Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου τώρα που είστε ζεστοί.Σε ακίνητο που δηλώνεται στο Ε9 ως προ '55  80τμ, με υπόγεια αποθήκη 7τμ, πάω και κάνω αυτοψία και το βρίσκω 84 και την αποθήκη 9 καθαρά,χωρίς την περιμετρική τοιχοποιία, που αν τη βάλω έτσι παχιά παχιά που είναι πάει πιο μακριά...Το θέμα μου είναι το εξής. Το συμβόλαιο είναι του 85 αποδοχή κληρονομιάς. Κάτι πιο παλιό δεν έχω.Αεροφωτογραφίες δε φαίνεται τίποτα.και το στέλεχος που έχει βρεθεί (με βεβαιωμένη απώλεια του φακέλου) του 54 το λέει 66 ισόγεια οικεία.

ΥΓ στο συμβόλαιο και η αποθήκη και το σπίτι αναφέρονται ως ισόγεια. Η αποθήκη όμως δεν είναι...

Καμιά γνώμη?Βγάζω βεβαίωση?πάω δήμο για βεβαίωση?τακτοποιώ όλα από τα 66τμ και μετά?εε???

edit: ισχύει ότι θα πρέπει να γίνει και νέο τοπογραφικό για αυτό?

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον α)μορφολογικά το κτίριο "σε πείθει" ότι είναι παλιό β)αναφέρεται στο συμβόλαιο ως προ του 55 γ)δηλώνεται στο Ε9 ως προ του 55 δ)δεν υπάρχει αεροφωτογραφία που να διαψεύδει την ύπαρξή του ε)δεν φαίνεται κάποια ξεκάθαρη προσθήκη 4τμ αλλά είναι ξεκάθαρο ότι το κτίριο κατασκευάστηκε ενιαίο και απλώς υπάρχει μια απόκλιση στη μέτρηση. Εγώ θα το έβαζα ως προ του 55 μαζί με το υπόγειο που προφανώς δεν μπορεί να υλοποιήθηκε μετά από το ισόγειο.

*Όσο για την αποθήκη που λες, μήπως το συμβόλαιο δεν ασχολιόταν καθόλου με το υπόγειο (που άλλωστε δεν υπήρχε και στην άδεια) και αναφερόταν σε κάποια ανεξάρτητη ισόγεια αποθήκη η οποία δεν υπάρχει πλέον και τσάμπα σε μπερδεύει;

Link to comment
Share on other sites

sissy_arch , δεν θα μετρήσεις και την επιφάνεια των λιθοδομών στην εμβαδομέτρηση; Αν η αποθήκη που λες είναι όπως αναφέρει και η Δανάη υπόγεια (υπό της οικίας), μπορείς να το προχωρήσεις… Ζήτησε να σου δώσουν και βεβαίωση Ηλεκτροδότησης (αρχική) από την ΔΕΗ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω περίπτωση ακινήτου που δεν σώζεται η Ο.Α. αλλά υπάρχει κάτοψη συμβολαίου του 1949 που το απεικονίζει.

Αν δεν έχει αυθαιρεσίες, δίνω βεβαίωση για μεταβίβαση?

Ή πρέπει να το εντάξω στον 4495 ως προ '55 (με αποδεικτικό παλαιότητας το συμβόλαιο) και μετά να δώσω βεβαίωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι έχεις μια πολύ ισχυρή ένδειξη. Παράλληλα ελέγχεις το ακίνητο αν τα μορφολογικά του χαρακτηριστικά συνάδουν με κτίσμα προ 55 σύμφωνα και με την τοπική αρχιτεκτονική και επιπλέον μετά την αποτύπωσή σου, βάζεις τον ιδιοκτήτη να αλλάξει το Ε9 του σύμφωνα με την νέα καταμέτρηση. Με αυτά τα στοιχεία και αφού έχεις κάνει τοπογραφικό (θα σου ζητηθεί για την μεταβίβαση) χορηγείς τη βεβαίωση. Προσοχή στο ενδεχόμενο να υπάρχουν μεταγενέστερες του 1955 κατασκευές οι οποίες χρήζουν τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμβολαιο το ΄60 και Ε9 ειναι αρκετα στοιχεια για εκδοση βεβαιωσης;

Ή χρειαζεται και βεβαιωση Δήμου;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα σε διατηρητέα πολυκατοικία προ του ΄55 έγιναν εσωτερικές διαρ/σεις, δηλ. καθαιρέθηκε τοίχος μεταξύ του καθιστικού και κουζίνας πριν το 2010. Μετά το 2011 κρίθηκε διατηρητέο.

Η Βεβαίωση για μεταβίβαση που θα εκδώσω δεν πρέπει να εντάσσεται στις εξαιρέσεις , βάσει του αρθρου 29 ?

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες :

ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος
οργανισμού του κτιρίου,

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.