Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Δοκίμασε να έχεις ορισμένο κάποιο βοηθητικό στην καρτέλα της θέρμανσης έστω και 0.0 kw. Μετά βάλε το βοηθητικό ψύξης που θέλεις, κάνε αποθήκευση και δες αν το κράτησε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

εγώ δεν έχω βοηθητική μονάδα ψύξης και ενώ βάζω τα υπόλοιπα δεν την παίρνει καθόλου.. ενώ αν βάλω βοηθητική μονάδα την παίρνει! Οπότε βάζω βοηθητική μονάδα με ισχύ αυτή που βάζω και για το κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή έχω μπερδευτεί σας παραθέτω τις απορίες μου μέσω 2 παραδειγμάτων για να μου πείτε και εσείς πως το αντιλαμβάνεστε. 

 

 

1)Εστω ένας κεντρικός λέβητας σε μια πολυκατοικία για την θέρμανση των διαμερισμάτων και παραγωγής ΖΝΧ σε αυτά. 

 

Πάμε στο σύστημα θέρμανσης: 

Βρίσκω την Pgen απο τον τύπο 4.1 σελ.111 και προσθέτω και το θερμικό φορτίο ΖΝΧ με βάση την σελίδα 147.

Έστω οτι δεν έχω ΦΕ του λέβητα και βρίσκω nsκθ, ng1,ng2 και τελικα το ngen το οποίο και καταγράφω. 

 

Πάμε στο ΖΝΧ:

 

Εκεί στον βαθμό απόδοσης τι θα γράψω?

Το ίδιο ngen με πρίν?

Ή μήπως ένα εκ των nsκθ και ngm που έχω απο την θέρμανση?

 

 

2)Αν είχα επίτοιχο λέβητα για την θέρμανση ενος διαμερίσματος και την παραγωγή ΖΝΧ. 

 

Πάμε στο σύστημα θέρμανσης: 

Δουλεύω αντίστοιχα με πριν. 

 

Πάμε στο ΖΝΧ:

Τι βάζω πάλι σαν απόδοση?  Το ίδιο ngen με πρίν? To nsκθ ή το ngm?

Edited by Mary_Mary
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη μονάδα του λέβητα, είτε χρησιμοποιείται για θέρμανση είτε για παραγωγή ΖΝΧ, το ngen είναι που θα εισάγεις στις αντίστοιχες καρτέλες του λογισμικού (και για τα δύο παραδείγματα που αναφέρεις).

 

Υ.Γ.: Κάποιο πρόβλημα έχεις στην αναφορά των σελίδων της ΤΟΤΕΕ.

Ο τύπος του Pgen είναι στη σελίδα 107 και ο υπολογισμός του φορτίου ΖΝΧ στην 143. Έχεις κατεβάσει τις ΤΟΤΕΕ ως ανεξάρτητα αρχεία από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

1) Αρα στο πρωτο παράδειγμα  το ngen (σαν αριθμός, σαν νούμερο) θα είναι το ίδιο και στην θέρμανση και στο ζνχ? Αυτό εννοώ

 

2)Στους επίτοιχους για θερμανση χωρου και ζνχ λεει στην παράγραφο 5.8.2.4. οτι για τον βαθμο αποδοσης ζνχ δεν θα κανω υπερδιαστασιολόγηση. Αρα θα βαλω αλλο νουμερο απο το αντιστοιχο της θερμανσης (για την οποια θα κανω υπολογισμους υπερδιαστασιολογησης)?? 

 

Αναφέρομαι σε νούμερα οχι σε συμβολισμούς 

Edited by Mary_Mary
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Όπως το λες. Για τοπικό λέβητα, για την παραγωγή ΖΝΧ, δε θα λάβεις υπόψη στον υπολογισμό του ngen την όποια υπερδιαστασιολόγηση (ng1=1)

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Όπως το λες. Για τοπικό λέβητα, για την παραγωγή ΖΝΧ, δε θα λάβεις υπόψη στον υπολογισμό του ngen την όποια υπερδιαστασιολόγηση (ng1)

1) Συμφωνώ

2) Αντιλαμβάνομαι πως το ngen=ngm (δηλαδή ο βαθμός απόδοσης που βρίσκεται στις προδιαγραφές). Σωστά? Διότι δεν αναφέρεται κάπου ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη ο εποχιακός βαθμός απόδοσης στις τοπικές μονάδες αερίου για ΖΝΧ.

Edited by janus
Link to comment
Share on other sites

Από τη βοήθεια του λογισμικού στο ΖΝΧ:

«Για τον βαθμό απόδοσης της μονάδας λέβητα-καυστήρα, χρησιμοποιείται ο εποχιακός βαθμός απόδοσης»

Δε διευκρινίζει βέβαια ότι για τοπικούς δε λαμβάνεται υπόψη η υπερδιαστασιολόγηση, αλλά αυτό το κάνει η ΤΟΤΕΕ (5.8.2.4 σελ. 145)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Αφού ξεκαθαρίσαμε πιστεύω στις προηγούμενες σελίδες τι κάνουμε με το SEER σε περίπτωση που υπάρχει ενεργ. σήμανση ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αντίστοιχα για το COP σε περίπτωση αντλίας θερμότητας.

 

Δηλαδή αν η ενεργειακή σήμανση δίνει το cop πολ/ζω αντίστοιχα με το 0,93 και αυτή την τιμή περνάνω στο λογ/κό;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά το SCOP της ενεργειακής σήμανσης να είναι της Μέσης Ζώνης όχι της Θερμής.. Πάντως υποχρεωτική η αναγραφή είναι της μέσης ζώνης, της θερμής ζώνης είναι προαιρετική να αναγράφεται στα κλιματιστικά..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.