Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

11 ώρες πριν, sissy_arch said:

αυτό πραγματικά μου φαίνεται κουφό τελείως. αν δλδ ξηλώσω και δυο τοίχους σπίτι μου και τους ξαναχτίσω το σπίτι θεωρείται κατασκευή 2018????περίεργο δεν είναι? 

Καλά στους νόμους των αυθαίρετων όλα περίεργα είναι....

Η λογική (και καλά) είναι στο ότι από την στιγμή που καθαιρείται η πλάκα (έστω και στιγμιαία) δεν υπάρχει καλυπτόμενη επιφάνεια. Μετά δημιουργείται εκ νέου.

Βασικά γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει τέτοια περίπτωση σε κάποιους πως το αντιμετώπισαν.

Επίσης σε περιπτώσεις που δεν αλλάχτηκε μόνο η πλάκα αλλά κατασκευάστηκαν επιπλέον και κολώνες-δοκάρια (δηλαδή άλλαξε ο φέρον οργανισμός) και εκεί με αναλυτικό θα πήγαινες;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το εξής, για να βγάλω μια άδεια προσθήκης, απαιτήθηκε βεβαίωση στατικής επάρκειας για το υφιστάμενο. Ο φ.ο. δεν είχε υλοποιηθεί όπως της αδείας οπότε έπρεπε να "τακτοποιηθεί" η αλλαγή αυτή και να υπάρχει μια νέα μελέτη επάρκειας του υφισταμένου. Η μελέτη φτιάχτηκε και η τακτοποίηση έγινε με αναλυτικό...Αυτά μετά από οδηγίες της αρμόδιας υπαλλήλου της υδομ. 

Αντίστοιχα, για την περίπτωσή σου,(δεν νομίζω ότι το στιγμιαία δεν υφίσταται κάλυψη στέκει σαν επιχείρημα) Θα έλεγα λοιπόν να τακτοποιηθούν με αναλυτικό οι αλλαγές με την ημερομηνία που έγιναν.αν ήταν πάντα ασκεπές να το συζητήσουμε εκ νέου, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να το πας έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

Αυτό που μου λένε εμένα ίσως έχει και ένα πάτημα εδώ:

Αντιγράφω από ΠΟΛ 1237 για το πως γίνεται η δήλωση στο Ε9

"Αναγράφεται το έτος κατασκευής του κτιρίου, όπως προκύπτει από την έκδοση της οικοδομικής άδειας ή την τελευταία ουσιώδη αναθεώρησή της. Άδεια αλλαγής μόνο της χρήσης του κτιρίου ή άδειες (μη ουσιώδους) ανακαίνισης που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου (π.χ. άδεια ελαιοχρωματισμού, άδεια πέργκολας, άδεια επισκευής πατωμάτων κ.λπ.) δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό της παλαιότητας. "

Από την στιγμή δηλαδή που γίνεται αντικατάσταση στέγης και επεμβαίνουμε σε στοιχεία που επηρεάζουν τον φέρον οργανισμό ενός κτηρίου αλλάζει και το έτος κατασκευής που πρέπει να δηλώνεται το κτήριο.

Αντί να ασχολούμαστε με πράγματα ουσιώδη χάνουμε το χρόνο το χρόνο μας προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσουμε νόμους αυθαιρέτων

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εσύ δεν είσαι λογιστής να συμπληρώνεις το Ε9, αυτό είναι για φορολογικούς λόγους, που δεν ξέρω να τους συζητήσω!...Κάνε αυτό που λέει η δική σου λογική και που εσύ ως μηχανικός μπορείς να τεκμηριώσεις.αυτό είναι το βασικό. ρώτα και κανέναν άλλο υπάλληλο....

Link to comment
Share on other sites

Κτίσμα προ 1955,

έρχεται το έτος 1970 και πραγματοποιείται κατάτμηση στο οικόπεδο και δημιουργία 2 οικοπέδων (ένα καινούργιο και ένα με το κτίσμα). Το οικόπεδο με το κτίσμα κατέστη μη άρτιο και οικοδομήσιμο λόγω της κατάτμησης. Το κτίσμα θεωρείται αυθαίρετο και απαιτείται τακτοποίηση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα ως προ του 1955 είναι νόμιμο, ανεξαρτήτως αρτιότητας ή μη του οικοπέδου. Ερεύνησε την κατάτμηση μήπως έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την κατατμηση,

με τον ν. 625/68 [14-11-1968]

καταργηθηκε  το δν 690/48 για την απαγορευση κατάτμησης

και επανήλθε με τον ν 651/77 [22-7-77]

 

 

Link to comment
Share on other sites

απλώς δεν μπορεί να πραγματοποιήσει καμιά απολύτως προσθήκη, κτλ...

Ναι οι "πονηρούληδες" μπορούσαν για τα 9 αυτά χρονιά να κατατμούν όσο ήθελαν.

Ευχαριστώ

Μια  άποψη για ένα άλλο θέμα, έχει απαντηθεί στο φόρουμ αλλά οι απόψεις διίστανται, και πολύ (να υπενθυμίσω πως είμαστε μηχανικοί και όχι λογιστές):

κτίσμα προ του 55 υφιστάμενο, πραγματοποιείται πριν το 75 προσθήκη κολόνων και δοκαριών εντός του ίδιου περιγράμματος καθώς και αλλαγή επιχρισμάτων, αν περαστούν με αναλυτικό αυτές οι αυθαιρεσίες, θα απαιτηθεί Μ.Σ.Ε.? επηρεάζεται καθόλου η άτυπη προ 55 νομιμότητα του κτίσματος?

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

τι αναλυτικός τι προ του 75 ένα και τ΄αυτό! και απαλλάσσεσαι και από Μ.Σ.Ε και από Τ.Ε.Σ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα KANA!

ως προς το εάν επηρεάζεται καθόλου η άτυπη προ 55 νομιμότητα του κτίσματος, έχει μια άποψη?

Αν σε προ του 55 υπάρχει αυθαίρετη κατ επέκταση ισογείου προσθήκη προ του 75, τι προτείνεται?

1.Η αυθαίρετη αυτή προσθήκη προ του 75 να δηλωθεί μονο αυτή στην κατηγορία 1.

2.Η να δηλωθούν όλα ως προ του 75?

Να σημειώσω πως δεν υπάρχει καμία ο.α., ή συμβόλαιο, παρα μόνο αεροφωτογραφίες.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.