Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν. 4495/17] Μείωση προστίμου λόγω ενεργειακής αναβάθμισης-Διαδικασία


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

Σε διώροφη κατοικία σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων στην οποία δεν έχει συσταθεί κάποια σύσταση ιδιοκτησίας πρόκειται να γίνει ρύθμιση για αλλαγή χρήσης του υπογείου( πλέον ισόγεια κατοικία) καθώς και κάποιες αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες. 

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

1) Το πρώτο ερώτημά μου είναι αν μπορώ να εξετάσω μόνο την ισόγεια κατοικία όσον αφορά τις ενεργειακές επεμβάσεις που πρόκειται να γίνουν ή αν πρέπει να εξεταστεί συνολικά η διώροφη κατοικία. Σημειωτέον πως το 90% του προστίμου αφορά την εν λόγω ισόγεια κατοικία.

2) Το δεύτερο ερώτημά μου είναι αν μπορεί να ενταχθεί η εν λόγω διώροφη κατοικία στην ευνοϊκή ρύθμιση ή αυτό είναι εφικτό μόνο σε οριζόντιες και κάθετες ιδιοκτησίες όπως αναφέρεται στο άρθρο 102 του νόμου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1.Θεωρώ πως αφού στο νόμο έχει ενταχθεί ολόκληρο το κτίριο (και δεν υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες) το σίγουρα σωστό είναι να εξετάσεις συνολικά το κτίριο, δηλαδή να βγάλεις ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο. Αν πετυχαίνεις έτσι τον ενεργειακό στόχο κάνε το έτσι. Αν εξετάσεις μόνο το ισόγειο ίσως να μην είναι λάθος, δεν ξέρω, αλλά αν μπορείς ας το αποφύγεις.

2.Δε νομίζω να υπάρχει περιορισμός για ακίνητα που δεν έχουν οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, δηλαδή μονοκατοικίες ή διώροφα. Αφού εντάσσονται στο νόμο και πληρώνουν πρόστιμο, εντάσσονται και στη ρύθμιση με την ενεργειακή αναβάθμιση.

Ενημέρωσέ μας τι έκανες...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ-HELPDESK μου ανέφεραν πως κάλλιστα μπορώ να προχωρήσω σε ενεργειακές επεμβάσεις παρόλο που δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησιών. Ωστόσο μου είπαν πως το πιο σωστό είναι να εξεταστεί συνολικά η διώροφη κατοικία,να βγει δηλαδή ένα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Γνωρίζεις κάποιος αν οι ενεργειακές αναβαθμίσεις πρέπει να προηγηθούν της έναρξης διαδικασίας τακτοποίησης ή πρώτα να ξεκινήσει η τακτοποίηση και μετά οι αναβαθμίσεις?

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι αν κάποιος έχει ολοκληρώσει την διαδικασία θα ήταν χρήσιμο να μας δώσει τα φώτα του!  Εγώ έκανα τους παρακάτω υπολογισμούς ως παράδειγμα και ξεκίνησα την διαδικασία.

Ενιαίο ειδικό πρόστιμο: 10000€
Παράβολο: 500
Μείωση λόγω υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας  : 10000*10%=1000
Μείωση λόγω Εφάπαξ πληρωμής: 10000*20%=2000
Ποσό επί του οποίου υπολογίζεται η δαπάνη ενεργειακής αναβάθμισης για μείωση προστίμου 50%:
(10000-500)*50%= 4750

Υπόλοιπο πρόστιμο προς πληρωμή: 10000-1000-2000-4750=2250
Άρα αφού έχει πληρωθεί το παράβολο των 500θα πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ το ποσό των
1750

Μετά την πληρωμή του παραβόλου και την εκ νέου υπαγωγή της δήλωσης με επιλογές την προκαταβολή 30% και μείωση λόγω ενεργειακής αναβάθμισης έλαβα τα ακόλουθα αποτελέσματα και εξήγαγα τα παρακάτω συμπεράσματα:

Ο στόχος μου είναι να πετύχω ταυτόχρονα:

1. Μείωση προστίμου 10% λόγω έκπτωσης εξαιτίας της ταυτόχρονης υποβολής στατικής μελέτης.

