Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Αγνοώντας προσωρινά την πολύ σωστή παρέμβαση του Sw0rdf1sh (για το αν θα πρέπει να λάβουμε υπόψη το ngen), επιτρέψτε μου να προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω τις ως τώρα απόψεις περί PΔΔ (Ισχύς Δικτύου Διανομής):

 

PΔΔ = (Pm x ng1 x ng2) / Ν

όπου Ν οι κλάδοι που ξεκινούν από το λεβητοστάσιο

Απλοποιητική μέθοδος, γιατί δε ξέρουμε τι θερμαίνει ο κάθε κλάδος. Χρησιμοποιείται στο παράδειγμα του ΤΕΕ.

 

PΔΔ = (Pm x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Κλάδου)

Η προτεινόμενη μέθοδος από τις FAQ του ΤΕΕ, με τα εξής δύο προβλήματα:

-Είναι πολύ δύσκολο σε ένα λεβητοστάσιο και κλιμακοστάσιο με εσωτερικές σωληνώσεις να καταλάβεις ποιός κλάδος τροφοδοτεί ποιό διαμέρισμα, και

-Αναιρεί την όλη φιλοσοφία της αυτονομίας ανά διαμέρισμα και την εφαρμόζει ανά κλάδο.

 

PΔΔ = (Pm x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Διαμερίσματος)

Κατ’ εμέ, η πιο «τίμια» μέθοδος, αφού λαμβάνει υπόψη της την ακριβή θερμιδική απαίτηση του εξεταζόμενου διαμερίσματος.

 

PΔΔ = Pm x ng1 x ng2

Όταν δεν έχουμε αυτονομίες

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αυτοψία στο χώρο του λεβητοστάσιου βλέπω πόσες αναχωρήσεις υπάρχουν και αυτός είναι ο αριθμός Ν...

Σε γενικές γραμμές απο τις επι τόπου αυτοψίες έχω παρατηρήσει τα εξής :

1)Σε μικρές οικοδομές με αυτονομία και μονοσωλήνιο σύστημα υπάρχουν 1 με  2 το πολύ κλάδοι εκτός και αν έχεις εκτεταμένη κάτοψη...

2)Αν το σύστημα θέρμανσης είναι παλαιό (πχ δισωλήνιο χωρις αυτονομία) , τότε εκεί έχεις περισσότερους κλάδους και μετράς πάλι τις αναχωρήσεις (όσοι φεύγουν τόσοι επιστρέφουν κιόλας) 

 

Προσοχή στις παλιές εγκαταστάσεις με ανοιχτό δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Συνήθως εκεί στο κολλεκτέρ προσαγωγής έχουμε και έναν παραπάνω σωλήνα , τον σωλήνα εκτόνωσης που πάει στο δοχείο διαστολής. Επίσης έχουμε και τον σωλήνα πλήρωσης που πάει στην επιστροφή, που τις περισσότερες φορές δεν ειναι συνδεδεμένος στο κολλεκτέρ επιστροφής, αλλά πιο κοντά στο λέβητα. Άρα αμα δούμε π.χ. 5 σωληνές στο κολλεκτέρ προσαγωγής και 4 στο κολλεκτέρ επιστροφής, τότε μάλλον έχουμε 4 κλάδους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

vagom να σου πώ τί κάνω εγώ έως τώρα (έτσι κι αλλιώς απόψεις ανταλλάσουμε :smile: ):

Pδδ = Pm x ng1 x ng2. Εάν έχω παραπάνω από έναν κλάδο,κοιτάζω το διαμέρισμα μου σε ποιον κλάδο ανήκει (έστω ΔΔ1)) και ποια άλλα διαμερίσματα εξυπηρετούνται από αυτόν τον κλάδο. Από μελέτη θέρμανσης βρίσκω τα χιλιοστά θέρμανσης των διαμερισμάτων που εξυπηρετεί αυτός ο κλάδος (ο ΔΔ1) και τα αθροίζω. Τελικώς εισάγω στο λογισμικό Pδδ1 = Pδδ x χιλιοστά θέρμανσης. Ωστόσο θυμάμαι και παλιότερα να συζητάμε πως στους υπολογισμούς λαμβάνεται υπόψη μόνο ο β.α. του Δ.Δ. Η ισχύς είναι θέμα πληρότητας νομίζω να εισαχθεί σωστά .

 

Η ισχύς χρησιμοποιείται από το ΚΑ για να καθορίσει κι αυτό τον βαθμό απόδοσης του δικού του δ.δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ akaliak, δικό μου το σφάλμα τότε. άρα  η ισχύς του Δ.Δ παίζει ουσιαστικό ρόλο στους υπολογισμούς.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

....Όταν έχουμε αυτονομίες:

 

PΔΔ = (Pm x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Κλάδου)

Η προτεινόμενη μέθοδος από τις FAQ του ΤΕΕ, με τα εξής δύο προβλήματα:

-Είναι πολύ δύσκολο σε ένα λεβητοστάσιο και κλιμακοστάσιο με εσωτερικές σωληνώσεις να καταλάβεις ποιός κλάδος τροφοδοτεί ποιό διαμέρισμα, και

-Αναιρεί την όλη φιλοσοφία της αυτονομίας ανά διαμέρισμα και την εφαρμόζει ανά κλάδο.

