Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Καταργήθηκε η διαδικασία επιθεώρησης λέβητα. Μάλιστα...

 

@vagom & Sw0rdf1sh

Σχετικά με τα EER, SEER, COP, SCOP κλπ., είχα αναφερθεί στο τι (μπάχαλο μου φαίνεται) αντιμετώπιση υπάρχει από τις νέες ΤΟΤΕΕ. Αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος στις σχετικές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγώ Πάνο μου…

Με τα παραπάνω μηνύματα και τη βοήθεια των zxgr, Sw0rdf1sh, και λοιπών συναδέλφων, κατάφερα να αποκρυπτογραφήσω τί θέλουν να πουν οι ΤΟΤΕΕ για το SEER των κλιματιστικών…

Μάλλον όχι τί θέλουν να πουν, αλλά το τί θέλουν να εισάγουμε.

 

Αν τώρα είναι σωστή ή λάθος προσέγγιση, αυτό είναι άλλο καπέλο.

Για τις απορίες σου (http://www.michanikos.gr/topic/51341-%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%B5-%CE%B1/page-8?do=findComment&comment=942085), ας μιλήσουν οι ειδικότεροι…

Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Συγγνωμη.

Το θεωρητικο συστημα εχει 1.7.

Το κα εχει 3.

Εννοουσα οταν διαλεγεις 1.7 σε θεωρητικο η σε πραγματικο χωρις στοιχεια συγκριτικα με το κα που εχει 3. Ειναι και η χειροτερη επιλογη.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εφοσον απο το ταμπελακι προκυπτει EER, πως μπορουμε να γνωριζουμε για ποιες θερμοκρασιες μιλαει ωστε να το χρησιμοποιησουμε ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα αυτό Inzaghi.

Στα split πάντως κάποια που έχω συνταντήσει εγώ μπαίνω και κατεβάζω το pdf με τον τύπο της εξωτερικής μονάδας και λένε "as measured in ext. temp of ... and internat temp of ...".

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε πολλες περιπτωσεις τα splits ειναι παλια και εκτος απο το ταμπελακι (στο οποιο εκτος απο Input & Output power δεν εχουν τιποτα αλλο) δε βρισκεις Manual...

Οποτε τι κανεις?

Λαμβανεις τον EER απο το ταμπελακι (με μια απλη διαιρεση) ή λογω ελλειψης περισσοτερων στοιχειων λαμβανεις τα στοιχεια των ΤΟΤΕΕ by default?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με στοιχεία ΤΟΤΕΕ θα πηγαίνω σε αυτές τις περιπτώσεις. και όχι output/input εφόσον δεν έχω το pdf ή άλλο τρόπο να ξέρω αν είναι EERT=36.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ΠΕΑ για σπίτι του 2001 (U=0.9) με ατομικό λέβητα ΦΑ που πληροί τον 811/2013, οπότε σαν βαθμό απόδοσης στο λογισμικό έβαλα 111,9%!!!

Β (οριακά δεν είναι Β+)

 

EDIT:

Δεν με αφήνει να το εκδώσω χωρίς σενάρια, αν και είναι κατηγορία Β!!!

Προσπαθώ να βρω που αναφέρει πως δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει σενάριο στα Β ή καλύτερα (εκτός από τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ), αλλά δεν το βρίσκω. Θυμάται κάποιος που το γράφει;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και οι νέες ΤΟΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

 

EDIT:

Μόνο η πρώτη. Οι άλλες βγάζουν error

Edited by tsx
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε νέα οικοδομή με ΜΕΑ και κενακ 2010 που στην μελέτη βγήκε Β ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα με την έκδοση του πεα; να βγαίνει Γ και ο ιδιοκτήτης να τρέχει; γενικά για σπίτι σε περιοχή β, με Μονωσεις που καλύπτουν τον κενακ και συστήματα ψηξης θέρμανσης αντλίες θερμότητας βλέπετε πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.