Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Ψάχνω και εγώ να βρω την ενότητα 3.2.2.3 αλλά μάταια. Η ενότητα που λέει είναι η 4.2.2.3

Το ίδιο λάθος το έχουν μεταφέρει αυτούσιο και στη βοήθεια του λογισμικού.

Κι εγώ χτες έψαχνα επί ματαίω…

 

 

Για του χώρους σε επαφή με ΜΘΧ (π.χ. διαμερισμάτων σε επαφή με κλιμακοστάσιο) όπου παίρνουμε την παραδοχή του μειωμένου κατά το ήμισυ συντελεστή θερμοπερατότητας, τώρα προστέθηκε ο μηδενισμός της εκπεμπτικότητας και της απορροφητικότητα εκτός των αυτού σκιάσεων.

Επειδή ακόμα δεν έχω φτάσει εκεί, η παραδοχή του μειωμένου κατά το ήμισυ συντελεστή θερμοπερατότητας συνεχίζει να ισχύει στους ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν έχω φτάσει εκεί, η παραδοχή του μειωμένου κατά το ήμισυ συντελεστή θερμοπερατότητας συνεχίζει να ισχύει στους ΜΘΧ;

Ναι, κανονικά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για του χώρους σε επαφή με ΜΘΧ (π.χ. διαμερισμάτων σε επαφή με κλιμακοστάσιο) όπου παίρνουμε την παραδοχή του μειωμένου κατά το ήμισυ συντελεστή θερμοπερατότητας, τώρα προστέθηκε ο μηδενισμός της εκπεμπτικότητας και της απορροφητικότητα εκτός των αυτού σκιάσεων.

Δεδομενα 0 δεν ηταν και πριν?

Εγω ασυμπληρωτα τα αφηνα.

Ειτε κενα ειτε 0 ιδιο αποτελεσμα ειχαν.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις προσπτωση ηλιακης ακτινοβολιας, τι εκπεμπτικοτητα και απορροφητικοτητα να χει το υλικο?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μηδέν τα έβαζα, αλλά επειδή δεν το ανέφερε στις προηγούμενες ΤΟΤΕΕ, είχα δει επιθεωρητές που δεν τα μηδένιζαν. Τώρα το διευκρινίζει.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, υπάρχει περίπτωση να δημοσιεύσει το ΤΕΕ τις νέες ΤΟΤΕΕ διορθωμένες σαν ξεχωριστά αρχεία και όχι σαν ΦΕΚ (όπως έχει τις παλιές) για να τις τυπώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε αρχισει να βγαζουμε συμπερασματα για συστηματα θερμανσης/ψυξης/ζνχ οταν απαιτειται /αερισμου/φωτισμου με τις νεες τοτεε οταν προκειται για κτιρια τριτογενη τομεα οσον αφορα τα κτιρια αναφορας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Μια ερώτηση περί EER και SEER:

 

Έχω κλιματιστικό του 2010 με πιστοποιημένο EER 3.22

SEER δεν δίνει ο κατασκευαστής.

 

Διαβάζω την ΤΟΤΕΕ 1, σελ 48717 (5.2.2.1. Βαθμός απόδοσης αντλιών θερμότητας και ψυκτών), αλλά άκρη δε βγάζω…

 

Α. Τοπικές ή ημικεντρικές μονάδες απ’ευθείας εκτόνωσης με ψυχόμενο μέσο τον αέρα

1. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα οι οποίες είναι σύμφωνες με

τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού και συνοδεύονται από Ενεργειακή Σήμανση,

σύμφωνα με τον κανονισμό Ενεργειακής Επισήμανσης της ΕΕ 626/2011, λαμβάνεται υπόψη ο

Εποχιακός Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης της μονάδας SEERΕΣ στο μέσο κλίμα. OΜέσος

Εποχιακός Δείκτης Ενεργειακής ΑποδοτικότηταςSEER της αντλίας θερμότητας με Ενεργειακή

Σήμανση είναι ίσο με:

SEER = 0,60 SEERΕΣ

2. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα οι οποίες δεν συνοδεύονται

από Ενεργειακή Σήμανση λαμβάνεται υπόψη ο Δείκτης Ενεργειακής Αποδοτικότητας της

μονάδας EERγια εξωτερική θερμοκρασία 35οCκαι εσωτερική θερμοκρασία 26οC.

3. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα για τις οποίες δεν υπάρχουν

διαθέσιμα στοιχεία, ο Μέσος Εποχιακός Δείκτης Ενεργειακής Αποδοτικότητας SEERγια τους

υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του υπό μελέτη ή προς επιθεώρηση κτηρίου

λαμβάνεται:

_ 1,7 για συστήματα εγκατεστημένα πριν το 1990

_ 2,2 για συστήματα εγκατεστημένα μεταξύ του 1990 και του 2000 και

_ 2,5 για συστήματα εγκατεστημένα μετά το 2001.

_ Στην περίπτωση που ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν διαθέτει κανένα στοιχείο για τη μονάδα

ψύξης και επιπρόσθετα δεν δύναται να τεκμηριώσει το έτος εγκατάστασής της, τότε θα

λαμβάνει ως βαθμό απόδοσης αυτόν για τα εγκατεστημένα συστήματα προ του 1990.__

 

 

Το εύκολο θα ήταν να πάρω το 2.5 για συστήματα μετά το 2001, αλλά ιδανικά θα ήθελα να μετατρέψω το EER 3,22 που έχω σε SEER.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με πολύ μεγάλη προσοχή και φειδώ  (γιατί είμαι πολιτικός μηχανικός και άρα όχι ο πλέον κατάλληλος) γκουγκλάροντας eer to seer βρήκα αυτή την σελίδα:

http://www.power-calculation.com/EER_SEER_COP_conversion_air_conditioning.php

 

μάλιστα βλέπω ότι για EER=3.22 δίνει SEER=3.04 . Κάπου μέσα στην σελίδα υπάρχει και ο μαθηματικός τύπος που συνδέει τους δύο όρους.

επαναλαμβάνω ας μην το δεχτούμε άκριτα, αν υπάρχει κάποιος γνώστης ας μας ενημερώσει αν είναι ορθά τα όσα λέει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω warning για παιδικο σταθμο στο ΖΝΧ (ειναι μεσω ατομικου φυσικου αεριου)

Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής ΖΝΧ στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Για ποιο λογο να μου το βγαζει;
 
Παρατηρησα οτι στο νεο τεε κενακ ειναι ο αυγουστος γκριζαρισμενος 0.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.