Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Βρήκα τί δημιουργεί το πρόβλημα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω την λύση.....

 

Αν αφαιρέσω το δάπεδο από το ΠΕΑ μου τότε Η/Υ και buildingcert βγάζουν τα ίδια αποτελέσματα.....

Αν προσθέσω οτιδήποτε στη καρτέλα  "Σε επαφή με το έδαφος"  έχω αμέσως διαφορά στο ΚΑ και στο υπάρχον.....

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αλλά μάταια....

 

Τα άλλα ΠΕΑ με την 1_31 που έχω εκδώσει  δεν είχαν δάπεδο ή τοίχο σε έδαφος και δεν είχα πρόβλημα.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες με τις νέες ΤΟΤΕΕ να δω τι κάνετε και οι υπόλοιποι...

 

α) Πάμε σε σπίτι χωρίς κλιματιστικά. Τι κάνετε ? Βάζετε θεωρητικό με EER 1.7 ή βάζετε "μετά το 2001" 2,5.... αφού κανείς δεν πρόκειται να το μάθει ποτέ ?

 

β) Το φύλλο ελέγχου λέβητα πρέπει να είναι του έτους 2017 ? Ή κάνει και του 2016 ?

 

γ) Κατηγορία αυτοματισμών ψύξης όταν δεν υπάρχει κλιματιστικό είναι "Γ" ?

Link to comment
Share on other sites

α) EER 1.7

β) Θεωρητικά πρέπει να είναι φρέσκο (να μην έχει παρέλθει ένα έτος από την έκδοσή του, νομίζω). Πρακτικά, και παλιό να βρεις το παίρνεις αλλά δεν το ανεβάζεις.

γ) "Δ"

 

ΤΟΤΕΕ 1, σελ. 166:

«Στην περίπτωση όπου το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει συστήματα θέρμανσης ή/και ψύξης ή/και αερισμού ή/και παραγωγής ΖΝΧ και προκειμένου για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου ορίζονται κατά παραδοχή ως συστήματα του κτηρίου τα αντίστοιχα συστήματα του κτηρίου αναφοράς, ως κατηγορία αυτοματισμών λαμβάνεται η Δ.»

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα.

Προσπάθησα να μαζέψω όλα τα λάθη και προβλήματα που έχουμε εντοπίσει ως τώρα, τόσο στο λογισμικό, όσο και στην πλατφόρμα του Buildingcert.

Αύριο λοιπόν, λέω να τα στείλω με ένα e-mail στην προϊσταμένη του ΥΠΕΝ.

Καλό είναι που τα λέμε μεταξύ μας, αλλά νομίζω πως πρέπει να τα μεταφέρουμε και σε αυτούς.

Η συγκεκριμένη κυρία, σε προηγούμενη επικοινωνία μου, έχει δείξει ότι ενδιαφέρεται παραπάνω από το σύνηθες.

 

Παραθέτω παρακάτω οκτώ από τα θέματα που αντιμετωπίζουμε μετά την εφαρμογή της έκδοσης 1.31

Προσθέστε ή διορθώστε ό,τι νομίζετε σημαντικό:

  1. Η καρτέλα εισαγωγής Ιστορικού Κτιρίου στην πλατφόρμα του Buildingcert, όταν ανοίγει εμφανίζει δύο ταυτόσημα πεδία εισαγωγής δεδομένων (ένα επάνω κι ένα κάτω). Δεν φαίνεται να υπάρχει εμφανής λόγος χρήσης και ύπαρξης του δεύτερου πεδίου.
  2. Επίσης, όταν εισάγουμε στην 1.31 τα στοιχεία ενός νέου XML, δεν «έρχεται» στην αντίστοιχη καρτέλα του λογισμικού το ιστορικό κτιρίου (άδεια, έτος κατασκευής, τακτοποιήσεις κλπ), παρόλο που στο Buildingcert έχει εισαχθεί και καταχωρηθεί κανονικά.
  3. Το έτος κατασκευής και το όνομα ιδιοκτήτη δεν εμφανίζονται πια στο εκδιδόμενο ΠΕΑ.
  4. Ο λόγος φωτογραφίας 2:1 (πολύ μακρόστενο καρέ) αποδεικνύεται ιδιαίτερα προβληματικός στην αποτύπωση υψηλών κτιρίων. Φανταστείτε να πρέπει να φωτογραφηθεί εξαώροφη πολυκατοικία σε στενό και πυκνοδομημένο περιβάλλον. Ίσως το καρέ να έπρεπε να είναι τετράγωνο ώστε να καλύπτει συμβιβαστικά τόσο τα ψηλά όσο και τα φαρδιά κτίρια.
  5. Το νέο πεδίο εισαγωγής Γεωγραφικών Δεδομένων στερείται δυνατότητας λεκτικής έρευνας οδών και περιοχών. Χωρίς αυτήν, ο εντοπισμός ακινήτου είναι πρακτικά πολύ δύσκολος.
  6. Ο νέος τρόπος εισαγωγής των βαθμών απόδοσης τερματικών μονάδων ψύξης και θέρμανσης (λίστα προεπιλογών) δείχνει να δημιουργεί αρκετά προβλήματα. Αντί για «.» που είναι η επιβαλλόμενη από το λογισμικό υποδιαστολή, η επιλογή από τη λίστα εισάγει από μόνη της αριθμό με «,» κάτι που δείχνει να μηδενίζει τους βαθμούς απόδοσης μετά το κλείσιμο και ξαναάνοιγμα του αρχείου ή το ανέβασμά του στο Buildingcert.
  7. Στη δεύτερη σελίδα του ΠΕΑ υπάρχουν δύο πίνακες Ενεργειακής Απαίτησης και Ετήσιας Κατανάλωσης Τελικής Ενέργειας. Τα νούμερα που εμφανίζονται σε αυτούς δε δείχνουν να συνάδουν ούτε μεταξύ τους αλλά ούτε και με τις καταναλώσεις που προκύπτουν από την εκτέλεση του XML αρχείου στο λογισμικό. Ειδικά ο δεύτερος πίνακας, «Υπολογιζόμενη Ετήσια Κατανάλωση Τελικής Ενέργειας ανά Πηγή Ενέργειας & Τελική Χρήση», δείχνει να υπολογίζει λάθος μέχρι και τα οριζόντια αθροίσματα του ανά πηγή ενέργειας. Επίσης, στον ίδιο πίνακα, το ποσοστό συνεισφοράς αποτυπώνεται με δεκατρία (13) δεκαδικά ψηφία. Υπερβολή…
  8. Πολλοί συνάδελφοι αναφέρουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των αποτελεσμάτων που παίρνουν από την εκτέλεση του XML αρχείου στο λογισμικό και αυτών που υπολογίζονται από την πλατφόρμα του Buildingcert (και που τελικά αναγράφονται στο ΠΕΑ). Όχι πάντα και όχι σε όλους. Πιθανολογούμενες αιτίες ίσως είναι λάθη στους βαθμούς απόδοσης τερματικών μονάδων (βλ. 6) ή και η ύπαρξη δαπέδου ή τοίχου σε επαφή με έδαφος.
Edited by vagom
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι όπως τα λεει ο pggiotas...

