Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Σ' αυτή την περίπτωση δεν κάνεις κανένα επιμερισμό γιατί δουλεύουν ταυτόχρονα όλες οι στήλες, οπότε η μεταφερόμενη από το δίκτυο ισχύς είναι όλη η ισχύς του λέβητα δηλαδή : Pm * ng1 * ng2

Ετσι οπως το λές έχεις δικαιο και φαίνεται λογικό

Στο παράδειγμα του ΤΕΕ όμως στη σελ 25, οπου αναλύει το σύστημα θέρμανσης της οικοδομής, γιατί διαιρεί με το 12 ? 

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα προσέξει.

 

Είχα υπ'όψη μου τις FAQ του ΤΕΕ όπου αναφέρει : "Σε περίπτωση τμήματος κτηρίου (π.χ. διαμέρισμα) που καλύπτεται από έναν επιμέρους κλάδο του δικτύου διανομής, τότε ως θερμική ισχύς λαμβάνεται αυτή που μεταφέρει ο κλάδος ακόμα και αν καλύπτει μεγαλύτερο τμήμα κτηρίου από το εξεταζόμενο (π.χ. δύο ή τρία διαμερίσματα). Ο καταμερισμός θερμικής ισχύος γίνεται ποσοστιαία ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης ή την επιφάνεια δαπέδου των χώρων, τους οποίους καλύπτει ο κλάδος".

 

Με βάση αυτό θεωρώ ότι στην περίπτωση διαμερίσματος, πρέπει σαν ισχύ δικτύου διανομής να βάζουμε την ισχύ που μεταφέρει το όποιο δίκτυο πρέπει να λειτουργήσει για να εξυπηρετήσει το συγκεκριμένο διαμέρισμα, ανεξάρτητα αν εξυπηρετούνται μέσω αυτού και άλλα διαμερίσματα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα:

Πολυκατοικία 9 ίδιων διαμερισμάτων με αυτονομία

Λέβητας 90 kw

Έστω ng1=1 & ng2=1

Ξεκινάνε 3 όμοιοι κλάδοι, άρα 30kw έκαστος

Κάθε κλάδος τροφοδοτεί 3 ίδια διαμερίσματα.

 

Λέτε ότι θα βάζατε Ισχύ Δικτύου Διανομής 30kw στο καθένα.

(και το λένε και οι FAQ του ΤΕΕ, δεν διαφωνώ)

 

Και αν τα δύο από αυτά είναι κλειστά, δεν ανάβουν θέρμανση και ανάβει μόνο το ένα, αυτό που εξετάζουμε; Τότε πάλι 30kw θα απαιτεί;

Δηλαδή είτε το ένα ζεσταίνεται, είτε και τα τρία, την ίδια ισχύ θα απαιτεί ο κλάδος από τον λέβητα;

Λίγο παράλογο μου ακούγεται…

(Στον πίνακα αυτονομίας, θα έπρεπε να μετράμε τις ώρες του «κλάδου» και όχι του διαμερίσματος)

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι κλάδοι είναι τρεις δεν σημαίνει ότι η ισχύς του κάθε κλάδου είναι 90/3=30. Η ισχύς θα είναι σταθμισμένη, είτε με χιλιοστά (πιο ακριβές) είτε με εμβαδά (πιο απλοποιητικό). Κάνοντας επιθεώρηση δεν εξετάζουμε ποτέ συνήθειες χρηστών.Επομένως δεν νομίζω ότι μπορούμε να ισχυριστούμε ότι το τάδε διαμέρισμα είναι συνδεδεμένο μεν αλλά δεν ανάβει ποτέ θέρμανση.Εξετάζουμε αυτό που βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, συνάδελφε (αντίκρουση έκανα στο παραπάνω).

Ότι, όπως λες κι εσύ, πρέπει να χρησιμοποιούμε τα χιλιοστά (βλ. #253).

Το αν ξεκινάνε 3, 5, ή 105 κλάδοι από το λεβητοστάσιο δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κουβαλάει πάνω του ο κάθε κλάδος.