2. Μείωση προστίμου 20% λόγω εφάπαξ εξόφλησης του συνολικού προστίμου και

3. Μείωση προστίμου 50% λόγω εξόδων ενεργειακής αναβάθμισης.

 

Το συνολικό αρχικό πρόστιμο των αυθαιρεσιών είναι 10000€.

Αφού καταβλήθηκε το παράβολο υπαγωγής των 500,00€ προχώρησα στο επόμενο στάδιο καταχωρώντας:

1.την μελέτη στατικής επάρκειας στο σύστημα ώστε να λάβω την έκπτωση του 10%.

2. Δήλωσα ότι θα καταβληθεί το 30% του προστίμου ώστε να έχω την δυνατότητα έκδοσης εργασιών μικρής κλίμακας και να μπορώ να προβώ σε παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης.

3. Στο πεδίο εισαγωγή εξόδων δήλωσα το ποσό των 4750€ ως έξοδα ενεργειακής αναβάθμισης προκειμένου αυτό το ποσό να διαγραφεί από το συνολικό πρόστιμο.To ποσό υπολογίστηκε με βάση την διάταξη του νόμου ότι το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, εξαιρουμένου του σχετικού παραβόλου το οποίο αποτελεί έσοδο του κρατικού προϋπολογισμού, μειώνεται κατά το κόστος των δαπανών ενεργειακής αναβάθμισης μέχρι 50% για υπερβάσεις ως 250,00τ.μ., δηλαδή:

Έξοδα ενεργειακής αναβάθμισης =(10000-500)*50%= 4750€.

Το παραπάνω ποσό είναι εξαιρουμένου του ΦΠΑ24%.

Δηλαδή, το κόστος εργασιών ενεργειακής αναβάθμισης που θα καταχωρηθεί με μορφή τιμολογίου στο σύστημα θα είναι 4750*1,24=5890€ 

 Αφού λοιπόν υπέβαλλα προς επεξεργασία τα παραπάνω και υπέβαλα την δήλωση στο επόμενο στάδιο στην πλατφόρμα προέκυψαν τα εξής:

 1. Το συνολικό πρόστιμο υπολογίζεται πλέον 9000€ προφανώς λόγω της έκπτωσης από την υποβολή της μελέτης στατικής επάρκειας.

 2. Η προκαταβολή του 30% υπολογίστηκε από το σύστημα 1572,60€, δηλαδή στο ποσό μετά την έκπτωση λόγω υποβολή στατικής μελέτης:

Προκαταβολή 30%= ((10000- (10000*0,1))*30%)-500=2200€.

Γιατί η μείωση δεν υπολογίζεται στο αρχικό πρόστιμο των 10000€?

 3. Το υπόλοιπο προς πληρωμή υπολογίζεται από την πλατφόρμα 3724,32€. Δηλαδή το ποσό αυτό υπολείπεται αφού εφαρμόσθηκε μείωση 10 % λόγω της προκαταβολής του 30% και μείωση 50% λόγω της ενεργειακής αναβάθμισης. Με βάση την πλατφόρμα το ποσό αυτό είναι συνολικά και για τις 2 εκπτώσεις:

9000-500-2200-3724,32=2575,68.

 Αφού το ποσό της προκαταβολής του 30% υπολογίστηκε στο νέο πρόστιμο μετά την έκπτωση λόγω υποβολής στατικής μελέτης υποθέτω ότι και η έκπτωση υπολογίζεται στο ίδιο ποσό.

Άρα για την έκπτωση 10% λόγω  της προκαταβολής του 30% έχω:

(10000- (10000*0,1))*10%=900€.

Άρα για την έκπτωση 50% λόγω της ενεργειακής αναβάθμισης υπολείπεται το ποσό των 2575,68-900=1675,68€

Σύμφωνα με τον νόμο, ακόμη και αν οι υπολογισμοί μου γίνουν επί του προστίμου μετά την υποβολή στατικής μελέτης (9000€) και όχι στο αρχικό πρόστιμο (10000€) έπρεπε να λάβω τις παρακάτω εκπτώσεις:

Έκπτωση λόγω προκαταβολής 30% : (10000- (10000*0,1))*10%=900€.

 

Έκπτωση λόγω ενεργειακής αναβάθμισης: (10000- (10000*0,1))*50%=4500€.

