Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν. 4495/17] Μείωση προστίμου λόγω ενεργειακής αναβάθμισης-Διαδικασία


Recommended Posts

Στο ίδιο καταλήγω κι εγώ, απλά η αίτηση (αιτούμαι κάτι από δημόσιο φορέα) συνοδεύεται και με πρωτοκολλο αλλιώς δεν είναι αίτηση, είναι έκθεση του πολίτη με προσκόμιση στοιχείων που απαιτούνται. Άσε που τα στοιχεία που ζητάει βρίσκονται όλα μέσα στην δήλωση στην οποία επισυνάπτεται και η αίτηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με έκπληξη είδα ότι ενώ έκανα εισαγωγή ένα Α ποσό το σύστημα μου έκανε αυτόματα εκκαθάριση και μου αφαίρεσε δικό του ποσό όπως φαίνεται και στη φώτο.

 

ερώτηση : Μηχανικός μου ανέφερε ότι η έκπτωση υπολογίζεται πχ σε 350τμ αυθαιρεσίας στα πρώτα 250τμ με 50% και στα υπόλοιπα 100 τμ με 30%. (άρθρο 102, παρ. 6)

μέχρι σήμερα εγώ ήξερα ότι υπολογίζονται και τα 350τμ με 30%.

κάποια άποψη;;;

 

ex.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2019 at 9:15 ΠΜ, antnatal said:

με έκπληξη είδα ότι ενώ έκανα εισαγωγή ένα Α ποσό το σύστημα μου έκανε αυτόματα εκκαθάριση και μου αφαίρεσε δικό του ποσό όπως φαίνεται και στη φώτο.

ερώτηση : Μηχανικός μου ανέφερε ότι η έκπτωση υπολογίζεται πχ σε 350τμ αυθαιρεσίας στα πρώτα 250τμ με 50% και στα υπόλοιπα 100 τμ με 30%. (άρθρο 102, παρ. 6)

μέχρι σήμερα εγώ ήξερα ότι υπολογίζονται και τα 350τμ με 30%.

κάποια άποψη;;;

ex.JPG

7.Αν για την υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών και χρήσεων ολοκληρωθούν εργασίες
ενεργειακής αναβάθμισης με βάση μελέτη αρμόδιου μηχανικού, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο
μειώνεται κατά το κόστος αυτών και έως:
α)
50% για υπερβάσεις έως 250τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με χρήση
κατοικίας και έως 500τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με άλλες χρήσεις πλην
κατοικίας,
β)
30% για υπερβάσεις άνω των ανωτέρω αναφερομένων.

 

Επομενως σωστα σου ειπαν. δες το νομο.

Εσυ τι τετραγωνικα ειχες και ποια διαδικασια εκανες (ΠΧ ΠΕΑ-Α - ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΕΑ-Β... )

Link to comment
Share on other sites

500 τμ περίπου.

εσύ υποστηρίζεις ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός προστιμου στα πρώτα 250τ με συντελεστή 50 % και στα επόμενα 250τμ με 30%...???

 

σύμφωνα με τη φώτο που ανέβασα το σύστημα υπολόγισε με 30%  τα συνολικά 500τμ.

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 7 οριζει "30"%  για ανω των  250/500  τμ. αντιστοιχα.

7. Αν για την υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών και χρήσεων ολοκληρωθούν εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης με βάση μελέτη αρμόδιου μηχανικού, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο μειώνεται κατά το κόστος αυτών και έως:

α) πενήντα τοις εκατό (50%) για υπερβάσεις έως 250 τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με χρήση κατοικίας και έως 500 τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με άλλες χρήσεις πλην κατοικίας,

β) τριάντα τοις εκατό (30%) για υπερβάσεις άνω των ανωτέρω αναφερομένων.

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας προσδιορίζεται κάθε θέμα σχετικό με την εφαρμογή του παρόντος, η μείωση των συντελεστών του ενιαίου ειδικού προστίμου, καθώς και η πρόβλεψη περιπτώσεων μείωσης του προστίμου για ειδικές κατηγορίες. 8. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται και για τις αιτήσεις της παραγράφου 1 του άρθρου 125 του παρόντος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Διαδικασία στο σύστημα για να έχεις έκπτωση ποια είναι;

Βάζω το ποσό του τιμολογίου στο σύστημα, αλλά δεν μου κάνει αφαίρεση από το συνολικό πρόστιμο; Ειναι σαν να μην το έβαλα. Τι δεν κάνω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η έκπτωση 50 % επί του προστίμου ποια είναι: είναι επί του αρχικού (δηλαδή πριν την επιλογή 20% για εφάπαξ πληρωμή) ή επί του τελικού (με τη μείωση λόγω εφαπαξ καταβολής)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Τελικά με τις αμοιβές ΠΕΑ για συμψηφισμό ενεργειακής αναβάθμισης ξέρουμε τι ισχύει ? Υπάρχει ταβάνι τελικά με βάση το εξοικονομώ ή όσο θέλουμε τις πάμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι αν κάποιος έχει ολοκληρώσει την διαδικασία θα ήταν χρήσιμο να μας δώσει τα φώτα του! Μόλις μου προέκυψε μια περίπτωση και οφείλω να ομολογήσω ότι  υπάρχουν αρκετές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.