Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

On 2/12/2018 at 11:21 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η βεβαίωση νομιμότητας του ακινήτου έχει τρεις μορφές. Μια από αυτές, αφορά περιπτώσεις που εξαιρούνται από την υποχρέωση υπαγωγής όπως για παράδειγμα τα κτίρια προ 55.

Η βεβαίωση αυτή χορηγείται αφού πρώτα αποδείξεις ότι το κτίριο όπως έχει σήμερα προυφίσταται του 1955. Μεταγενέστερες του 1955 αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες επεκτάσεις δεν καλύπτονται από την εξαίρεση και οφείλουν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν σε ποια στοιχεία θα βασίζεται η βεβαίωση που πας να χορηγήσεις. Επισημαίνω ότι στο 99% των περιπτώσεων υπάρχουν και μεταγενέστερες του 55 αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες πρέπει να υπαχθούν. Στην τεχνική έκθεση τεκμηριώνεις την προύπαρξη του υφισταμένου και υπάγεις κατά τα γνωστά τις αυθαιρεσίες.

Δες τις σελίδες του παρόντος νήματος, το έχουμε αναλύσει πολλές φορές το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

κτίριο βιομηχανικό στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (τρίγωνο αρχαιολογίας) προ 55 χωρις Ο.Α. θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση.

Υπάρχει έγγραφο πολεοδομίας που αναφέρει ότι δεν βρέθηκε Ο.Α. και ότι βάσει συμβολαίου το ακίνητο ανεγερθεί προ 55. και διευκρίνηση ότι το παρόν έγγραφο δεν αποδεικνύει το νόμιμο περίγραμμα και τη χρήση του κτιρίου.  Από α/φ  του 1953 φαίνεται υλοποιημένο το ακίνητο και ταυτίζεται η επιφάνειά του με το σημερινό περίγραμμα (100% κάλυψη)

Για να δώσω βεβαίωση πρέπει να κάνω κάποια επιπλέον διαδικασία ή μου αρκεί αυτό το έγγραφο?

Μπορώ να βεβαιώσω τη χρήση υπηρεσίες από Ε9 ή έγγραφο ηλεκτροδότησης?

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω τριόροφο κτίσμα με χρήση κατοικίας, με οικοδομική άδεια του 1932 (έχω το στέλεχος από το αρχείο του ιδιοκτήτη), στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας και θέλει ο ιδιοκτήτης να του ετοιμάσω φάκελο για σύσταση... Έχω τις εξής ερωτήσεις :

1) Για την απόδειξη οτι το κτίσμα είναι προ του 1955 έχω στέλεχος αδείας του 1932 στο οποίο αναφέρεται οτι είναι 3οροφο το κτίσμα, γονική παροχή του 1995 στην οποία αναγράφει ως έτος κατασκευής το 1932 και Ε9 που αναγράφει έτος κατασκευής το 1933. Είμαι οκ ως προς την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ή χρειάζεται και κάτι ακόμα;

2) Στο αρχείο του ιδιοκτήτη υπήρχαν και τα σχέδια του αρχιτέκτονα και με βάση αυτά δεν έχω παραβάσεις στο κτίριο, εκτός από ένα μπαλκονάκι στον 1ο και 2ο όροφο το οποίο έκλεισε και έγινε μικρό wc το 1985. (από 2μ2 έκαστο, συνολικά 4μ2). Δεδομένου οτι το συνολικό εμβαδό και των τριών ορόφων είναι 387m2 (δεν έχω σύσταση οπότε δίνω βεβαίωση για όλο το κτίσμα) και 2%*387m2=7,74m2 δίνω βεβαίωση οτι είναι νόμιμο ή θέλει ρύθμιση;

3) Έχει εκδοθεί άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου το 1981. Αν ο φάκελος βρεθεί (δε μου έχει απαντήσει ακόμα η ΥΑΣ αν υπάρχει και τί περιέχει) έχει κάτι που μπορώ να αξιοποιήσω από αυτόν δεδομένου οτι δεν έχω αλλαγές σε σχέση με τα αρχικά σχέδια του 1932; 

