Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Έχω περίπτωση κατοικίας προ του 55 σχεδόν γκρεμισμένη με τη μισή στέγη να λείπει.  

Το μισό κτίριο ανακατασκευάστηκε επί της ουσίας, με νέα τοιχοποιία και νέα στέγη.  Ο πελάτης θέλει να ρυθμίσει τις '' επισκευές '' ώστε να προχωρήσει στην έκδοση άδειας για την ανακατασκευή της υπολοίπου κατοικίας.

Έχω καταλήξει στο ότι η κατοικία που ανακατασκευάστηκε πλήρως αποτελεί Υ.Δ. και δεν ρυθμίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό διότι κατασκευάστηκε εκ νέου. 

Τι ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση 4495/2017 για αγοροπωλησία ακίνητου (διαμέρισμα 3ου ορόφου σε 5οροφη οικοδομή) προ του 1955 και με πράξη σύστασης οριζοντιας ιδιοκτησίας, όπως αυτό αναγράφεται στο συμβόλαιο, 1952. Μπορείτε να με κατατοπισεται για το πως πρέπει να κινηθώ; Στην πολεοδομία στο Φιχ μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ούτε σχέδια ούτε μικροφίλμ και έχω κολλήσει σε ένα ατελείωτο ψάξιμο τον τόμων για να βρω το απόσπασμα της άδεια. Περιμένω τη βοήθεια σας!! 

Edited by Theodore Grousopoulos
Link to comment
Share on other sites

αφού το κτήριο είναι προ του 55 δίνεις βεβαίωση (επιλέγοντας το 2 πεδίο). Θα σιγουρευτείς οτι δεν ΄χουν γίνει μεταγενέστερες προσθήκες. Θεωρώ πώς αν η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της ΄συστασης του 52 τεκμηριώνεις εύκολα το προ 55

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση σε γήπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού, με κτίσμα προ του 1955 το οποίο ενισχύθηκε εσωτερικά με υποστηλώματα και πλάκες χωρίς να βγει άδεια. Η παράβαση έγινε μετά το 2011. Η κατασκευή θεωρείται αυθαίρετη εξ'ολοκλήρου? Δηλαδή μπορεί να καταστεί κατεδαφιστέα?

Δεν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το λάθος?

 

Σκέφτομαι ότι αν ίσως προχωρήσω σε έκδοση Οικοδομικής Άδειας σωθεί η κατάσταση. Απλά φοβάμαι τους ελέγχους που θα απαιτηθούν να γίνουν, και θα τα δουν ότι όλα είναι έτοιμα εξαρχής. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα το θεωρούσα παντελώς αυθαίρετο για την υπαγωγή. Από κει και ύστερα το να γίνει νομιμοποίηση είναι και αυτή μια λύση με μικρότερο κόστος υπαγωγής αλλά με δυσκολίες στην έκδοση άδειας, μελέτες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα

σε συμβολαιο "δωρεας εν ζωη " του ετους 2002   αναφερεται εντος του  οικοπεδου μια  τσιμεντολιθοκτιστη αποθηκη κτισμενη προ του ετους 1955.........

και σε αλλη περιπτωση επισης αποθηκη απο τσιμεντολιθο(η οποια φαινεται σιγουρα παλια.....)  εμφαινεται σε οικοδομικη αδεια  του 95 ως παλαια αποθηκη  προ 55 .Γιαυτη την περιπτωση αποκλειω να εγινε επι καποιας αλλης παλιαοτερης

θεωρουμε οτι ειναι νομιμως υφισταμενες μιας και μαλλον στον Ελλαδικο χωρο δεν υπηρχαν τσιμεντολιθοι ?

σκοπος  η εκδοση οικοδομικων αδειων  εντος των οικοπεδων 


 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Να τις τακτοποιήσεις. Στα συμβόλαια έγραφαν ότι ήθελαν. Κρίνε με βάση αναφορές των ιδιοκτητών  και τρόπου δόμησης εξετάζοντας και πρόσφατες ορθοφωτογραφίες  και βάλε μια ενδεικτική-ρεαλιστική παλαιότητα, με ταυτόχρονη αλλαγή του Ε9 τους. Κάνε μια υπαγωγή και μετά θα πας για έκδοση άδειας. Προ 55 αποκλείεται να στις περάσουν στο έλεγχο της άδειας.

 

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε στη Θεσσαλια...οι κατασκευες ειναι παλαιες ,ισως απο το 60 +/- και οι ιδιοκτητες "ορκιζονται " οτι ειναι πρ 55, 

το θεμα ειναι απο ποτε εχουμε στην Ελλαδα  τσιμεντολιθα πχ καποια βιομηχανια παραγωγης τους κοκ

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ

θα ψαξεις εδω

 

https://www.michanikos.gr/search/?q=τσιμεντολιθοι στην Ελλαδα&fromCSE=1

 

[...την Δευτερα εχουμε εξετασεις...]:-D

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.