Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

καλησπέρα έχω περίπτωση αυθαίρετου με έκθεση αυτοψίας (αποθήκης)  στο οποίο δεν αναφέρει τα κτίσματα προ 55 που είδη υπήρχαν μέσα στο οικόπεδο . Ρώτησα στην πολεοδομία κ μου απάντησαν ότι : 1) ή τακτοποιώ τα αυθαίρετα κ τα κτίσματα προ 55 κάνω νομιμοποίηση περιγραμματος ; 2) ή τα βάζω σαν κατηγ.1 προ του 75 μαζί μετά άλλα αυθαίρετα ?? τι προτείνεται?? (στο Ε9 φαίνεται οικία 37μ2 από το 1952)

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε Γοργόνα 

μας γράφεις έχω Ε9 για 37 τ.μ αλλά δεν μας λες και αν το προ του 55

είναι και αυτό 37 τ.μ ή αν δεν είναι τόσο, αν έχει τουλάχιστο ενιαίο στατικό φορέα

Πως λοιπόν να σ΄απαντήσουμε αν δεν σε ξαναρωτήσουμε? 

Link to comment
Share on other sites

τα 37μ2 είναι προ 55 αλλά κανονικά είναι 65μ2, τα 65μ2 έχουν ενιαίο στατικό φορέα αλλά τα υπόλοιπα είναι σε άλλη θέση 

Link to comment
Share on other sites

 αφού έχεις ενιαίο φορέα και Ε9 γιατί να το δηλώσεις ως προ του 55

 

Δηλαδή αν ζητήσεις βεβαίωση περιγράμματος προ του 55

η  Υ.Δ ιδιοκτήτη (που θα σου ζητήσουν) είναι πιο ισχυρή από το Ε9 π.χ του 1997??

 

δηλ ενός έτους.. προ του 2011-2013 -Νόμων  αυθαιρέτων  ..που άλλοι  το χρησιμοποιούν (ακόμη και μετά από πρόσφατη τροποποίησή του) για να αποδείξουν το έτος ανέγερσης των αυθαιρεσιών τους

Link to comment
Share on other sites

Τι να νομιμοποιήσει? το νόμιμο????

Άν θέλει, βάλτο (αν είναι όλο) προ 75, να δώσει σε εσένα την αμοιβή σου και στο κράτος τα γ@μ!σ!@τ!κ@

Ναι θέλει να το νομιμοπ/σει και με τον 4495,  πρόκειται για ψυχαναγκαστική περίπτωση.

Ομως για να υπαχθεί δεν πρέπει να γίνει ανάκληση της άδειας νομιμ/σης πρώτα  ?

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων ο τύπος δεν είναι καλά ή τρέχει κάτι που δεν το γνωρίζεις...μήπως δεν είναι προ 55 και με κάποιον τρόπο πήρε την βεβαίωση?

Άρα για να το βάλεις στον νόμο πρέπει να μην ξέρεις και να μην δηλώσεις ότι υπάρχει άδεια...

Τι να πω? 

Ο νόμος δεν λέει πως δεν μπορούν να ενταχθούν στον ν4495 αλλά πως δεν χρειάζεται...

Προσπάθησε να εκμαιεύσεις γιατί θέλει να το εντάξει στον νόμο από την στιγμή που έχει άδεια...

Ζήτα του πρώτη ρευματοδότηση να δεις τι τρέχει...

Στο Ε9 πότε το δηλώνει?

Στην άδεια νομιμοποίησης, - αλήθεια τι είδους άδεια είναι, την έχεις δει?-, ποια νομιμοποιητικά στοιχεία έχει?

Ακόμα ντετέκτιβ δεν γίναμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

psycho

Στην υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης υπογράφει για το εαν υπάρχει ΟΑ η όχι.

Οπότε και να προχωρήσεις σαν πριν του 75, στην υπεύθυνη δήλωση να μην αναφέρει για άδεια.

Δεν νομίζω ότι εαν κάποιος μας πει ψέματα ότι δεν έχει ΟΑ, είναι θέμα προς διερεύνησηςαπο εμάς.

Βλέπω πιό πιθανόν αυτό που είπε ο 

Faethon11   ...μήπως δεν είναι προ 55 και με κάποιον τρόπο πήρε την βεβαίωση.
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ....κι εγω κάτι τετοιο σκέφτομαι.....αν και ειναι πολυ ψειρας και υπεραναλυτικός θέλει ολα να τα εχει τελεια.

Είναι απ τις περιπτώσεις που λες καλυτερα να πεινάσω παρα να βγω μετά άρρωστος ....

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που έχω ακίνητο προ του '55 με βεβαίωση περί μη ύπαρξης άδειας από την πολεοδομία, πώς το δηλώνω στο σύστημα για να βγάλω βεβαίωση, δεδομένου ότι δεν έχει επιλογή στο κουτάκι της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.