Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με έκδοση οικοδομικής άδειας (εργάζομαι σε εταιρεία που ασχολείται με δημόσια έργα). Έχουμε ένα ακίνητο στην επαρχεία, το οποίο χρησιμοποιούνταν μέχρι και το 1995 περίπου ως σταύλος και αποθήκη. Προσέκρουσε ένα μεγάλο όχημα πάνω στο ακίνητο και το κατέστρεψε σχεδόν ολοσχερώς (η τοιχοποιία μετακινήθηκε και σε κάποια σημεία κατεδαφίστηκε ενώ οι πλάκες κόπηκαν σε κομμάτια). Οι ταράτσες είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα (ανακατασκευάστηκαν το 1979 περίπου) και η τοιχοποιία απο ξερολιθιά είναι κατασκευασμένη προ του 1955 σύμφωνα με μαρτυρίες. Άδεια οικοδομική δεν υπάρχει. Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε? Μπορεί η κατασκευή να θεωρηθεί προ του 1955 με τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει  και αν ναι πως μπορώ να το πιστοποιήσω? Το ακίνητο μεταβιβάστηκε στην οικογένειά μου το 1993. Είναι πάνω στην επαρχιακή οδό αλλά είναι εκτός σχεδίου, εκτός ΖΟΕ και μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το νομιμοποιήσω με κάποιο τρόπο ώστε να το ανακατασκευάσω για να μην πέσει ή είναι χαμένη υπόθεση?Υπάρχει δυνατότητα υπαγωγής στον Ν 4495?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο παρόν νήμα (βρήκα σχετικά 2 post - νομίζω - πριν την εγκ.2) , οπότε ζητάω βοήθεια για το εξής :

Ακίνητα στα οποία υφίσταται κτίσμα προ του '55 (όχι Ο.Α.) και εφόσον οι πραγματοποιηθείσες αυθαιρεσίες πληρούν τα κριτήρια της Κ4 πως

τα αντιμετωπίζεται ως προς την υπαγωγή τους στο Ν.4495/17;

Θέλω να πω την επιλογή ύπαρξης Ο.Α. λόγω του προ του '55 την χρησιμοποιείτε μόνο για τον υπολογισμό προστίμου ή και για την επιλογή κατηγορίας?

 

οκ...ίσιωσα!!

On 5/10/2018 at 2:05 ΜΜ, danaikaterina said:

Επί 4178 θα σου έλεγα ότι εφόσον δεν έχεις άδεια (άσχετα που επιλέγεις "ναι" καθαρά για συστημικούς λόγους επειδή έχεις κτίριο προ του 55) αυθαίρετα μετά του 83 πηγαίνουν υποχρεωτικά κατηγορία 5. Τώρα με τον 4495 σου λέει ότι η σύγκριση για την κατηγορία μπορεί να γίνεται και με τα επιτρεπόμενα της περιοχής οπότε αν είσαι <40% μπορείς να πας και 4. Βέβαια είναι ένα μεγάλο ανοιχτό θέμα αυτό (θα δεις να συζητιέται στο φορουμ) γιατί το σύστημα προς το παρόν δεν δέχεται κατηγορία 4 χωρίς οικοδομική άδεια (σε εσένα θα το δεχτεί επειδή θα επιλέξεις "ναι" λόγω του προ του 55). Τα προ του 55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα ανεξαρτήτως αν παραβιάζουν πολεοδομικές διατάξεις

Edited by lamlos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

πως μπορω να τακτοποιήσω τα 8τμ ΥΔ και ΥΚ σε ισόγεια μονοκατοικία Ε=55τμ κατόπιν αποτύπωσης,  η οποία στα συμβολαια είναι 47τμ οπού αναγράφεται επίσης και η ΟΑ του 1940 αλλά δυστυχως δεν υπάρχει στην πολεοδομία. Θα έχει χαθει λογικά. Σας έχει τύχει? Ο ιδιοκτήτης θελει να μπει στο εξοικονομω οπότε πρέπει να ξεκινήσω με τακτοποιηση. 