4)Στην ταράτσα υπήρχαν 4 αποθήκες κατά δήλωση του ιδιοκτήτη και κάποια στιγμή επειδή είχαν βλάβες τις κατεδάφισαν εντελώς. Στα σχέδια του 1932 υπάρχουν αυτές οι αποθήκες (3, μια για κάθε όροφο). Αυτο χρειάζεται να δηλωθεί ή δεδομένου οτι σχέδια δεν υπάρχουν (στην ΥΔΟΜ) μπορεί και να μην αναφερθεί καθόλου; Και αν πρέπει να δηλωθεί, αποτελεί παράβαση και τί τύπου; 

5)Τέλος, τόσο στα συμβόλαια (αποδοχή κληρονομιάς-γονική παροχή) όσο και στο Ε9 τα εμβαδά των ορόφων είναι μικρότερα από τα πραγματικά. Γνωρίζει κανείς αν κάποια στιγμή οι λίθινοι εξωτερικοί τοίχοι δεν μετρούσαν στη δόμηση (Ο μεγαλύτερος στο ισόγειο είναι 50 cm και καθώς ανεβαίνουμε μειώνεται κατά 5cm ανά όροφο). Σήμερα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι >=50cm για να μην υπολογίζεται, σωστά; Οπότε τα εμβαδά ανά όροφο σήμερα θα περιλαμβάνουν και τους εξωτερικούς τοίχους, σωστά;

Σας κούρασα με τις απορίες και ζητώ εκ των προτέρων την κατανόησή σας. Ευχαριστώ!

Edited by clio16v
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Μέρσα said:

Καλημέρα!!

κτίριο βιομηχανικό στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (τρίγωνο αρχαιολογίας) προ 55 χωρις Ο.Α. θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση.

Υπάρχει έγγραφο πολεοδομίας που αναφέρει ότι δεν βρέθηκε Ο.Α. και ότι βάσει συμβολαίου το ακίνητο ανεγερθεί προ 55. και διευκρίνηση ότι το παρόν έγγραφο δεν αποδεικνύει το νόμιμο περίγραμμα και τη χρήση του κτιρίου.  Από α/φ  του 1953 φαίνεται υλοποιημένο το ακίνητο και ταυτίζεται η επιφάνειά του με το σημερινό περίγραμμα (100% κάλυψη)

Για να δώσω βεβαίωση πρέπει να κάνω κάποια επιπλέον διαδικασία ή μου αρκεί αυτό το έγγραφο?

Μπορώ να βεβαιώσω τη χρήση υπηρεσίες από Ε9 ή έγγραφο ηλεκτροδότησης?

έχεις όλα τα δεδομένα για ένα ΝΑΙ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα δεν ασχολούμαι με ύψος ή κάτι άλλο..

είναι προ 55 με το συμβόλαιο και αεροφωτογραφία και η χρήση θα φανεί από ΔΕΗ  ή Ε9. (ελπίζω μόνο όταν διαβάσω το συμβόλαιο να μη λέει τη μισή επιφάνεια ή όταν πάω να το δω να μην έχει προστεθεί επιπλέον όροφος :grin:)

ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και εσωτερικό πατάρι, αυτό υποθέτω το τεκμηριώνω από την συνέχεια της κατασκευής?

Το ψειρίζω λίγο παραπάνω λόγω της θέσης του ακινήτου..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2018 at 5:58 ΜΜ, clio16v said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω τριόροφο κτίσμα με χρήση κατοικίας, με οικοδομική άδεια του 1932 (έχω το στέλεχος από το αρχείο του ιδιοκτήτη), στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας και θέλει ο ιδιοκτήτης να του ετοιμάσω φάκελο για σύσταση... Έχω τις εξής ερωτήσεις :

1) Για την απόδειξη οτι το κτίσμα είναι προ του 1955 έχω στέλεχος αδείας του 1932 στο οποίο αναφέρεται οτι είναι 3οροφο το κτίσμα, γονική παροχή του 1995 στην οποία αναγράφει ως έτος κατασκευής το 1932 και Ε9 που αναγράφει έτος κατασκευής το 1933. Είμαι οκ ως προς την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ή χρειάζεται και κάτι ακόμα;

