοπερατότητάς του υπολογίζεται με τον τρόπο που περιγράφεται στην ενότητα 3.2.2.3. της παρούσας τεχνικής οδηγίας".
Ψάχνω και εγώ να βρω την ενότητα 3.2.2.3 αλλά μάταια. Η ενότητα που λέει είναι η 4.2.2.3

Έχουμε και τέτοια φαινόμενα λοιπόν στις νέες ΤΟΤΕΕ (πρόκειται για πρόταση που προστέθηκε σε αυτή την ΤΟΤΕΕ).

 

Πρόκειται για κόπι πάστε από τις προηγούμενες ΤΟΤΕΕ όπου το τωρινό κεφ4, ήταν κεφ3.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για του χώρους σε επαφή με ΜΘΧ (π.χ. διαμερισμάτων σε επαφή με κλιμακοστάσιο) όπου παίρνουμε την παραδοχή του μειωμένου κατά το ήμισυ συντελεστή θερμοπερατότητας, τώρα προστέθηκε ο μηδενισμός της εκπεμπτικότητας και της απορροφητικότητα εκτός των αυτού σκιάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.