και σε μένα οι διαφορές στα αποτελέσματα μεταξυ προγράμματος κ buildingcert εμφανίζονται όταν εχω δομικό στοιχείο (δάπεδο ή τοιχο) σε επαφή με φυσικό έδαφος!

Καμια ιδέα για τη λύση του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Σωραίος Vagom.

Πρόσθεσε ότι όταν βάζεις χειροκίνητα U με δεκαδικά στα διαφανή, βγάζει ότι είναι εκτός ορίων 0 με 7, ενώ δεν είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

Η συγκεκριμένη κυρία, σε προηγούμενη επικοινωνία μου, έχει δείξει ότι ενδιαφέρεται παραπάνω από το σύνηθες.

..

 

 

Ετσι γίνεται σε όλες τις Beta εκδόσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα και εγώ στο δικό μου xml.. έχει δίκιο ο @pggiotas . Το πρόβλημα δημιουργείται όταν υπάρχει στοιχείο σε επαφή με το ΦΕ. Αν το αφαιρέσω το building cert συμφωνεί με τα αποτελέσματα μου.. Έχει κανείς καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε ότι όταν βάζεις χειροκίνητα U με δεκαδικά στα διαφανή, βγάζει ότι είναι εκτός ορίων 0 με 7, ενώ δεν είναι.

 

Το έστειλα!

Επιπλέον των ανωτέρω οκτώ, πρόσθεσα και τα ακόλουθα:

edit (9 έως 11 προφανώς, αλλά εδώ μου τα αντιγράφει 1 έως 3)

  1. Υπάρχει ένα μάλλον αδιάφορο αλλά πολύ εκνευριστικό “bug” στο λογισμικό: Κατά την χειροκίνητη καταχώρηση τιμής U στις διαφανείς και αδιαφανείς επιφάνειες βγαίνει άστοχο μήνυμα λάθους (“U-Value εκτός ορίων”), παρόλο που η εισαγόμενη τιμή είναι εντός του ζητούμενου εύρους.
  2. Η ιεράρχηση των σεναρίων ενεργειακής βελτίωσης σε σχέση με το ενεργειακό όφελος που προκύπτει, είναι πραγματικά επίπονη. Όταν προτείνουμε διαφορετικές βελτιώσεις, δε γνωρίζουμε εκ των προτέρων πια θα έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, άρα και η σειρά καταχώρησής τους στο λογισμικό αρχικά είναι τυχαία. Το λογισμικό όμως δεν επιτρέπει την αντιμετάθεση της θέσης των σεναρίων, παρά μόνο τη διαγραφή αυτών. Θα πρέπει λοιπόν να σβήνουμε και να ξαναφτιάχνουμε σενάρια, έως ότου το καλύτερο να βρεθεί στην πρώτη θέση καταχώρησης. Νομίζω πως δεν θα ήταν δύσκολο η ιεράρχηση να γίνεται αυτόματα από το σύστημα του Buildingcert (ή έστω, να επιτραπεί η αντιμετάθεση σεναρίων στην επόμενη έκδοση του λογισμικού).
  3. Με κάθε επιφύλαξη: Κατά πληροφορίες τρίτων, το σύστημα υποβολής μισθωτηρίων του TAXIS δεν αναγνωρίζει τους ΑΑ των νέων ΠΕΑ.
Edited by vagom
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.