2) Στο αρχείο του ιδιοκτήτη υπήρχαν και τα σχέδια του αρχιτέκτονα και με βάση αυτά δεν έχω παραβάσεις στο κτίριο, εκτός από ένα μπαλκονάκι στον 1ο και 2ο όροφο το οποίο έκλεισε και έγινε μικρό wc το 1985. (από 2μ2 έκαστο, συνολικά 4μ2). Δεδομένου οτι το συνολικό εμβαδό και των τριών ορόφων είναι 387m2 (δεν έχω σύσταση οπότε δίνω βεβαίωση για όλο το κτίσμα) και 2%*387m2=7,74m2 δίνω βεβαίωση οτι είναι νόμιμο ή θέλει ρύθμιση;

3) Έχει εκδοθεί άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου το 1981. Αν ο φάκελος βρεθεί (δε μου έχει απαντήσει ακόμα η ΥΑΣ αν υπάρχει και τί περιέχει) έχει κάτι που μπορώ να αξιοποιήσω από αυτόν δεδομένου οτι δεν έχω αλλαγές σε σχέση με τα αρχικά σχέδια του 1932; 

4)Στην ταράτσα υπήρχαν 4 αποθήκες κατά δήλωση του ιδιοκτήτη και κάποια στιγμή επειδή είχαν βλάβες τις κατεδάφισαν εντελώς. Στα σχέδια του 1932 υπάρχουν αυτές οι αποθήκες (3, μια για κάθε όροφο). Αυτο χρειάζεται να δηλωθεί ή δεδομένου οτι σχέδια δεν υπάρχουν (στην ΥΔΟΜ) μπορεί και να μην αναφερθεί καθόλου; Και αν πρέπει να δηλωθεί, αποτελεί παράβαση και τί τύπου; 

5)Τέλος, τόσο στα συμβόλαια (αποδοχή κληρονομιάς-γονική παροχή) όσο και στο Ε9 τα εμβαδά των ορόφων είναι μικρότερα από τα πραγματικά. Γνωρίζει κανείς αν κάποια στιγμή οι λίθινοι εξωτερικοί τοίχοι δεν μετρούσαν στη δόμηση (Ο μεγαλύτερος στο ισόγειο είναι 50 cm και καθώς ανεβαίνουμε μειώνεται κατά 5cm ανά όροφο). Σήμερα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι >=50cm για να μην υπολογίζεται, σωστά; Οπότε τα εμβαδά ανά όροφο σήμερα θα περιλαμβάνουν και τους εξωτερικούς τοίχους, σωστά;

Σας κούρασα με τις απορίες και ζητώ εκ των προτέρων την κατανόησή σας. Ευχαριστώ!

Συνάδελφοι κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2018 at 5:58 ΜΜ, clio16v said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω τριόροφο κτίσμα με χρήση κατοικίας, με οικοδομική άδεια του 1932 (έχω το στέλεχος από το αρχείο του ιδιοκτήτη), στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας και θέλει ο ιδιοκτήτης να του ετοιμάσω φάκελο για σύσταση... Έχω τις εξής ερωτήσεις :

1) Για την απόδειξη οτι το κτίσμα είναι προ του 1955 έχω στέλεχος αδείας του 1932 στο οποίο αναφέρεται οτι είναι 3οροφο το κτίσμα, γονική παροχή του 1995 στην οποία αναγράφει ως έτος κατασκευής το 1932 και Ε9 που αναγράφει έτος κατασκευής το 1933. Είμαι οκ ως προς την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ή χρειάζεται και κάτι ακόμα;

Νομίζω είσαι υπερπλήρης.

2) Στο αρχείο του ιδιοκτήτη υπήρχαν και τα σχέδια του αρχιτέκτονα και με βάση αυτά δεν έχω παραβάσεις στο κτίριο, εκτός από ένα μπαλκονάκι στον 1ο και 2ο όροφο το οποίο έκλεισε και έγινε μικρό wc το 1985. (από 2μ2 έκαστο, συνολικά 4μ2). Δεδομένου οτι το συνολικό εμβαδό και των τριών ορόφων είναι 387m2 (δεν έχω σύσταση οπότε δίνω βεβαίωση για όλο το κτίσμα) και 2%*387m2=7,74m2 δίνω βεβαίωση οτι είναι νόμιμο ή θέλει ρύθμιση;

Θεωρώ ότι το 2% αναφέρεται σε διαφορά τμ που προκύπτει από διαφορετικές διαστάσεις και είναι διάσπαρτη στον χώρο που εξετάζεις και όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