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

vagom να σου πώ τί κάνω εγώ έως τώρα (έτσι κι αλλιώς απόψεις ανταλλάσουμε :smile: ):

Pδδ = Pm x ng1 x ng2. Εάν έχω παραπάνω από έναν κλάδο,κοιτάζω το διαμέρισμα μου σε ποιον κλάδο ανήκει (έστω ΔΔ1)) και ποια άλλα διαμερίσματα εξυπηρετούνται από αυτόν τον κλάδο. Από μελέτη θέρμανσης βρίσκω τα χιλιοστά θέρμανσης των διαμερισμάτων που εξυπηρετεί αυτός ο κλάδος (ο ΔΔ1) και τα αθροίζω. Τελικώς εισάγω στο λογισμικό Pδδ1 = Pδδ x χιλιοστά θέρμανσης. Ωστόσο θυμάμαι και παλιότερα να συζητάμε πως στους υπολογισμούς λαμβάνεται υπόψη μόνο ο β.α. του Δ.Δ. Η ισχύς είναι θέμα πληρότητας νομίζω να εισαχθεί σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα:

Πολυκατοικία με αυτονομία

Λέβητας 90 kw

Έστω ng1=1 & ng2=1

Δηλαδή ο λέβητας αποδίδει και τα 90kw στο δίκτυο. Εγώ διαφωνώ με αυτό.

Όταν λέει "επί το συνολικό συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα" εννοεί το ngen το οποίο εμπεριέχει τις διορθώσεις ng1 και ng2. Είναι λάθος η διατύπωση εκεί. Είμαι βέβαιος. 

 

Είναι λάθος σε λέβητα με εγκατεστημένη 100KW εάν μπει P=Pm x ng1 x ng2 ότι δηλαδή το δίκτυο μεταφέρει θερμική ισχύ πάλι 100KW σε λέβητα χωρίς υπερδιαστασιολόγηση (ng1=1) με καλή κατάσταση μόνωσης (ng2=1). Το δίκτυο διανομής μεταφέρει λιγότερα σε λέβητα πετρελαίου. Πάντα.

 

Από την ΤΟΤΕΕ σελ 48709:

Στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων κατά τη μελέτη ή την επιθεώρηση, χρησιμοποιείται ο βαθμός απόδοσης (ngen), που προκύπτει από τον εποχιακό βαθμό απόδοσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα (nsΚΘ), μειωμένος κατά τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης (ng1) και τον συντελεστής μόνωσης (ng2) οι οποίοι δίδονται στους πίνακες 4.3. και 4.4και τη σχέση 4.4

 

Το faq του ΤΕΕ έχει παραμείνει όπως ήταν με τις παλιές ΤΟΤΕΕ.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος σε λέβητα με εγκατεστημένη 100KW εάν μπει P=Pm x ng1 x ng2 ότι δηλαδή το δίκτυο μεταφέρει θερμική ισχύ πάλι 100KW σε λέβητα χωρίς υπερδιαστασιολόγηση (ng1=1) με καλή κατάσταση μόνωσης (ng2=1). Το δίκτυο διανομής μεταφέρει λιγότερα σε λέβητα πετρελαίου. Πάντα.

 

Συμφωνώ απόλυτα Sw0rdf1sh, αλλά η νέα ΤΟΤΕΕ (όπως και η βοήθεια του λογισμικού) δείχνει να το αγνοεί στον υπολογισμό της ισχύος δικτύου διανομής. Τουλάχιστον, μέχρι νεοτέρας…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο xml μου δεν εμφανίζεται επιλεγμένο ο Τύπος Κτιρίου (Παλαιό, Νέο κτλ..) που επιλέγω στο buuildingcert. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο?

 

Η περίπτωση του κτιρίου μου είναι οικοδομική άδεια εκδοθείσα το 2010 χωρίς εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ και επιλέγω το "Παλαιό". 

 

Παρακαλώ υπάρχει κάποιος συνάδελφος που το συμβαίνει αυτό το πράγμα?

Μου ενεργοποιεί και το πεδίο για τις θερμογέφυρες παρότι είναι τύπος κτιρίου "Παλαιό". 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι: οταν υπαρχει φυλλο ελεγχου (σπανια θα ελεγα..)

 

Οχι δεν υφισταται: Οταν δεν υπαρχει φυλλο ελεγχου

 

Οχι δεν απαιτειται: οταν δεν υπαρχει λεβητας

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θεώρησα κι εγω όταν το πρωτοείδα.

Δες όμως τι σκέφτηκα μετα οταν πηγα να καταχωρήσω το πρώτο ΠΕΑ (μπορεί να κάνω λάθος, απόψεις αλλάζουμε και το θέτω και προς άλλους συναδέλφους).

ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ : οταν πληροί τον κανονισμό της ΕΕ που αναφέρεται παραπάνω (με σήμανση δηλαδή)..Συνεχίζει να με μπερδεύει πάντως..Μμπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.