σας ευχαριστω 

Edited by lemon_
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σοβαρές ενδείξεις για προ 55 παλαιότητα. Κάνε χρήση Ε9 (με σωστή επιφάνεια και έτος κατασκευής. Αν χρειαστεί το τροποποιεί) ως αποδεικτικού εγγράφου και επιπλέον αναφέρεις την ύπαρξη Ο.Α έτους 1940 (προ 55) καθώς και το συμβόλαιο. Επικαλείσαι αυτά τα στοιχεία και αναγράφεις στην ΤΕ ότι τα μορφολογικά χαρακτηριστικά των όψεων συνάδουν με κτίσμα αυτής της χρονολογίας (γράφεις κάτι σχετικό....). Έτσι μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση για μεταβίβαση κατ ουσίαν βεβαίωση νομιμότητας κτιρίου. Τώρα, αν υπάρχει κάποιος λόγος (πχ πρόγραμμα εξοικονομώ) που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει κάποια υπαγωγή έχεις πολλές επιλογές. Μπορείς να βάλεις κάπου μια λοιπή παράβαση και να θεωρήσεις το κτίριο ως προ 55 σύμφωνα με τα παραπάνω, ή και να το βάλεις ολόκληρο ως προ 75 με κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω την εξής περίπτωση. Πλίνθινη αποθήκη με στέγη προ του '55 σε γήπεδο (πάχος τοίχου 50εκ και έχω και βεβαίωση δημάρχου του 2005). Το 2005 ο τωρινός ιδιοκτήτης αγοράζει το γήπεδο, ξηλώνει την παλιά στέγη και κατασκευάζει καινούρια. Επίσης "σηκώνει" την αποθήκη κατά 40εκ, την  σοβατίζει εξωτερικά-εσωτερικά, ρίχνει πλάκα δαπέδου και κατασκευάζει εσωτερικά 2 κολώνες από Ο.Σ. στο κέντρο των 2 μεγάλων πλευρών για ενίσχυση της φέρουσας τοιχοποιίας. Θέλει να ρυθμίσω τις αυθαίρετες κατασκευές.

Πιστεύετε ότι η αποθήκη έχει χάσει την παλαιότητα προ '55 και καλό θα ήταν να την δηλώσω όλη ως αυθαίρετη με τετραγωνικά ή διατηρεί την παλαιότητα προ '55 και να δηλώσω τις αυθαίρετες εργασίες με αναλυτικό?  Μ.Σ.Ε. χρειάζεται να γίνει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση προ τακτοποίησης καθώς υπάρχουν μεταγενέστερες του 1955 αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες δεν εντάσσονται στις εξαιρέσεις του εδαφίου θ άρθρ 82 σε συνδυασμό με την παρ 3 του άρθρου 81 (εργασίες που εμπίπτουν στην κατηγορία 3 ή με ΕΕΔΜΚ ή που δεν απαιτούν άδεια). Επομένως επειδή αναφερόμαστε για σημειακές επεμβάσεις και  όχι για καθολική αλλαγή φέροντος οργανισμού έχω τη γνώμη ότι μπορείς με μια λοιπή παράβαση να εντάξεις τις αυθαίρετες εργασίες και να τεκμηριώσεις το υφιστάμενο ως προ 55 με βάση τα στοιχεία που διαθέτεις (μορφολογικά χαρακτηριστικά όψεων, παλιά συμβόλαια, Ε9 κλπ).

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παύλο για την απάντηση.

Οπότε θεωρείς ότι η αλλαγή στέγης δεν επηρεάζει την παλαιότητα του κτιρίου, όπως την θεωρεί η ΥΔΟΜ που λέει πως όταν αλλάξεις στέγη από εκείνη την στιγμή μετράει η ηλικία του κτιρίου. Γιατί να σου πω την αλήθεια, αυτός είναι και ο μεγάλος μου προβληματισμός, η αλλαγή στέγης.

Edited by Apostolos131
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η τακτοποίηση, άλλο η έκδοση άδειας. Ακόμη και η ΥΔΟΜ δε νομίζω εγγράφως να αναφέρει κάτι τέτοιο. Η περίπτωση πλήρους αλλαγής στατικού φορέα για μένα είναι αυτή που θα άλλαζε την παλαιότητα. Παράδειγμα κατασκευή σκελετού οπλισμένου σκυροδέματος σε ένα υποτιθεται προ 55 κτίριο από λιθοδομή. Μετά θα βλέπεις υποστυλώματα, δοκάρια, πλάκες κλπ και αρμολογημένους τοίχους. Συνεπώς στην περίπτωση αυτή θα έχουμε να κάνουμε με ένα ουσιαστικά νεο-διαφορετικό κτίριο. Ανέφερα πριν ότι στη δική σου περίπτωση οι επεμβάσεις είναι σημειακές και μπορείς να τακτοποιήσεις μόνο τις αυθαίρετες εργασίες που έγιναν μετά το 1955.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.