Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
georgegaleos

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017

Recommended Posts

  • Δεν έχουν καταχωρηθεί ή έχουν καταχωρηθεί λανθασμένα γεωγραφικά δεδομένα

 

Μου βγάζει αυτό το μήνυμα το buildingcert ενώ περνάω τα στοιχεία μου, τη στιγμή που τα έχω όλα σωστά;

 

Τι φταίει;

 

edit. Συγνώμη, άκυρο, νόμιζα ότι αναφερόταν στα στοιχεία με τη διεύθυνση που περνάς πρώτα πρώτα. Δεν είχα δει το παραθυράκι με τα γεωγραφικά δεδομένα. Γκαβομάρα

Edited by Fade2Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα βγήκαν κάπου ολόκληρες και διορθωμένες οι ΤΟΤΕΕ για να τις τυπώσουμε?

 

Και μια δεύτερη ερώτηση. Στις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ έχει το παρακάτω

 

Απαιτείται εφαρμογή μελέτης ενεργειακής απόδοσης (M.E.A.) σε διατηρητέα κτήρια κατά τη ριζική ανακαίνιση τους; 

Σύμφωνα με το άρθρο 4 του ν. 4122/2013, παρ. 7, περίπτωση β): Οι ελάχιστες απαιτήσεις του Κ.Εν.Α.Κ δεν εφαρμόζεται σε κτίρια προστατευόμενα ως μέρος συγκεκριμένου περιβάλλοντος ή λόγω της ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής ή ιστορικής τους αξίας, όπως διατηρητέα και εντός παραδοσιακών οικισμών κτίρια, στο βαθμό που η συμμόρφωση προς ορισμένες ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης θα αλλοίωνε κατά τρόπο μη αποδεκτό τον χαρακτήρα ή την εμφάνισή τους.

Σ' αυτήν την περίπτωση η ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου σύμφωνα με το άρθρο 7 του 4122/2013 γίνεται στο βαθμό που αυτό είναι τεχνικά, λειτουργικά και οικονομικά εφικτό.

 

 

Έχει αλλάξει κάτι? Στη περίπτωση μας θα γίνει και προσθήκη ορόφου στο διατηρητέο κτίριο. Μας καλύπτει το παραπάνω ή πρέπει να εξετάσουμε το σύνολο του κτιρίου και να δούμε αν έχουμε περίπτωση ριζικής ανακαίνισης σύμφωνα με τη παρακάτω ερωτοαπάντηση του ΤΕΕ

 

Αν η προσθήκη (επέκταση) τμήματος κτηρίου (ανεξαρτήτου επιφάνειας) είναι λειτουργικά ενιαία με άλλο τμήμα ή όλο το κτήριο, τότε εξετάζεται η περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

EER vs SEER

 

Ας κάνουμε όλοι μαζί μια προσπάθεια να αποκωδικοποιήσουμε τα EER και τα SEER…

 

Θα θέσω δύο τυπικά παραδείγματα προς συζήτηση:

1. Κλιματιστικό inverter του 2010 (προ ενεργειακής σήμανσης ΕΕ 626/2011) έχει EER από τον κατασκευαστή 3.2 (SEER δεν δίνεται).

2. Κλιματιστικό inverter του 2017 (με ενεργειακή σήμανση ΕΕ 626/2011) έχει SEER από τον κατασκευαστή 7.6

 

Στην πρώτη περίπτωση, με βάση την παράγραφο 2 (*) της ΤΟΤΕΕ 1, σελ 48717 (5.2.2.1. Βαθμός απόδοσης αντλιών θερμότητας και ψυκτών) και όπως πολύ σωστά εντόπισε ο zxgr παραπάνω, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι EER=SEER και να εισάγουμε στο λογισμικό την τιμή 3.2

 

Στη δεύτερη περίπτωση, με βάση την παράγραφο 1 (*) αυτή τη φορά, έχουμε το SEER από τον κατασκευαστή, το οποίο αν έχω καταλάβει σωστά είναι αυτό που η ΤΟΤΕΕ αναφέρει ως SEERΕΣ. Θα πρέπει λοιπόν αυτό να το πολλαπλασιάσουμε με 0.6 (0.6x7.6=4.56) και το αποτέλεσμα να εισάγουμε στο λογισμικό (το 4.56 δηλαδή).

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

(*)

Α. Τοπικές ή ημικεντρικές μονάδες απ’ευθείας εκτόνωσης με ψυχόμενο μέσο τον αέρα

1. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα οι οποίες είναι σύμφωνες με

τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού και συνοδεύονται από Ενεργειακή Σήμανση,

σύμφωνα με τον κανονισμό Ενεργειακής Επισήμανσης της ΕΕ 626/2011, λαμβάνεται υπόψη ο

Εποχιακός Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης της μονάδας SEERΕΣ στο μέσο κλίμα. OΜέσος

Εποχιακός Δείκτης Ενεργειακής ΑποδοτικότηταςSEER της αντλίας θερμότητας με Ενεργειακή

Σήμανση είναι ίσο με:

SEER = 0,60 SEERΕΣ

2. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα οι οποίες δεν συνοδεύονται

από Ενεργειακή Σήμανση λαμβάνεται υπόψη ο Δείκτης Ενεργειακής Αποδοτικότητας της

μονάδας EERγια εξωτερική θερμοκρασία 35οCκαι εσωτερική θερμοκρασία 26οC.

