Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Γεια!Εννοώ ότι οι μεταγενέστερες επισκευές που ανέφερες πάνω στο νόμιμο περίγραμμα του  προ 55 κτίσματος πρέπει να δηλωθούν ως λοιπές παραβάσεις άρα θα πρέπει να συντάξεις αναλυτικό προυπολογισμό για αυτές.😉

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναρτώνται πουθενά δικαιολογητικά,όταν απλά εκδίδουμε βεβαίωση μηχανικού περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών.Όμως,για να σου ζητούν βεβαίωση, προφανώς θα γίνει κάποια δικαιοπραξία.

Άρα:Αφού θα γίνει συμβόλαιο, θα πρέπει να επισυναφθεί το Τοπογραφικό διάγραμμα  του οικοπέδου με το κτίσμα και τα πλήρη στοιχεία του (εμβαδόν ,όροφοι κλπ).B)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε ακίνητο χωρίς άδεια που ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι έχει κατασκευαστεί προ του 55, δε βρίσκω επαρκή στοιχεία για απόδειξη της παλαιότητας. Η κατασκευή είναι πέτρινη και μεταγενέστερα έχει γίνει σίγουρα αλλαγή στέγης από οπλισμένο σκυρόδεμα καθώς και προσθήκη εσωτερικών επιχρισμάτων σε τμήμα του κτιρίου. Το ακίνητο βρίσκεται εντός παλιάς πόλης και υπόκειται στις αντίστοιχες διατάξεις που εμπλέκονται οι υπηρεσίες αρχαιολογίας. Επιπλέον για το συγκεκριμένο ακίνητο έχουν εντοπιστεί από την αρχαιολογία αυθαιρεσίες(αύξηση ανοιγμάτων κουφωμάτων) το 1985 οι οποίες έχουν καταλογιστεί σε άλλον ιδιοκτήτη(από λάθος της αρχαιολογίας. Μετά από έρευνα στο υποθηκοφυλακείο επιβεβαίωσα ότι το κτίσμα ανήκει στον πελάτη μου με συμβόλαιο γονικής παροχής του 95. Υπάρχει κάποια πρόταση για το ποια βήματα μπορώ να ακολουθήσω για την τακτοποίηση και αν αυτή είναι εφικτή? Η όλη ιστορία ξεκίνησε για άδεια ΚΥΕ για take away η οποία προφανώς και αν δε λήξει η υπόθεση τακτοποίησης δεν μπορεί να προχωρήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως είναι εφικτή η ρύθμιση (εκτός αν εμπίπτει σε κάποια από τις απαγορεύσεις του άρθρου 89).Και πρέπει να γίνει.Βάσει περιγραφής,έχεις ήδη συγκεντρώσει κάποια στοιχεία για τις μεταγενέστερες παρεμβάσεις (βλ.καταγραφή αρχαιολογικής υπηρεσίας).Σε αυτά τα έγγραφα θα υπάρχει ήδη μια περιγραφή και κάποια στοιχεία για το προυφιστάμενο κτίσμα.Έπειτα,αν δεν είσαι εξοικειωμένος με την όλη διαδικασία,μίλα με κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο.Δείξε του και το κτίριο αν είναι δυνατόν,μπορεί να σου δώσει πολύτιμες συμβουλές.☺

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChristinaK said:

Βεβαίως είναι εφικτή η ρύθμιση (εκτός αν εμπίπτει σε κάποια από τις απαγορεύσεις του άρθρου 89).Και πρέπει να γίνει.Βάσει περιγραφής,έχεις ήδη συγκεντρώσει κάποια στοιχεία για τις μεταγενέστερες παρεμβάσεις (βλ.καταγραφή αρχαιολογικής υπηρεσίας).Σε αυτά τα έγγραφα θα υπάρχει ήδη μια περιγραφή και κάποια στοιχεία για το προυφιστάμενο κτίσμα.Έπειτα,αν δεν είσαι εξοικειωμένος με την όλη διαδικασία,μίλα με κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο.Δείξε του και το κτίριο αν είναι δυνατόν,μπορεί να σου δώσει πολύτιμες συμβουλές.☺