3) Έχει εκδοθεί άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου το 1981. Αν ο φάκελος βρεθεί (δε μου έχει απαντήσει ακόμα η ΥΑΣ αν υπάρχει και τί περιέχει) έχει κάτι που μπορώ να αξιοποιήσω από αυτόν δεδομένου οτι δεν έχω αλλαγές σε σχέση με τα αρχικά σχέδια του 1932; 

4)Στην ταράτσα υπήρχαν 4 αποθήκες κατά δήλωση του ιδιοκτήτη και κάποια στιγμή επειδή είχαν βλάβες τις κατεδάφισαν εντελώς. Στα σχέδια του 1932 υπάρχουν αυτές οι αποθήκες (3, μια για κάθε όροφο). Αυτο χρειάζεται να δηλωθεί ή δεδομένου οτι σχέδια δεν υπάρχουν (στην ΥΔΟΜ) μπορεί και να μην αναφερθεί καθόλου; Και αν πρέπει να δηλωθεί, αποτελεί παράβαση και τί τύπου; Δεν αποτελεί παράβαση γιατί η μη ύπαρξή τους δεν δημιουργεί κάποια αυθαιρεσία.

5)Τέλος, τόσο στα συμβόλαια (αποδοχή κληρονομιάς-γονική παροχή) όσο και στο Ε9 τα εμβαδά των ορόφων είναι μικρότερα από τα πραγματικά. Πόσο μικρότερα;  Γιατί αυτό είναι καθοριστικό στοιχείο και για την απάντηση **  Γνωρίζει κανείς αν κάποια στιγμή οι λίθινοι εξωτερικοί τοίχοι δεν μετρούσαν στη δόμηση (Ο μεγαλύτερος στο ισόγειο είναι 50 cm και καθώς ανεβαίνουμε μειώνεται κατά 5cm ανά όροφο). Σήμερα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι >=50cm για να μην υπολογίζεται, σωστά; Οπότε τα εμβαδά ανά όροφο σήμερα θα περιλαμβάνουν και τους εξωτερικούς τοίχους, σωστά;

Σας κούρασα με τις απορίες και ζητώ εκ των προτέρων την κατανόησή σας. Ευχαριστώ!

Σαν συμπέρασμα προτείνω να τακτοποιήσεις, θεωρώντας με ΟΑ και μία παράβαση για τα τμ των w.c. σαν πριν το 1993.

Έτσι θα δοθεί η ευκαιρία και για επικαιροποίηση των σχεδίων με τις σωστές διαστάσεις τους, με την επιφύλαξη που αναφέρω πιο επάνω **

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχει μία διώροφη κατοικία η οποία η κατασκευή της εκτιμάται περίπου το 1900.
Στη συνέχεια η κατοικία με την πάροδο του χρόνου έπαθε ζημιές και ο όροφος και τμήμα ισογείου έγινε ασκεπές. Το 1998 οι νέοι ιδιοκτήτες έκαναν αυθαίρετα εργασίες επισκευής οι οποίες δεν ολοκληρώθηκαν και ο όροφος ακόμη και σήμερα είναι ασκεπής. Σήμερα θέλουν να μεταβιβάσουν και υποχρεούνται σε Βεβαίωση μηχανικού. Πως θα τακτοποιήσω; Εγώ σκέφτομαι με αναλυτικό αλλά το κτίριο μετά τις ζημιές θεωρείται νομίμως υφιστάμενο;

Το ισόγειο είναι 100μ2 και ο όροφος 50μ2. Οι επισκευές που έγιναν το 1998 αφορούν τα περιμετρικά τοιχεία του ορόφου καθώς και περιμετρικά τοιχεία του ισογείου (τα 50μ2 που βρίσκονται κάτω απο τον όροφο είναι κλειστά με καμάρα ρωμαικού ρυθμού). Βρίσκεται εντός Παραδοσιακού Οικισμού. Διατηρητέο δεν είναι. Στο Ε9 το δηλώνουν ως 52μ2 κύριος χώρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 'εχω διαμέρισμα υφιστάμενο προ του 1955. Κατα την έκδοση βεβαίωσης επιλέγω τη πσράγραφο που λέει :

Οι υφιστάµενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστηµένες αυθαίρετες χρήσεις εµπίπτουν σε µία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καµία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.

΄η

τη πρώτη περίπτωση που λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες?

Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.