Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Νομίζω ότι όπως φαίνεται και στην επισύναψη, σχετικά με το φύλλο συντήρησης, είναι σαφές ότι:

 

 "Εδώ υποβάλλεται το φύλλο συντήρησης και ρύθμισης του συστήματος θέρμανσης, εφόσον υφίσταται, για τις μονάδες θέρμανσης χώρων λέβητα - καυστήρα, οι οποίες δεν πληρούν τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχουν Ενεργειακή Σήμανση βάσει του κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2013 της ΕΕ"

 

Αυτό σημαίνει ότι:

 

Α) Αν πληρούν τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχουν Ενεργειακή Σήμανση βάσει του κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2013 της ΕΕ" ΔΕΝ απαιτείται φύλλο συντήρησης. Όλα τα στοιχεία που χρειάζονται θα αντλούνται από το manual του λέβητα.

 

Β) Αν τώρα υφίσταται (παλιό όχι δηλ. οικολογικού σχεδιασμού κ.λ.π.) σύστημα θέρμανσης τότε:

 

Θα καταχωρήσετε φύλλο συντήρησης;

 

Β1)  Ναι , γιατί πήγα στο λεβητοστάσιο και βρήκα ότι υπάρχει

Β2) Όχι, δεν υφίσταται, γιατί πήγα στο λεβητοστάσιο και δεν βρήκα να υπάρχει, να υφίσταται.

Β3) Όχι, δεν απαιτείται, γιατί έχω θέρμανση αλλά δεν απαιτείται φύλλο ελέγχου π.χ. θέρμανση με ηλεκτρικές αντιστάσεις, με αντλίες θερμότητας κ.λ.

 

Ταυτίζομαι 100% και γιαυτο ξεκινησα την ερωτηση αλλά δεν ξέρω αν έχουμε δίκιο επισημως.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το δίκτυο διανομής & την ισχύ του που αναφέρθηκε πριν : Η ισχύς του δικτύου διανομής παίζει ρόλο για την επιλογή του βαθμού απόδοσης από τον σχετικό πίνακα  με βάση την ισχύ που μεταφέρει και το είδος/κατάσταση της μόνωσης.

Η λογική είναι ότι όσο περισσότεροι κλάδοι του ΔΔ  σε μία εγκατάσταση, τόσο μεγαλώνει η επιφάνεια μετάδοσης θερμότητας και έχω μεγαλύτερες απώλειες.

Αυτά από όσα μας είχε αναφέρει στα σεμινάρια ο Λάσκος.

 

Πρακτικά, για διαμερίσματα , αν έχεις μονοσωλήνιο στις συνήθεις κατασκευές  συνήθως έχεις 1 κλάδο (κεντρική στήλη)  με όλη την ισχύ, ενώ σε δισωλήνια συστήματα σπάνια ξεφεύγεις από την κατηγορία 20-100 KW για τους επιμέρους κλάδους. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα! Θα μας τρελάνει η 1.31 εκτός και αν εγώ κάτι δεν πιάνω. Εξηγούμαι.

 

Διαμέρισμα προ του '80 ΧΩΡΙΣ συστήματα ψύξης.

 

Σύμφωνα με την αναθ. ΤΟΤΕΕ καταχωρούμε τα εξής:

 

Αερόψυκτη Α/Θ ισχύος 0 kW, με SEER (EER για το λογισμικό)=1.7, κάλυψη 0,5 από Μάιο έως και Σεπτέμβριο, δίκτυο διανομής ισχύος 0 kW και βαθμού απόδοσης=1 και τερματικές μονάδες με Β_απ=0,93.

 

Αφού εκτελέσω, λαμβάνω το εξής περίεργο αποτέλεσμα. Η υπολογιζόμενη ετήσια ενεργειακή απαίτηση ανά τελική χρήση για την ψύξη του κτηρίου αναφοράς είναι μεγαλύτερη από το επιθεωρούμενο κτήριο. Δηλαδή το Κ.Α. με Α/Θ με SEER=3.0 χρειάζεται παραπάνω kWh/m2 από το επιθεωρούμενο κτήριο με Α/Θ με SEER=1.7. Καμιά ιδέα??