 

PΔΔ = (Pm x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Διαμερίσματος)

Κατ’ εμέ, η πιο «τίμια» μέθοδος, αφού λαμβάνει υπόψη της την ακριβή θερμιδική απαίτηση του εξεταζόμενου διαμερίσματος.

 

Η καταχώριση της ισχύος του δικτύου διανομής έχει να κάνει μόνο με το να καταλαβαίνει το ΚΑ τι απώλειες πρέπει να έχει στο δίκτυο διανομής (πιν 4.11).

Για να θερμανθεί το εξεταζόμενο διαμέρισμα, θα πρέπει να στείλουμε ζεστό νερό στον κλάδο στον οποίο είναι κρεμασμένο, ανεξάρτητα αν αυτός ο κλάδος εξυπηρετεί και άλλα διαμερίσματα. Άρα οι απώλειές του θα είναι ίδιες είτε χρησιμοποιείται για ένα, είτε για όλα τα διαμερίσματα που εξυπηρετεί.

Edited by nick_61
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου αν αυτη η προταση της βοηθειας υπαρχει και στο φεκ της τοτεε για να τους στειλω mail.

Γιατι αν οχι ακολουθουμε το φεκ περι ngem και τη λογικη. Η βοηθεια καλη αλλα δεν ειναι φεκ.

 

Πρακτικα στους υπολογισμους δημιουργει διαφορες στα αποτελεσματα μονο στις περιπτωσεις που αλλαζει η κατηγορια του n δικτυου διανομης αναλογα με την ισχυ της θερμικης που φερει το δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θεώρησα κι εγω όταν το πρωτοείδα.

Δες όμως τι σκέφτηκα μετα οταν πηγα να καταχωρήσω το πρώτο ΠΕΑ (μπορεί να κάνω λάθος, απόψεις αλλάζουμε και το θέτω και προς άλλους συναδέλφους).

ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ : οταν πληροί τον κανονισμό της ΕΕ που αναφέρεται παραπάνω (με σήμανση δηλαδή)..Συνεχίζει να με μπερδεύει πάντως..Μμπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος..

Ναι και εγω ειχα μπερδευτει διαβαζοντας τη σελ 48706... μετα ομως γυρισα στη βοηθεια του προγραμματος (μπορεις να δεις--> συστημα θέρμανσης --> Ισχυς--> περιπτωση μοναδας λεβητα καυστηρα --> παραγραφος β ) , στην οποια αφηνει απ εξω τις ενεργειακες σημανσεις κ μιλαει για υποχρεωτικο φυλλο ελεγχου βαση οδηγιας και σου λεει τι να κανεις σε περιπτωση που δεν εχεις φυλλο.

Γενικα ολα αυτα που λεμε γνωμες ειναι και το μονο σιγουρο ειναι οτι χρειαζομαστε διευκρινησεις αρκετες και αμεσα αλλα δε βλεπω να ερχονται συναδελφε! Να εισαι καλα, καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Στην  ΤΟΤΕΕ 4 όμως αναφέρει ότι

" Κατά την ηλεκτρονική καταχώρηση, υποβάλλεται το φύλλο συντήρησης και ρύθμισης του συστήματος θέρμανσης, εφόσον υφίσταται, για τις μονάδες θέρμανσης χώρων λέβητα – καυστήρα, οι οποίες δεν
πληρούν τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχουν Ενεργειακή Σήμανση βάσει του κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2013 της ΕΕ.".

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εάν υπάρχει σήμανση κατά 811/2013ΕΕ δεν απαιτείται φύλλο συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όπως φαίνεται και στην επισύναψη, σχετικά με το φύλλο συντήρησης, είναι σαφές ότι:

 

 "Εδώ υποβάλλεται το φύλλο συντήρησης και ρύθμισης του συστήματος θέρμανσης, εφόσον υφίσταται, για τις μονάδες θέρμανσης χώρων λέβητα - καυστήρα, οι οποίες δεν πληρούν τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχουν Ενεργειακή Σήμανση βάσει του κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2013 της ΕΕ"

 

Αυτό σημαίνει ότι:

 

Α) Αν πληρούν τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχουν Ενεργειακή Σήμανση βάσει του κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2013 της ΕΕ" ΔΕΝ απαιτείται φύλλο συντήρησης. Όλα τα στοιχεία που χρειάζονται θα αντλούνται από το manual του λέβητα.

 

Β) Αν τώρα υφίσταται (παλιό όχι δηλ. οικολογικού σχεδιασμού κ.λ.π.) σύστημα θέρμανσης τότε:

 

Θα καταχωρήσετε φύλλο συντήρησης;

 

Β1)  Ναι , γιατί πήγα στο λεβητοστάσιο και βρήκα ότι υπάρχει

Β2) Όχι, δεν υφίσταται, γιατί πήγα στο λεβητοστάσιο και δεν βρήκα να υπάρχει, να υφίσταται.

Β3) Όχι, δεν απαιτείται, γιατί έχω θέρμανση αλλά δεν απαιτείται φύλλο ελέγχου π.χ. θέρμανση με ηλεκτρικές αντιστάσεις, με αντλίες θερμότητας κ.λ.

 

 

 

 

post-19781-0-04832300-1512751359.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.