Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Χτες το βράδυ συνάντησα και κάτι ακόμα περίεργο που συμβαίνει στην έκδοση 1.31. Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή αν έχει γίνει για κάποιο λόγο.

 

Υπάρχει κάποιο χρονικό σημείο στην εξέλιξη της επιθεώρησης και της δημιουργίας του XML αρχείου, από το οποίο παύει να επιτρέπεται η «Εισαγωγή Στοιχείων» από άλλο XML.

 

Εξηγώ όσο καλύτερα μπορώ τι εννοώ (βήμα-βήμα):

Έχω λοιπόν καταχωρήσει όλα τα στοιχεία της επιθεώρησης στο Buildingcert, κατεβάζω το αρχικό XML, εισάγω τα στοιχεία του στο λογισμικό και ξεκινάω να το δουλεύω. Αφού ολοκληρώσω τη συμπλήρωση του XML, το ανεβάζω και στην πλατφόρμα του Buildingcert για επισκόπηση (προσωρινή υποβολή).

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι σε αυτή τη φάση βλέπω ότι έχω κάνει λάθος σε κάποιο ή κάποια από τα καταχωρημένα στο Buildingcert στοιχειά του ακινήτου (διεύθυνση, παλαιότητα, όνομα ιδιοκτήτη, ΚΑΕΚ, κλπ).

Διαπιστώνω ότι μπορώ να τα διορθώσω στο Buildingcert και να τα καταχωρήσω εκ νέου.

Όταν όμως κατεβάζω το νέο XML με τα διορθωμένα στοιχεία, το λογισμικό δε μου επιτρέπει πλέον την μεταφόρτωση (εισαγωγή) των στοιχείων του στο XML που είχα δουλέψει και συμπληρώσει.

 

Δοκιμάζοντας και προσπαθώντας να δω τι φταίει, παρατηρώ ότι το δεύτερο (νέο) αρχείο δε μπορεί καν να χρησιμοποιηθεί για δημιουργία νέου XML (τα στοιχεία του δεν εισάγονται ούτε ως νέα επιθεώρηση). Οπότε και να θες να τα ξανακάνεις όλα από την αρχή, πρακτικά δεν μπορείς...

 

Αρκετά σοβαρό και περίεργο θέμα...

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις ανεβάσει το xml της επιθεώρησης. Όταν το κατεβάζεις εκ νέου δεν σου κατεβάζει μόνο το xml με τα στοιχεία που έχουμε αρχικά αλλά όλα τα δεδομένα που έχεις φορτώσει στο σύστημα..Δοκίμασε να το ανοίξεις από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ όχι σαν εισαγωγή στοιχείων αλλά σαν μελέτη. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Σύμφωνα με τις νέες ΤΟΤΕΕ για να υπολογίσω την ισχύ του δικτύου διανομής του συστήματος θέρμανσης για λέβητα γράφει στη βοήθεια του προγράμματος :

"Η συνολική θερμική ισχύς την οποία μεταφέρει το δίκτυο διανομής είναι η εγκατεστημένη θερμική ισχύς της μονάδας παραγωγής επί το συνολικό συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα".

Απο τη διατύπωση αυτή τι εννοεί?

α) Ισχύς δικτύου διανομής =  Pgen * ng1 * ng2 

ή

β) Ισχύς δικτύου διανομής : =  Pgen * ngen

(oπου ngen= n(skθ)* ng1* ng2)
Link to comment
Share on other sites

Pgen * ngen (oπου ngen= n(skθ)* ng1* ng2

Pm * ngen

 

To Pgen το υπολογίζεις μόνο για να βρεις την υπερδιαστασιολόγηση (δηλαδή τον ng1). Ο λέβητας αποδίδει από την πραγματική ισχύ (P) και κατά μέγιστο P x ngen στην αρχή του δικτύου.

Στα σώματα καταλήγει : P x ngen x nδικτύου(κατά μέγιστο).

Στο διαμέρισμα καταλήγει μετά τα σώματα : P x ngen x nδικτύουxnτερματικών (κατά μέγιστο).

Υπάρχουν βέβαια και απώλειες οι οποίες κερδίζονται (ανακτήσιμες). Δες το σχήμα 4.1 της ΤΟΤΕΕ-1 στη σελίδα 104.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας πως αλλάζω τους κωδικούς στο λογισμικό του ΤΕΕ; Είχε βάλει μια συνάδελφος τους κωδικούς της για να κάνουμε μια μελέτη και τώρα θέλω να βάλω τους δικούς μου.. Με απεγκατάσταση δεν σβήστηκαν..

Link to comment
Share on other sites

Pgen * ngen (oπου ngen= n(skθ)* ng1* ng2

Pm * ngen

 

To Pgen το υπολογίζεις μόνο για να βρεις την υπερδιαστασιολόγηση (δηλαδή τον ng1). Ο λέβητας αποδίδει από την πραγματική ισχύ (P) και κατά μέγιστο P x ngen στην αρχή του δικτύου.

Στα σώματα καταλήγει : P x ngen x nδικτύου(κατά μέγιστο).

Στο διαμέρισμα καταλήγει μετά τα σώματα : P x ngen x nδικτύουxnτερματικών (κατά μέγιστο).

Υπάρχουν βέβαια και απώλειες οι οποίες κερδίζονται (ανακτήσιμες). Δες το σχήμα 4.1 της ΤΟΤΕΕ-1 στη σελίδα 104.

Sw0rdf1sh, Νομίζω ότι το σωστό είναι: Ισχύς δικτύου διανομής =  Pm * ng1 * ng2 (/αριθμό στηλών που αναχωρούν από τον λέβητα προς διανομή* αν είναι πάνω από 1) και όχι  Pm * ngen

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβητας αποδιδει την ισχυ του επι το βαθμο αποδοσης παντα ως μεγιστο. Νομιζω εχει περιεργη διατυπωση η τοτεε εκει.

Ελπιζω πως εννοει μην παρεις μονο pm x ns (β.α. της σημανσης) αλλα μειωσε τον και αναλογα της υπερδιασταδιολογησης και της καταστασης μονωσης εαν απαιτειται: pm x ns x ng1 x ng2.

 

Αλλωστε αυτο δηλωνεις και σα βαθμο αποδοσης στο τεε-κενακ στη μοναδα παραγωγης.

 

Ετσι το διατυπωνει οπως το λες αλλα ο ng1 και ng2 ειναι συντελεστες διορθωσης στον πραγματικο βαθμο αποδοσης του λεβητα. Δεν ειναι ο βαθμος αποδοσης. Αν ηταν ετσι ο ng1 παιρνει την τιμη 1 για 100% υπερδιαστασιολογηση και ο ng2 επισης 1 για αριστα μονωμενο συστημα. Λογικα προσπαθω να το σκεφτω.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.