Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

H βεβαίωση αυτή και το "σωστό" Ε9 αρκούν!

Προσοχή στο αν υφίστανται κι άλλου είδους λοιπές παραβάσεις στο εν λόγω ακίνητο (π.χ. κουφώματα αλουμινίου κ.λπ.)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες βεβαιώσεις δίνοντα παλιά (εδώ τουλάχιστον) μόνο με προσκόμιση στην Πολεοδομία αποδεικτικών στοιχείων (τίτλοι, α/φ, κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέγραφε (και υπογράφει) υπάλληλος με εξουσιοδότηση του Δημάρχου ή Α/Δημάρχου...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συμβολαιογράφος ζήτησε για κτηριο πριν 1955 να εκδοθει βεβαιωση μεσω συστήματος αυθαιρέτων  δηλαδη να φαίνεται δηλωμενο .Το έχει  συναντησει κανείς αυτό;Το κάνει για λόγους φορολογικούς. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, janna said:

Συμβολαιογράφος ζήτησε για κτηριο πριν 1955 να εκδοθει βεβαιωση μεσω συστήματος αυθαιρέτων  δηλαδη να φαίνεται δηλωμενο .Το έχει  συναντησει κανείς αυτό;Το κάνει για λόγους φορολογικούς. 

Θα του ζητάει η εφορία το 5φυλλο της δήλωσης.... μου το έχουν ζητήσει....ανοίγεις δήλωση χωρίς φύλλο καταγραφής και περιγράφεις στην τεχνική έκθεση το ακίνητο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, janna said:

Συμβολαιογράφος ζήτησε για κτηριο πριν 1955 να εκδοθει βεβαιωση μεσω συστήματος αυθαιρέτων  δηλαδη να φαίνεται δηλωμενο 

Μπορείς να εκδόσεις Η.Τ.Κ. και ΠΠΗΤΚ. Η νομιμότητα του προ 55 τεκμηριώνεται από εσένα με τεχνική έκθεση. Οι βεβαιώσεις ν. 4495  άρθρου 83 έχουν ενσωματωθεί στα ΠΠΗΤΚ.  Εκδίδεις ΠΠΗΤΚ κανονικά την περίπτωση με τις εξαιρέσεις του άρθρου 82 όπως θα εξέδιδες παλιά την βεβαίωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχει αγροτεμάχιο (εκτός σχεδίου) με σταύλο πέτρινο.  Ως διαπίστωση παλαιότητας προ του 1955 η ΥΔΟΜ δέχεται τεχνική έκθεση με βάση την οικοδομική τεχνική του (πέτρινα πρέκια και χώμα επικάλυψης σε τοίχους με εκφορά, είναι χαρακτηριστικά εποχής προ σκυροδέματος) και αεροφωτογραφίες περίοδου 1945-60 από το Κτηματολόγιο, ωστόσο μου απορρίπτουν ότι είναι νομίμως υφιστάμενο και ζητάνε υπαγωγή σε αυθαίρετα διότι "ο ΓΟΚ του 1929 ορίζει 15μ πλάγια απόσταση εκτός σχεδίου" και άρα ακόμα και το 1955 θα ήταν αυθαίρετο. Ομολογώ πως δεν γνωρίζω τον ΓΟΚ του 1929 και δυσκολεύομαι να βρω τα άρθρα του, ενώ διαπιστώνω ότι τα περισσότερα άλλαξαν με Βασιλικό Δ. του 1955...

Δηλαδή το ίδιο κτίσμα αν ήταν μετά τα 15μ θα τελειώναμε με διαπιστωτική έκθεση που θα έκανα εγώ ενώ τώρα ζητείται τακτοποίηση.

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και μου κάνει ιδιαίτερα εντύπωση γιατί το άρθρο 82 του ν4495/2017 στην παράγραφο 2α ορίζει ότι τα υφιστάμενα προ του 1955 εξαιρούνται της απαγόρευσης μεταβίβασης.  Άρα;
ναι μεν επιτρέπεται η μεταβίβαση - με τι βεβαίωση μηχανικού; - και μετά ζητείται δήλωση αυθαιρέτου;

Σημειώνω ότι ο πελάτης μου αγόρασε με βεβαίωση που αναγράφει κτίσμα υφιστάμενο προ του 1955.

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pavlos33 said:

Δεν έχω καταλάβει που εμπλέκεται η Πολεοδομία. Αιτείσαι κάποια άδεια αποπεράτωσης;

Αιτούμαι νέα οικοδομή με τον στάβλο ως νομίμως υφιστάμενο κτίριο, επειδή υφίσταται προ του 1955.
Μου ζητάνε λοιπόν να αποδείξω ότι υφίσταται προ του 1929 ή να κάνω ρύθμιση αυθαιρέτου, ενώ παράλληλα συμφωνούν ότι είναι προ του 1955.

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.