Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα σε ψυγείο της δεκαετίας του '50


Strahd

Recommended Posts

Αγαπητoί φίλοι,

 

Πέντε χρόνια πριν, είχα την κακή ιδέα να φέρω τεχνικό να ξεμοντάρει τον συμπιεστή ενός ψυγείου Atlas Danmark του 1953 (πρώτο χέρι στην οικογένεια) για να βάψω το σασί. Ως τότε, το ψυγείο λειτουργούσε άψογα. Όταν ο συμπιεστής ξαναμονταρίστηκε όμως, το 2012, δεν υπήρχε πια φρέον 12, και ο ψυκτικός δεν ξέρω με τι τον γέμισε, με αποτέλεσμα το ψυγείο να δουλεύει κάθε καλοκαίρι χωρίς να σταματά δευτερόλεπτο για τέσσερις μήνες, όσο διαρκούν οι ζέστες, στην δε κατάψυξη κατά τους θερινούς μήνες δεν μπορεί να παγώσει το νερό. Έκτοτε επίσης το μαγαζί του τεχνικού εκείνου έκλεισε και δεν μπορώ να τον βρω για να τον ρωτήσω με τι ψυκτικό υγρό ξαναγέμισε το κύκλωμα. Ωστόσο, κάθε χειμώνα που οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος πέφτουν, ο συμπιεστής «κόβει» κανονικά, ψύχει σχετικά δυνατά και δουλεύει λίγο, συνεπώς ο θερμοστάτης λειτουργεί σωστά. Μήπως λοιπόν το πρόβλημα δεν βρίσκεται στον συμπιεστή μου (ή σε τυχόν υπερπλήρωσή του με ψυκτικό υγρό), αλλά στο ίδιο το ψυκτικό υγρό που χρησιμοποιήθηκε; Ίσως να αξίζει τον κόπο να κάνω μια προσπάθεια να γεμίσω τον συμπιεστή με κάποιο φρέον που να υποκαθιστά το 12 χωρίς πτώση της απόδοσης, όπως π.χ. τα νεότερα μείγματα 413a, ή 401a, ή 414b ή το πιο καινούριο 417c (ερευνώντας στο διαδίκτυο αυτά μπόρεσα να βρω, για την καταλληλότητά τους ωστόσο θα με ενδιέφερε η γνώμη ενός ειδικού). Το πρόβλημα είναι πως ΟΛΑ τούτα είναι εξαιρετικά δυσεύρετα… Στο σημείο αυτό, αν μπορούσατε να βοηθήσετε, σε περίπτωση που κάποιοι μηχανικοί του φόρουμ δραστηριοποιούνται στον χώρο των ψυκτικών εγκαταστάσεων ή έχουν κατάλληλες γνωριμίες, θα ήμουν υπόχρεος (και με το αζημίωτο, φυσικά. Οι υπηρεσίες πρέπει να αμείβονται).

Εάν τώρα χρειάζεται αντικατάσταση συμπιεστή, εδώ ξεκινούν τα προβλήματα: Πλέον υπάρχουν ελάχιστα μοντέλα low back pressure χαμηλής ισχύος (1/6ΗΡ, ~130W) στο εμπόριο, και όλα λειτουργούν με r134a. Οι μισοί τεχνικοί που έχω ρωτήσει με διαβεβαιώνουν πως ένα παλιό ψυγείο δε θα δουλέψει ποτέ σωστά με έναν τέτοιο συμπιεστή λόγω ασυμβατότητας της διαμέτρου των εσωτερικών σωληνώσεων, οι άλλοι μισοί μου λένε πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Έχω μπλεχτεί τελείως...

Καλό θα ήταν να πιάναμε, ωστόσο, τα πράγματα απ' την αρχή: Αν μπορούσε να βρεθεί ένα μοντέρνο ψυκτικό υγρό από τα παραπάνω που να αντικαθιστά ευθέως το παλιό 12 χωρίς πτώση της απόδοσης (ή, ακόμα καλύτερα, λίγο από το παλιό 12 που να έχει ξεμείνει σε κάποιον), θα μπορούσα να ελέγξω αν το πρόβλημα είναι ο συμπιεστής ή όχι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Για να σας ευαισθητοποιήσω λίγο, θα δημοσιεύσω μερικές φωτό του κούκλου, εκ των οποίων μία στο φυσικό του περιβάλλον, στην παραδοσιακή κατοικιά του 19ου αιώνα που αναπαλαίωσα στη Λέρο. Για τους πολιτικούς μηχανικούς ή τους αρχιτέκτονες του χώρου, το δάπεδο είναι στρωμένο με αυθεντικά, παμπάλαια μωσαϊκά πλακάκια, η δε πόρτα της κουζίνας είναι κατασκευασμένη στο παλιό σχέδιο με χειροποίητους μεντεσέδες και κασόκαρφα, παραγγελία στον σιδερά. Όπως το 1890...

 

post-114239-0-43124700-1511300909_thumb.jpg

post-114239-0-86873200-1511300990_thumb.jpg

post-114239-0-99817100-1511301228_thumb.jpg

post-114239-0-54671000-1511301363_thumb.jpg

post-114239-0-61074000-1511301397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 21/11/2017 at 9:59 ΜΜ, Strahd said:

Ίσως να αξίζει τον κόπο να κάνω μια προσπάθεια να γεμίσω τον συμπιεστή με κάποιο φρέον που να υποκαθιστά το 12 χωρίς πτώση της απόδοσης, όπως π.χ. τα νεότερα μείγματα 413a, ή 401a, ή 414b ή το πιο καινούριο 417c (ερευνώντας στο διαδίκτυο αυτά μπόρεσα να βρω, για την καταλληλότητά τους ωστόσο θα με ενδιέφερε η γνώμη ενός ειδικού).

 

 

Φοβερό το ψυγείο

Το R401 προορίζοταν για ψυκτικές εγκαταστάσεις όπως ψυκτικούς θαλάμους κλπ όχι τόσο για οικιακά ψυγεία. Επειδή στο μείγμα του έχει R22 το οποίο καταργείται για αυτό είναι και δυσεύρετο μιας και δεν φτιάχνεται πλέον. Το ίδιο ισχύει και για το R414b

To R417 (θα το βρεις και σαν Hot Shot 2) είναι ίσως το πιο κατάλληλο

http://www.icorinternational.com/images/HS2GL.pdf

https://www.icorinternational.com/hotshot2.html

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.