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Δυστυχώς το μόνο που υπάρχει στο πόρισμα της αρχαιολογίας είναι το θέμα του ανοίγματος των κουφωμάτων. Μάλιστα μου είπαν ότι με την τακτοποίηση θα κρατήσουν τα δικά μου σχέδια για το φάκελο του συγκεκριμένου ακινήτου καθώς δεν υπάρχουν προγενέστερα. Επιπρόσθετα μου είπαν ότι η οριστική υπαγωγή θα πάρει πάνω από 5 μήνες επειδή εκκρεμούν πολλές άλλες υποθέσεις. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι αν καταφέρω να βρω επαρκή στοιχεία να το περάσω ως προς του 55 με μια λοιπή παράβαση και κατηγορία 3 για τα κουφώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε κτήριο υφιστάμενο προ του 1955 σε παραδοσιακό οικισμό, το 1994 εκδόθηκε οικοδομική άδεια προσθήκης. Δεδομένου ότι υπάρχει άδεια πάμε για τακτοποίηση αυθαιρέτου(μεγέθη δόμησης,κάλυψης,ύψους,αλλαγής χρήσης κουφώματα,τζάκια κλπ) με έλεγχο ΣΑ. 
Έχω ένα θέμα και χρειάζομαι τη γνώμη σας. Στο κτήριο Υπάρχει βεράντα νόμιμη ως έχει, δεδομένου ότι είναι υφιστάμενη προ του 1955. Στην άδεια το ύψος κτηρίου είναι 7,30μ όπου, στα 4,00μ είναι η στάθμη της βεράντας και στα 3,30μ από τη βεράντα η στάθμη της προσθήκης, αλλά ΔΕΝ καθορίζεται η αφετηρία μέτρησης υψομέτρων από τον δρόμο.
Στον έλεγχο που θα κάνω για το ύψος θα πάρω ως αναφορά την βεράντα που είναι σαφώς καθορισμένη και νομίμως υφιστάμενη και θα ελέγξω το ύψος προσθήκης από την βεράντα ή θα ελέγξω το ύψος κτηρίου από το κοινοτικό δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος του ύψους της προσθήκης από το νομίμως υφιστάμενο. Δεν είναι σωστό ως προς τη στάθμη της βεράντας το σχέδιο της προσθήκης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας ένα κτήριο προ 1955 εντός οικοπέδου εντός οικισμού θεωρώ το κτήριο με Ο.Α. (Βάζω ΝΑΙ στο τετράγωνο της άδειας)  και στον αρ. αδείας (βάζω ΠΡΟ ΤΟΥ 1955). Αν στο οικόπεδο έχω προσθήκη ( Υ.Δ.  το 2003) και μια ΛΠ  του 2010 η προσθήκη και η ΛΠ πάει κατηγορία 4 ή 5; Στα δικαιολογητικά που μου ζητάει Οικοδομική Άδεια, Διάγραμμα Κάλυψης, Αντίγραφο Τοπογραφικού της άδειας , τι βάζω εφ’ όσον στην πραγματικότητα δεν υπάρχει άδεια;  

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο εν λόγω ακίνητο δεν υφίσταται όντως ΟΑ, τότε η αυθαίρετη προσθήκη πάει Κατηγορία 5. Αν το "γεωτεμάχιο" είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπορείς να συγκρίνεις με τα συνολικά επιτρεπόμενα τ.μ. σε αυτό (προσθέτοντας και τα του πριν το 55) και ακολουθώντας το "σώμα" του νόμου, ίσως σου βγει και Κατηγορία 4. Επιπροσθέτως, ιδιαίτερη προσοχή διότι σήμερα δεν μπορείς να κάνεις υπαγωγή δήλωση με κατηγορία 5...

Στα συνημμένα βάζεις αντίστοιχα σημειώματα... Καλό είναι να υποβάλλεις και εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα, ανεξαρτήτως του αν δεν είναι προαπαιτούμενο....

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.