Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Εγώ θα το δήλωνα όλο ως προ του 75 ,έτσι καλύπτω και κάποιες νεότερες εργασίες .Γιατι  σε περίπτωση που το το δήλωσης  πριν 1955 μπορει αργότερα να  χρειαστει να το αποδειξεις και δεν ειναι 100% σιγουρα οτι θα βρεθουν  στοιχεια που θα το αποδεικνύουν.

Link to comment
Share on other sites

Ως χρόνος  παλαιότητας κατά το Ν 4495/17 λαμβάνεται ο χρόνος ολοκλήρωσης του Φ.Ο

Αφού λοιπόν με όσα αναφέρεις προ του 1975 προστέθηκαν δοκοί και κολόνες

από τότε και μετά έχεις άλλο Φ.Ο. και επομένως έχεις κτίσμα προ του 1975

δηλαδή έχεις δήλωση "λουκούμι" αφού τα μόνα που υποβάλλεις είναι τα  α΄, β΄, γ΄, δ΄, ε΄, και ζ΄ του άρθρου 99

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε αγροτεμάχιο με κτίσμα προ 1955 εμβαδόν 35 τμ έγινε επέκταση 20 τμ και νέα στέγη με σοφίτα το 2010. Πως θα το δηλώνατε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

σε κτίσμα προ του 1955 υπάρχει διαφορά στα δηλωμένα τετραγωνικά και στα πραγματοποιούμενα, κυρίως λόγω της τοιχοποιίας. Η απόκληση είναι 20% περίπου, από 47 τμ σε 57 τμ δλδ, με το καθαρό εμβαδό να είναι μόλις 40τμ. Υπάρχει πρόβλημα? 

επίσεις σε τέτοιες περιπτώσεις αν δεν υπάρχουν τα σχέδια της άδειας, αλλά η κατασκευή φαίνεται ότι είναι τόσο παλιά τι κάνουμε? 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το εμβαδόν που λες το αναφέρουν κάποια συμβόλαια υποθέτω? Νομίζω ψάξε μια ωραιότατη αεροφωτογραφία να στο δείχνει όλο ως έχει -που πρέπει-και προχώρα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω την περίπτωση κτιρίου προ του 55 (τμήμα Α+Β σχήματος). 1)Το τμήμα Α διατηρεί την αρχική μορφή του, και έχουν γίνει μικροεπεμβάσεις (αλλαγή κουφωμάτων, αρμολόγημα κλπ). 2)Δίπλα στον χώρο αυτό έχει δημιουργηθεί ΗΧ (κατασκευή πλάκας ΟΣ και υποστυλωμάτων). 3)Η αρχική στέγη που κάλυπτε Α+Β έχει αντικατασταθεί με νέα (2005) που δημιουργεί προσβάσιμο χώρο με μέγιστο ύψος 2,75μ. 4) το 2005 κατασκευάστηκε το τμήμα Γ, και ενοποιήθηκε με το Β με την κατεδάφιση της ενδιάμεσης τοιχοποιίας. Ο νέος χώρος που προκύπτει έχει μεν ολοκληρωμένη εξωτερική τοιχοποιία και στέγη αλλά δεν έχουν τοποθετηθεί κουφώματα, δάπεδα, κλπ, και προφανώς δεν χρησιμοποιείται.

Η απορία μου είναι πως θα δηλωθούν τα παραπάνω:

1-2) αναλυτικός για αλλαγή κουφωμάτων και ΗΧ;

3) η στέγη πάει με αναλυτικό ή ΥΔ (και ΥΥ) εφόσον ο χώρος που δημιουργείται είναι προσβάσιμος παρόλο που δεν χρησιμοποιείται;αν πάει με ΥΔ μπορεί να πάρει μειωτικό; 

4. Το τμήμα Γ(προσθήκη) εφόσον δεν έχει ολοκληρωμένο κέλυφος πώς αντιμετωπίζεται; δηλώνεται ως ΥΔ και ΥΚ ή με κάποιο άλλο τρόπο; η σκέψη μου είναι να το δηλώσω με ΥΔ και ΥΚ και όταν θελήσουν να συνεχίσουν εργασίες να βγει μια άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου, αλλά μήπως έτσι θα πληρώσουν 2 φορές;