Επομένως έπρεπε να μένει υπόλοιπο προς πληρωμή:

9000-500-2200-900-4500=900€

Η διαφορά είναι τεράστια.

Και έπειτα μετά την ολοκλήρωση των εργασιών ενεργειακής αναβάθμισης θα ήθελα να ζητήσω εφάπαξ εξόφληση με έκπτωση 20% επομένως δεν θα έμενε κανένα υπόλοιπο προς πληρωμή.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα συνάδελφοι

βλέπω ότι το θέμα αυτό δεν έχει ξεκαθαρίσει και υπάρχουν απορίες. Να πω κι εγώ τη δική μου...

Εχω εξ΄ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία (κατηγορία 5), 240τ.μ κύρια χρήση( μεζονέτα) και 120τμ αποθηκευτικός χώρος στο υπόγειο.Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει ενεργειακή αναβάθμιση τοποθετώντας θερμοπρόσοψη στη διώροφη κατοικία (οχι στο υπόγειο). Τι ποσό έκπτωσης δικαιούται;το 50% επειδή θα αναβαθμίσει τα 240τμ ή 30% ,λαμβάνοντας υπόψην και το υπόγειο όπου ξεπερνιέται το όριο των 250τ.μ.;

θα χρειαστεί ΠΕΑ και για το υπόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

Έχω 4 όροφη οικοδομή χωρίς σύσταση ορίζόντιας με 100τμ περίπου ο κάθε όροφος

α) μπορούν να κάνουν εναργειακή αναβάμιση όλοι οι όροφοι με ξεχωριστό ΠΕΑ ανά όροφο αλλά η έκπτωση θα είναι στο 30%?

β) μπορεί να κάνει ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ 2 όροφοι με ξεχωριστό ΠΕΑ και έκπτωση 50%?ρωτώ επειδή δεν έχουν σύσταση οριζόντιας...

γ) Τα ΠΕΑ που θα εκδοθούν υπολογίζονται στην έκπτωση? δλδ μπορώ να τα καταχωρήσω ώστε να επιστραφεί το 50% επί αυτών...?

δ) Πώς κοστολογούνται τα ΠΕΑ...? όσο θέλει ο ενεργειακός επιθεωρητής ή υπάρχει μια τιμή ανά τετραγωνικό βάση της οποίας θα επιστραφεί και το 50%...?

ε) μπορεί ο μηχανικός που κάνει την τακτοποιήση να είναι και ο ενεργειακός επιθεωρητής...?

¨Έχει κάποιος να επισυνάψει τον οδηγό που αναφέρει μέχρι τι ποσά επιδοτεί η ενεργειακή αναβάθμιση...?

ΑΥΤΑ τα λίγα....

¨Όποιος το έχει ξανακάνει ας μας βοηθήσει κι εμάς γιατί βλέπω πολλά αναπάντητα ερωτήματα....

Link to comment
Share on other sites

κανείς απάντηση  επί του παρόντος θέματος....
ή κανείς δεν το έχει κάνει (αδύνατο) ή όποιος το έκανε , νομίζει οτι ξέρει τα μυστικά του κράτους.
τέτοια συναδελφικότητα ...
πάω και εγώ στα τυφλά... και ότι συμβεί...
 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2020 at 5:38 ΜΜ, Elena Stefanaki said:

Καλησπέρα...να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

γ) Τα ΠΕΑ που θα εκδοθούν υπολογίζονται στην έκπτωση? δλδ μπορώ να τα καταχωρήσω ώστε να επιστραφεί το 50% επί αυτών...?   ΝΑΙ

δ) Πώς κοστολογούνται τα ΠΕΑ...? όσο θέλει ο ενεργειακός επιθεωρητής ή υπάρχει μια τιμή ανά τετραγωνικό βάση της οποίας θα επιστραφεί και το 50%...?

¨Έχει κάποιος να επισυνάψει τον οδηγό που αναφέρει μέχρι τι ποσά επιδοτεί η ενεργειακή αναβάθμιση...?

ΔΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΏ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ

¨Όποιος το έχει ξανακάνει ας μας βοηθήσει κι εμάς γιατί βλέπω πολλά αναπάντητα ερωτήματα....

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.