Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση του buildingcert.gr


Engineer

Recommended Posts

Ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση του buildingcert.gr, ωστε να υλοποιείται η Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ.182365/17/17.10.2017 ΥΑ «Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών TEE για την Ενεργειακή Απόδοση Κτιρίων» (ΦΕΚ Β΄ 4003/17.11.2017).

 

Οι ενεργειακές επιθεωρήσεις κτιρίων, συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού υποβάλλονται στο ηλεκτρονικό Αρχείο Επιθεώρησης Κτιρίων μόνο με τη νέα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31.

 

Όσοι ήδη χρησιμοποιούν παλαιότερη έκδοση ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορούν να χρησιμοποιήσουν την νέα με τους ίδιους κωδικούς χωρίς επιπλεόν χρέωση. Για την εγκατάσταση της νέας έκδοσης δεν απαιτείται η απεγκατάσταση της 1.29.

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με πληρωμές, παραλαβή κωδικών ενεργοποίησης κανονικής έκδοσης λογισμικού, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλ. 210-3671100. Για τεχνική υποστήριξη για την εφαρμογή των ΤΟΤΕΕ, μπορείτε να αποστείλετε τα ερωτήματά σας στην ηλεκτρονική δ/νση: [email protected].

 

Πηγή: http://polytexnikanea.gr/WP3/?p=50558

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιση Θερμογεφυρών σε ΠΕΑ προ ΚΕΝΑΚ

 

στο buildingcert.gr κατεβάζω το xml αρχείο, αφού έχω επιλέξει και καταχωρήσει ότι το κτήριο είναι παλιό πριν από ΚΕΝΑΚ.

 

Συμπληρώνω το xml από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.31 και ενώ στη βοήθεια λέει στα παλαιά κτήρια ΔΕΝ εμφανίζεται ο πίνακας των θερμογεφυρών, σε εμένα εμφανίζεται κανονικά.

 

Αν το κελί των θερμογεφυρών το αφήσω κενό μου βγάζει μήνυμα λάθους και δεν προχορά σε υπολογισμούς (αν βάλω μια τιμή αυθαίρετα προχωρά, αλλά με μήνυμα ότι υπάρχουν περίεργες τιμές).

Το έχω δοκιμάσει σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές (και με compatibility ως Windows XP) και με δύο διαφορετικά xml (διαφορετικές επιθεωρήσεις) και εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να μη μπορούν να εκδοθούν τα πιστοποιητικά.

 

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ή το έλυσε;

1_31.zip

Edited by gkostis
Link to comment
Share on other sites

 

στο buildingcert.gr κατεβάζω το xml αρχείο, αφού έχω επιλέξει και καταχωρήσει ότι το κτήριο είναι παλιό πριν από ΚΕΝΑΚ. Αν δείς το Screenshot 2017-12-04 11.05.27 που έχεις ανεβάσει δεν έχει τσεκάρι το κουτάκι ''Παλιό κτίριο'' (προ ΚΕΝΑΚ) γι' αυτό σου βγάζει τις θερμογέφυρες ! Πρέπει να ξαναδημιουργήσεις το αρχείο μέχρι να δείς οτι εςίναι τσεκαρισμένο το ''Παλιό κτίριο'' ... έχει προβλήματα η συγκεκριμένη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα προσέξει αυτό αλλά δεν ήξερα πώς διορθώνεται.

 

Τελικά μου απάντησε το ΤΕΕ, οπότε γράφω εδώ την απάντησή του σε περίπτωση που αντιμετωπίσει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα.

 

Αφού ανοίξεις το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ κάνεις "Εισαγωγή στοιχείων" και επιλέγεις το xml (εγώ πάντα επέλεγα το κουτάκι "Άνοιγμα")

Edited by gkostis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.