5. Το τμήμα Β μπορεί να θεωρηθεί προυφιστάμενο του 55 (που είναι) ή με την ενοποίηση με το νέο τμήμα πρέπει να δηλωθεί και αυτό ως ΥΔ;0001.jpg.016d921027b371dfe2e73b598a077fc2.jpg

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε κτίριο προ του 55 χρειάζεται και βεβαίωση πολεοδομίας προ του 55 να ανέβει στο σύστημα;

Σε περίπτωση και αυθαιρεσιών μεταγενέστερων αν δεν υπάρχει ΟΑ του παλιου πάλι δηλώνεται ναι στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες λόγω νομιμότητας του παλιού; 

Link to comment
Share on other sites

Architect90 από την τοπική πολεοδομία μου είπαν ότι δεν χρειάζεται βεβαίωση για τα προ του 55 αρκεί αυτό να αποδεικνύεται με κάποιο τρόπο (δημ.έγγραφο/ αεροφωτογραφία/τρόπος δόμησης/μορφολογία/κλπ). Δηλώνεται με ΟΑ και στον αριθμό γράφεις προ του 55.

On 12/11/2018 at 2:00 ΜΜ, lenia_s said:

5. Το τμήμα Β μπορεί να θεωρηθεί προυφιστάμενο του 55 (που είναι) ή με την ενοποίηση με το νέο τμήμα πρέπει να δηλωθεί και αυτό ως ΥΔ;

Επίσης ο υπάλληλος της πολεοδομίας στο ερώτημα μου αυτό μου απάντησε οτι εφόσον το τμήμα Β προυφίσταται του 55 θεωρείται ως τέτοιο και δεν χρειάζεται να δηλωθεί ως ΥΔ σε περίπτωση επέκτασης κ ενοποίησης. (το αναφέρω σε περίπτωση που τύχει κ σε κάποιον άλλο συνάδελφο κάτι αντίστοιχο)

 

On 12/11/2018 at 2:00 ΜΜ, lenia_s said:

4. Το τμήμα Γ(προσθήκη) εφόσον δεν έχει ολοκληρωμένο κέλυφος πώς αντιμετωπίζεται; δηλώνεται ως ΥΔ και ΥΚ ή με κάποιο άλλο τρόπο; η σκέψη μου είναι να το δηλώσω με ΥΔ και ΥΚ και όταν θελήσουν να συνεχίσουν εργασίες να βγει μια άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου, αλλά μήπως έτσι θα πληρώσουν 2 φορές;

Γνωρίζει κάποιος κάτι γι'αυτό;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος εάν ο ιδιώτης μηχανικός έχει δικαίωμα χορήγησης βεβαίωσης νομιμότητας για κτίσματα προ του 1955 και εάν ναι με βάση ποιόν νόμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση νομιμότητας του ακινήτου έχει τρεις μορφές. Μια από αυτές, αφορά περιπτώσεις που εξαιρούνται από την υποχρέωση υπαγωγής όπως για παράδειγμα τα κτίρια προ 55.

Η βεβαίωση αυτή χορηγείται αφού πρώτα αποδείξεις ότι το κτίριο όπως έχει σήμερα προυφίσταται του 1955. Μεταγενέστερες του 1955 αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες επεκτάσεις δεν καλύπτονται από την εξαίρεση και οφείλουν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν σε ποια στοιχεία θα βασίζεται η βεβαίωση που πας να χορηγήσεις. Επισημαίνω ότι στο 99% των περιπτώσεων υπάρχουν και μεταγενέστερες του 55 αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες πρέπει να υπαχθούν. Στην τεχνική έκθεση τεκμηριώνεις την προύπαρξη του υφισταμένου και υπάγεις κατά τα γνωστά τις αυθαιρεσίες.

Δες τις σελίδες του παρόντος νήματος, το έχουμε αναλύσει πολλές φορές το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.