3. Για τις αντλίες θερμότητας – ψύκτες με ψυχόμενο μέσο τον αέρα για τις οποίες δεν υπάρχουν

διαθέσιμα στοιχεία, ο Μέσος Εποχιακός Δείκτης Ενεργειακής Αποδοτικότητας SEERγια τους

υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του υπό μελέτη ή προς επιθεώρηση κτηρίου

λαμβάνεται:

_ 1,7 για συστήματα εγκατεστημένα πριν το 1990

_ 2,2 για συστήματα εγκατεστημένα μεταξύ του 1990 και του 2000 και

_ 2,5 για συστήματα εγκατεστημένα μετά το 2001.

_ Στην περίπτωση που ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν διαθέτει κανένα στοιχείο για τη μονάδα

ψύξης και επιπρόσθετα δεν δύναται να τεκμηριώσει το έτος εγκατάστασής της, τότε θα

λαμβάνει ως βαθμό απόδοσης αυτόν για τα εγκατεστημένα συστήματα προ του 1990.

Edited by vagom
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε εμένα.

 

Έχω 1 απορία εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

Σε διαμέρισμα 60τ.μ. αμόνωτο του 1960 (περιέχει δώμα όχι δάπεδο και το μισό περίγραμμα είναι αδιαβατικό) με πλήρη απουσία συστημάτων παίρνω τα εξής:

Υπάρχον:

Θ: 633

Ψ:116.9

ΖΝΧ: 87.7

Κ.Α.:

Θ: 80

Ψ:26.2

ΖΝΧ: 40.8

 

Έχω προσθέσει θεωρητικό σύστημα:

Στη θέρμανση βάζω: Τοπικές ηλεκτρικές μονάδες με p:0, n:1,cop:1, δίκτυο με n:1, τερματικές με n:0.94

Στην ψύξη αερόψυκτη α.θ. με p:0,n:1,eer:1.7, δίκτυο με n:1 και τερματικές με n=0.93

Σε ΖΝΧ με τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα με n:1, δίκτυο με n:1 και αποθηκευτικές με n:0.98 (τα θεωρητικά).

Εάν βάλω πραγματικά κλιματιστικά (που θα εγκατασταθούν στάνταρ μετά τη μίσθωση παίρνω κατηγορία Ζ, οριακά Η).

 

Παίρνει κάποιος τόσο μεγάλες αποκλίσεις; Το διαμέρισμα βρίσκεται πολύ βαθιά στην Η (5.7  φορές το Κ.Α.).

 

2η ερώτηση:

Στις καταναλώσεις το υπάρχον "καίει" μόνο ρεύμα ενώ το Κ.Α. και ηλεκτρισμό και πετρέλαιο; Γιατί πετρέλαιο στο Κ.Α.;

oμοιοπαθης..... :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το τρεχω λοιπον στο pc μου το βγαζει Η και μαλιστα στα αδυτα της κολασης.....

το ανεβαζω ως εχει στο buildincert και τσιμπαω δυο κλασεις δλδ Ε...

κατεβαζω το xml απο το buildincert και παω να το τρεξω εκ νεου ......αλλα δεν τρεχει...μου βγαζει (Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο) και συγχρωνος εμφανιζεται το κυκλωμενο κοκκινο στη φωτο που ακολουθει το οποιο δεν εμφανιστηκε οταν πηγα να ανοιξω την  επιθεωρηση για να ξεκινησω.....

post-18159-0-83103000-1512122342_thumb.jpg

Edited by slygnos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει σχολιαστεί ακόμη, είναι η καταχώριση του φύλλου ελέγχου του λέβητα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαμερισμα πολυκατοικιας ημιυπογειο πετρινο με ξυλινα κουφωματα μονο τζαμι, 60μ2, 4 τοιχοι με ατομικο λεβητα και Α/C μου το βγαζει Δ. 

εχω βαλει U απο πινακα

το ΚΑ μου βγαζει πολυ μεγαλη καταναλωση. (300)

οποτε δυσκολα οι αλλαγες επιρρεαζουν την καταταξη!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει σχολιαστεί ακόμη, είναι η καταχώριση του φύλλου ελέγχου του λέβητα....

εκανα το λαθος και ανεβασα εκει το σκαριφημα ενω δεν απαιτειται φυλλο ελεγχου εκανα και κλικ στο δεν απαιτειται και τωρα μου λεει γιατι το κατεθεσα ενω δεν απαιτειται!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

EER vs SEER

 

EER: Energy Efficiency Ratio

SEER: Seasonal Energy Efficiency Ratio

 

Η ΤΟΤΕΕ έχει 4 διακριτές περιπτώσεις για τα αερόψυκτα:

1.  Υπάρχει σήμανση του SEER κατά τον Ευρωπαικό κανονισμό.

