Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάρτες γραφικών Quadro. Αξίζουν τα έξτρα χρήματα;


paktomenos

Recommended Posts

Σε γραμμικό σχέδιο η διαφορά επιδόσεων με τέτοια κάρτα είναι αμελητέες πλέον (οι σημερινοί επεξεργαστές κάνουν καλή δουλειά).

Σε τριδιάστατο σχέδιο οι διαφορές είναι απίστευτες. Έχω δει σε firepro το 3d orbit στο autocad,με σκιές και υλικά ενεργοποιημένα, σε υπολογιστή 4+ ετών και τρελάθηκα! Άψογη απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ειπώθηκε ότι δε μπορείς να κάνεις μια απλή κάρτα να δουλέψει σαν Firegl:

Τουλάχιστον για τις περισσότερες καινούριες ΑΤΙ μπορεί κάποιος με software modification να κάνει απλές κάρτες να δουλέψουν σαν FireGL. H μέθοδος περιλαμβάνει την αλλαγή των drivers της firegl μόνο και όχι κάποιο πείραγμα της κάρτας. Πληροφορίες βρίσκονται στο guru3d.com.

Εγώ έχω μια X1950 Pro η οποία δουλεύει με οδηγούς της FireGL V7400 χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα τεστ ταχύτητας openGL πιάνει ταχύτητες καλύτερες από την ΑΤΙ V7350 που κοστίζει κάποιες εκατοντάδες ευρώ.

Τώρα αν πραγματικά κερδίζεις ταχύτητα:

Για rendering μάλλον όχι : η μνήμη κατά κύριο λόγο και ο επεξεργαστής επηρρεάζουν την ταχύτητα, όπως και το FSB.

Μόνο την εικόνα που βλέπεις στα viewports επιταχύνει η κάρτα opengl, αλλά η διαφορά είναι μεγάλη. Επίσης η αύξηση της ταχύτητας εξαρτάται από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

Στο 3DS Max η διαφορά είναι μεγάλη. Στο 2D Autocad εγώ τουλάχιστον δεν είδα κάποια διαφορά.

Ούτε σε προγράμματα σαν το statics/fespa/robot επίσης δεν είδα κάποια ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

napoleon και γω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω που φορτωνω χαρτες σκαναρισμενους κτλ...τελικα ποια ειναι η λυση? χρηση καρτας γραφικων quadro? και αν ναι ποιο μοντελο συνιστατε εχω δει το:

PNY Quadro FX 580 SVGA (VCQFX580-PCIE-PB)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Pny-Quadro-Fx-580-Vga-Pci-Express-VCQFX580-PCIE-PB.htm

 

ειναι σε καλη τιμη..το μονο που με προβληματιζει σε σχεση με φτηνοτερα μοντελα ειναι οτι εχει λιγοτερη μνημη αποτι φτηνοτερα μοντελα απλων καρτων...

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών δεν παίζει ρόλο στο render. Εκεί μετράει μόνο το cpu (κυρίως), η ποσότητα ram και η ταχύτητά της.

Η κάρτα γραφικών όμως μπορεί να βοηθήσει πολύ στην διαδικασία ΠΡΙΝ το render, στα διάφορα viewports και previews στα οποία θα σου δώσει ευελιξία (ανάλογα την ισχύ της)...

Link to comment
Share on other sites

Στις κάρτες Quadro να συνυπολογίσετε και την τεχνολογία Cuda την οποία προσφέρουν, όπου η gpu μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως cpu.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες μπορεί να προσφέρουν cuda (ορισμένες), αλλά χωρίς σχετική υποστήριξη από το πρόγραμμα, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα παραπάνω, σε σχέση με αυτές που δεν έχουν cuda. Και τα προγράμματα που υποστηρίζουν cuda είναι ελάχιστα και όχι ιδιαίτερα διαδεδομένα (δε νομίζω καν να υπάρχει στην κατηγορία σχεδιαστικών τέτοιο πρόγραμμα ακόμα. Μόνο κάποια που επιλύουν τρελά συστήματα αριθμητικής ανάλυσης και στατιστικών στοιχείων έρευνας υπάρχουν με cuda.)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.nvidia.com/object/cuda_app_tesla.html και εδώ: http://www.nzone.com/page/nzone_section_andmore.html

 

Πάντως η Geforce 9500GT που έχω έχει Cuda

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, κανένα από αυτά τα προγράμματα δε χρησιμοποιείται για στατικό/αρχιτεκτονικό ή φωτορεαλιστικό σχεδιασμό - γενικά για κάτι που θα ενδιέφερε έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Στις κάρτες Quadro να συνυπολογίσετε και την τεχνολογία Cuda την οποία προσφέρουν, όπου η gpu μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως cpu.

 

cna για πές περισσότερα

 

Η κάρτα γραφικών δεν παίζει ρόλο στο render. Εκεί μετράει μόνο το cpu (κυρίως), η ποσότητα ram και η ταχύτητά της.

(ανάλογα την ισχύ της)...

 

 

Νομίζω πώς όχι πια, διαδικασίες του render πραγματοποιούνται και μέσα στην gpu πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.