 

Πρόσεξε μιλάει για ενεργειακή απαίτηση  και όχι για ενεργειακή κατανάλωση. Δηλαδη με άλλα λογια μιλάει για τα ψυκτικά φορτία, τα οποία στο συνήθως λόγω σκιάσεων (μεγάλοι πρόβολοι, τέντες κλπ.) ίσως να είναι μεγαλύτερα στο ΚΑ. Από εκει και πέρα ο β.α. του κάθε συστήματος ψύξης θα μας δώσει την κατανάλωση ενέργειας.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε περίπτωση ατομικού λέβητα Φ.Α με ενεργειακή σήμανση (φωτό) για τον υπολογισμό του Β.Α του ΖΝΧ όπου ελέγχω και υπερδιαστασιολόγηση υπολογίζω ως εξής:

- Δύο δωμάτια το διαμέρισμα άρα μετά από υπολογισμούς pn=~1.50kw και επομένως Pm/Pgen=5.1/1.5=3.40 και ng1=~0.90

- Tο ng2=1.00

- nsΚΘ= 1,11x(0,94+0,03)=1,04 και

τελικά ngem=1.04x0.90x1.00=0.94

 

Σωστά; ή μου διαφεύγει κάτι

 

Ευχαριστώ

post-2320-0-31470700-1512813480_thumb.jpg

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

ο Β.Α ΖΝΧ του λεβητα είναι ηwh = 0,91 όχι 0,94+0,03

Θέμα υπερδιαστασιολογησης δεν υφίσταται, δουλεύει ως ταχυθερμοσιφωνας, χωρίς δοχείο που θα το φορτίζει επί ωρες

 

Να έχει σχέση η εποχιακή απόδοση θέρμανσης χώρου με την απόδοση θέρμανση νερού το καλοκαίρι αμφιβάλλω, αλλά αφού το γράφει η τοτεε έτσι θα είναι

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σε ΠΕΑ που αφορά γραφεία έχω συμπληρώσει το xml και πάω να το τρέξω και μου βγάζει το παρακάτω:

 

Πρέπει να ορίσετε σύστημα μηχανικού αερισμού στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Πρέπει να ορίσετε τύπο κτιρίου (παλιό, Ριζ. ανακαινιζόμενο Κ.Εν.Α.Κ. κοκ)
Τα ποσοστά των ζωνών τεχνητού φωτισμού έχουν άθροισμα <> 100% του συτήματος φωτισμού στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
 

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Aπλά :

1) έχετε ξεχάσει να συμπληρώσετε Μηχανικό αερισμό (αφού είναι τριτογενής χρειάζετε)

2) να συμπληρώσετε σε ποιά κατηγορία ανήκει (μπαίνει απο το αρχείο που σας στέλνουν, η το διορθώνεις αφού το "περάσεις" απο την μελέτη) 

3) να βάλετε τα ποσοστά του φωτισμού.

 

Μόλις τα διορθώσετε δεν θα εμφανιστεί ....ξανά...

 

post-31791-0-57873400-1512847192_thumb.png

post-31791-0-08867500-1512847237_thumb.png

post-31791-0-89781200-1512847371_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

 

Το περίεργο είναι ότι ο αερισμός ήταν συμπληρωμένος και για το νο.2 ενώ ήταν τικαρισμένο στην αρχή μετά από κάποια saves το έχασε περιέργως.

 

ΓΙα τον φωτισμό είχες δίκιο.

 

Τελικά τρέχει το xml κανονικά τώρα οπότε σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Θέλω να φτιάξω ένα σενάριο αντικατάστασης split κλιματιστικών για ψύξη σε γραφεία.

 

Διαβάζω τα προηγούμενα που έχουν γράψει οι συν/φοι και επειδή έχω μπερδευτεί θα ρωτήσω εκ νέου, συγγώμη αν επαναλαμβάνομαι.

 

Το κλιματιστικό του σεναρίου που θα προτείνω έχει ενεργειακή σήμανση με SEER = 8,5

 

Θα πολ/σω με το 0,6 ήτοι 0,6 Χ 8,5 = 5,10 και αυτό θα περαστεί στο λογ/κό;

 

Σας ευχαριστώ και καλό υπόλοιπο Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.