2. Υπάρχει σήμανση του EER για συγκεκριμένες συνθήκες (πριν τον Ευρωπαικό Κανονισμό)

3. Δεν υπάρχει σήμανση και είναι γνωστή η χρονολογία κατασκευής - εγκατάστασης

4. Δεν υπάρχει σήμανση και δεν είναι γνωστή η χρονολογία

 

Όπου δίνει τις εξής λύσεις:

1. Βάζεις ότι δίνει το ταμπελάκι ως SEER = SEERταμπελάκι x 0.6

2. Βάζεις το EER από το ταμπελάκι (εφόσον αναφέρεται σε 35-26oC) SEER = EER(35-26)

3. SEER= 1.7 έτος<1990, 2.2 1990<έτος<2000, 2.5 έτος>2001

4. SEER= 1.7 σα να πρόκειται για πριν το 1990

 

Τύπος της μορφής SEER = Α x EER δεν υπάρχει ότι και να βρίσκετε σε διάφορες σελίδες στο internet. Στην παλιά ΤΟΤΕΕ ήταν ΕΛΟΤ ΕΝ 15243:2008 : SEER = Σ[EERn*fn] ή ESEER=EER100%*0.03 + EER75%*0.33 + EER50%*0.41 + EER25%*0.23

καθώς υπολογιζόταν με βάση τις τιμές του EER για διαφορετικό "φορτίο" λειτουργίας. Εάν έχεις το EER πρακτικά έχεις την επίδοση της αντλίας σε 1 φορτίο (αυτό των 35-26oC). Σε υδρόψυκτες ή γεωθερμικές αντλίες η εκτίμηση (γιατί για εκτίμηση πρόκειται) του SEER είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση και περιλαμβάνει αρκετές παραμέτρους όπως την θερμοκρασιακή κατανομή σε βάθος του εδάφους ή τη θερμοκρασία του νερού στον εναλλάκτη.

Στη ΝΕΑ ΤΟΤΕΕ τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα στους υπολογισμούς για εμάς. Τώρα το τι συμφέρει σε κάθε περίπτωση με βάση το 1.7 του Κ.Α. είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Προσωπική άποψη είναι ότι διαφορετικά αποδίδει ο εξωτερικός εναλλάκτης (τουλάχιστον σε αέρα και νερό) στη Ζώνη Α και στη Ζώνη Δ και ίσως έπρεπε να υπάρχει μια διακριτοποίηση με την κλιματική ζώνη αντί για 0.6xSEER για όλες τις κλιματικές ζώνες.

 

 

εκανα το λαθος και ανεβασα εκει το σκαριφημα ενω δεν απαιτειται φυλλο ελεγχου εκανα και κλικ στο δεν απαιτειται και τωρα μου λεει γιατι το κατεθεσα ενω δεν απαιτειται!!!

Φτιάξε νέα επιθεώρηση στο BuilidngCert. Δε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία που ανεβάζεις. Θα ήταν και θέμα ασφάλειας να μπορείς να διαγράψεις ότι ανεβάζεις. Ούτε εγώ θα την έδινα τη δυναότητα αυτή.

  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα το τι συμφέρει σε κάθε περίπτωση με βάση το 1.7 του Κ.Α. είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Sw0rdf1sh, τα είπες όλα!

Σ’ ευχαριστώ ιδιαιτέρως…

 

Μια ακόμα απορία:

Λες ότι το ΚΑ έχει SEER 1.7

 

Το ίδιο λέει και η βοήθεια του λογισμικού:

Αν στο εξεταζόμενο κτήριο δεν υπάρχει σύστημα ψύξης, τότε ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης με αντλίες θερμότητας με μέσο εποχικό δείκτη αποδοτικότητας SEER 1.7 για κατοικίες

 

Η ΤΟΤΕΕ 1 όμως (σελ. 48715) λέει:

Το κτήριο αναφοράς για τις κατοικίες θεωρείται πως διαθέτει τοπικές μονάδες άμεσης εξάτμισης (αντλίες θερμότητας διαιρούμενου τύπου ενός ή πολλαπλών εσωτερικών συσκευών) που καλύπτουν τμήμα των εσωτερικών χώρων της κατοικίας. Τα χαρακτηριστικά του συστήματος ψύξης για το κτήριο αναφοράς είναι τα εξής:

– Τοπικές μονάδες ψύξης με μέσο (εποχιακό) βαθμό ενεργειακής απόδοσης SEER = 3,0

 

Το Κτίριο Αναφοράς και το θεωρηκό σύστημα ψύξης δε θα έπρεπε να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά;

 

Edit: 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον όχι…

Στις νέες ΤΟΤΕΕ, άλλο το θεωρητικό σύστημα και άλλο το κτίριο αναφοράς.

Και στα συστήματα θέρμανσης, άλλα χαρακτηριστικά έχει το ΚΑ και άλλα το θεωρητικό σύστημα (λέβητας και ηλεκτρικά σώματα, αντίστοιχα).

Edited by vagom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.